https://innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_3a5e36dae978308df2012193c_o.jpg
Bakı Dövlət Universiteti (BDU), İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı (İƏT) Gənclər Forumunun Avrasiya Regional Mərkəzi, “BDU könüllüləri” təşkilatı və “Əmanət” Şəhid və Qazi Övladlarının Fərdi İnkişafına Dəstək Layihəsinin təşkilatçılığı ilə BDU-nun Quba Tədris-Təcrübə və İstirahət Mərkəzində “Şəhərsalma və Memarlıq İli”nə həsr olunmuş tələbələr və şəhid-qazi övladları üçün “Bir yay, min xatirə” adlı Yay düşərgəsinin bağlanış mərasimi keçirilib.
Mərasimdə “Əmanət” Şəhid və Qazi Övladlarının Fərdi İnkişafına Dəstək Layihəsinin rəhbəri Sərxan Bağırlı, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Gənclər Forumunun Avrasiya Regional Mərkəzinin baş direktorunun müavini Ramin Həbibzadə, BDU rektorunun katibliyinin referenti Qasım Xəlilov və Universitetin Protokol sektorunun mütəxəssisi Mirhüseyn Tağıyev çıxış edərək, düşərgənin gənclərin inkişafı, yeni bilik və bacarıqlar qazanması, sosial əlaqələrinin genişləndirilməsi və müxtəlif sahələr üzrə təcrübə əldə etməsində rolunu vurğulayıblar.
Bildirilib ki, altı ildir təşkil olunan düşərgə son iki ildə BDU-nun ev sahibliyi ilə həyata keçirilir. Hər il 100-ə yaxın iştirakçının yer aldığı düşərgə gənclərin şəxsi və peşəkar inkişafına, yeni bilik və bacarıqlar əldə etməsinə, fikir və təcrübə mübadiləsi aparmasına imkan yaradan platformaya çevrilib. Bu il “Şəhərsalma və Memarlıq İli”nə həsr olunan düşərgədə şəhid və qazi övladları, BDU-nun tələbələri də iştirak ediblər. Düşərgə çərçivəsində iştirakçıların müasir çağırışlar və gələcəyin peşələri ilə bağlı biliklərini artırmaq məqsədilə məşğulluq və karyera inkişafı, şəhərsalma və memarlıq, dayanıqlı inkişaf, süni intellekt, robotexnika, innovasiya və texnologiyalar, liderlik və komanda işi, art-terapiya, idman və digər istiqamətlər üzrə təlim və sessiyalar keçirilib.
Bağlanış mərasimində düşərgənin təşkilində iştirak edən tərəfdaş qurumlara təşəkkür edilib, gənclər üçün bu kimi platformaların davamlılığının əhəmiyyəti vurğulanıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_3a5e36dae978308df2012193c_o.jpg
В Губинском учебно-практическом центре отдыха Бакинского государственного университета (БГУ) прошла церемония закрытия Летнего лагеря «Одно лето, тысяча воспоминаний» («Bir yay, min xatirə») для студентов и детей шехидов и ветеранов, посвященный Году градостроительства и архитектуры. Лагерь был организован БГУ, Евразийским региональным центром Молодежного форума Организации исламского сотрудничества, организацией «Волонтеры БГУ» и проектом «Аманат» поддержки индивидуального развития детей шехидов и ветеранов.
Выступая на церемонии, сотрудник протокольного сектора БГУ Миргусейн Тагиев, заместитель генерального директора Евразийского регионального центра Молодежного форума Организации исламского сотрудничества Рамин Габибзаде, руководитель проекта «Аманат» поддержки индивидуального развития детей шехидов и ветеранов Серхан Багырлы и референт секретариата ректора БГУ Гасым Халилов подчеркнули роль лагеря в развитии молодежи, приобретении новых знаний и навыков, расширении социальных связей и получении опыта в различных областях.
Отмечено, что лагерь, организуемый уже шестой год, последние два года проводится в БГУ. Лагерь, в котором ежегодно принимают участие около 100 участников, стал платформой, позволяющей молодежи развиваться личностно и профессионально, приобретать новые знания и навыки, а также обмениваться идеями и опытом. В этом году в лагере приняли участие и дети шехидов и ветеранов, а также студенты БГУ. В рамках лагеря были проведены тренинги и сессии по вопросам занятости и карьерного развития, градостроительства и архитектуры, устойчивого развития, искусственного интеллекта, робототехники, инноваций и технологий, лидерства и командной работы, арт-терапии, спорта и по другим направлениям с целью повышения осведомленности участников о современных вызовах и профессиях будущего.
На церемонии закрытия была выражена благодарность партнерским организациям, участвовавшим в организации лагеря, и подчеркнута важность устойчивого развития подобных платформ для молодежи.