https://innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_232139b9caa7af49df723b396_o.jpg
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Saməddin Əsədov Çinin ən iri dövlət şirkətlərindən biri olan “CITIC Group”un vitse-prezidenti Benjamin Baonun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüşdə Bakıda həyata keçirilməsi nəzərdə tutulan süni intellekt hesablama platforması layihəsi üzrə əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub. Mərhələli şəkildə həyata keçirilməsi və ilkin gücünün 1 GVt-a qədər olması nəzərdə tutulan platforma ilə bağlı “CITIC Group”un potensial tərəfdaş, o cümlədən maliyyələşdirmə və tikinti-quraşdırma işlərinin icrasında iştirakçı qismində cəlb olunması məsələsi müzakirə mövzularından biri olub.
Həmçinin “AZCON Holdinq”in nəqliyyat, rabitə və Milli Süni İntellekt Mərkəzi üzrə layihələri çərçivəsində “CITIC Group”la əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub.
Görüş Bakıda rəqəmsal iqtisadiyyatın inkişafı və beynəlxalq strateji tərəfdaşlıqların genişləndirilməsi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərin davamıdır.
“CITIC Group” bank, qeyri-bank maliyyə xidmətləri, sənaye istehsalı, qabaqcıl materiallar və yeni tipli şəhərsalma olmaqla beş əsas biznes istiqaməti üzrə fəaliyyət göstərir. Şirkətin ümumi aktivləri təxminən 1,5 trilyon ABŞ dolları təşkil edir.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_232139b9caa7af49df723b396_o.jpg
Заместитель министра цифрового развития и транспорта Самеддин Асадов встретился с делегацией во главе с вице-президентом одной из крупнейших государственных компаний Китая - CITIC Group Бенджамином Бао.
На встрече были обсуждены возможности сотрудничества по проекту платформы вычислений на основе искусственного интеллекта, реализация которой предусмотрена в Баку. Одной из тем обсуждения стал вопрос привлечения CITIC Group в качестве потенциального партнера, в том числе участника в финансировании и выполнении строительно-монтажных работ, в связи с платформой, реализация которой предусмотрена поэтапно, а начальная мощность планируется на уровне до 1 ГВт.
Также были обсуждены возможности сотрудничества с CITIC Group в рамках проектов AZCON Holding в области транспорта, связи и Национального центра искусственного интеллекта.
Встреча является продолжением мероприятий, проводимых в Баку в направлении развития цифровой экономики и расширения международного стратегического партнерства.
CITIC Group осуществляет деятельность по пяти основным бизнес-направлениям: банковские услуги, небанковские финансовые услуги, промышленное производство, передовые материалы и градостроительство нового типа. Совокупные активы компании составляют приблизительно $1,5 трлн.