https://innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_4edc876b50567bd65ecdb5ce4_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Coğrafiya fakültəsində 6 kafedra - Fiziki coğrafiya, İqtisadi və sosial coğrafiya, Geodeziya və kartoqrafiya, Azərbaycan coğrafiyası və coğrafiyanın tədrisi metodikası, Hidrometeorologiya, Xarici ölkələrin iqtisadi-siyasi coğrafiyası və turizm kafedraları fəaliyyət göstərir.
Bakalavriat səviyyəsində 5 ixtisas – “Coğrafiya”, “Coğrafiya müəllimliyi”, “Turizm işinin təşkili”, “Geomatika və geodeziya mühəndisliyi” və “Hidrometeorologiya” ixtisasları üzrə mütəxəssis hazırlığı həyata keçirilir.
“Coğrafiya” ixtisası üzrə məzunlar landşaftın təkamülü və dinamikası, təbiətin inkişaf qanunauyğunluqları, təbii ehtiyatların səmərəli istifadəsi, təbiət proseslərinin tədqiqi, sosial infrastrukturun və istehsalın ərazi təşkilinin iqtisadi-coğrafi xüsusiyyətləri, dünyada və ölkəmizdə baş verən demoqrafik proseslərin öyrənilməsi sahələrində biliklərə yiyələnirlər. Bu ixtisas üzrə məzunlar müxtəlif dövlət qurumlarında, institutlarda, yaşıllaşdırma idarələrində və s.-də mütəxəssis kimi işləyə bilərlər.
“Coğrafiya müəllimliyi” ixtisası üzrə məzunlar ümumi orta təhsil müəssisələrində (məktəblər, liseylər və gimnaziyalar) Coğrafiya fənnini yüksək peşəkarlıqla tədris edə bilərlər.
“Turizm işinin təşkili” ixtisası üzrə məzunlar xarici və daxili turların təşkili, partnyorlarla əlaqə və işgüzar yazışmalar, müştəri sorğularının cavablandırılması, aviabilet əməliyyatları, operativ marketinq təkliflərinin hazırlanması, mehmanxana və sosial-ictimai sahədə xidmətlərin təşkili, xidmət keyfiyyətinə nəzarət sahələrində, ölkəmizdə və xaricdə fəaliyyət göstərən mehmanxana şəbəkələrində, turizm şirkətləri və beynəlxalq turizm təşkilatlarında, Dövlət Turizm Agentliyi və s. qurumlarda işləyə bilərlər.
“Geomatika və geodeziya mühəndisliyi” ixtisası üzrə məzunlar mühəndis, topoqrafik və mədən ölçmələri, coğrafi informasiya sistemləri (CİS), geodeziya şəbəkələrinin müşahidəsi, təhlili və qiymətləndirilməsi, nivelirləmə, geoməkan analizi, məsafədən zondlama, şəhər planlaşdırılması və ətraf mühitin monitorinqi sahələrində işləyə bilərlər.
“Hidrometeorologiya” ixtisası üzrə məzunlar hidrometeoroloji müşahidələrin təşkili və aparılması, Xəzər dənizinin hidrometeoroloji rejiminin və iqlim xüsusiyyətlərinin öyrəniməsi, müasir iqlim dəyişmələrinin, hidrometeoroloji hadisə və proseslərin təhlili, su ehtiyatlarının qiymətləndirilməsi, hidrometeorologiyada CİS-lərin tətbiqi sahələrində işləyə bilərlər.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_4edc876b50567bd65ecdb5ce4_o.jpg
На географическом факультете Бакинского государственного университета (БГУ) действует 6 кафедр: физической географии, экономической и социальной географии, геодезии и картографии, географии Азербайджана и методики преподавания географии, гидрометеорологии, экономической и политической географии зарубежных стран и туризма.
На уровне бакалавриата специалисты готовятся по 5 специальностям: «География», «Преподавание географии», «Организация туристического дела», «Геоматика и геодезическая инженерия» и «Гидрометеорология».
Выпускники специальности «География» могут работать специалистами в государственных учреждениях, институтах, отделах озеленения и т. д.
Выпускники специальности «Преподавание географии» могут преподавать географию в общеобразовательных учреждениях (школах, лицеях и гимназиях).
Выпускники специальности «Организация туристического дела» могут работать в гостиничных сетях, действующих в стране и за рубежом, туристических компаниях и международных туристических организациях, Государственном туристическом агентстве и других учреждениях.
Выпускники специальности «Геоматика и геодезическая инженерия» могут работать в областях инженерной, топографической и горной съемки, географических информационных систем (ГИС), наблюдения, анализа и оценки геодезических сетей, нивелирования, геопространственного анализа, дистанционного зондирования, городского планирования и экологического мониторинга.
Выпускники специальности «Гидрометеорология» могут работать в областях организации и проведения гидрометеорологических наблюдений, изучения гидрометеорологического режима и климатических характеристик Каспийского моря, анализа современных климатических изменений, гидрометеорологических явлений и процессов, оценки водных ресурсов и применения ГИС в гидрометеорологии.