Bakı Dövlət Universitetində (BDU) fəlsəfə doktoru proqramı üzrə doktoranturaya qəbul olmaq üçün “Fəlsəfə” fənnindən qəbul imtahanları keçirilir.
İmtahanlarda BDU-nun doktoranturasına sənəd təqdim etmiş 175, eləcə də Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyinin Fizika İnstitutu, Riyaziyyat İnstitutu, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu, Botanika İnstitutu, Molekulyar Biologiya İnstitutu, akademik Y.Məmmədəliyev adına Neft Kimya Prosesləri İnstitutu, Kimya İnstitutu, Coğrafiya İnstitutu, Geologiya İnstitutu, Canlı Sistemlərin Tədqiqi İnstitutu, Genetik Ehtiyatlar İnstitutu, İqtisadiyyat İnstitutu və İqtisadiyyat Nazirliyinin İqtisadi Elmi Tədqiqat İnstitutunun doktoranturalarına qəbul olmaq istəyən 156 nəfər, ümumilikdə 331 iddiaçı iştirak edir.
Qəbul imtahanları BDU-da təşkil olunmuş İmtahan Komissiyasında şifahi formada aparılır. İmtahanlarda Dövlət İmtahan Mərkəzi (DİM) tərəfindən həyata keçirilmiş xarici dil üzrə qəbul imtahanında müvafiq keçid balını toplamış (və ya DİM tərəfindən müvafiq beynəlxalq dil sertifikatı təsdiqlənmiş) iddiaçılar iştirak edirlər.

В Бакинском государственном университете (БГУ) проводятся вступительные экзамены по предмету «Философия» для зачисления в докторантуру по программе доктора философии.
В экзаменах принимают участие 175 лиц, представивших документы на докторскую программу БГУ и 156 человек для приема в докторантуры Института физики, Института математики, Института информационных технологий, Шамахинской астрофизической обсерватории им. Н. Туси, Института ботаники, Института молекулярной биологии, Института нефтехимических процессов имени академика Ю. Мамедалиева, Института химии, Института географии, Института геологии, Института исследований живых систем, Института генетических ресурсов, Института экономики Министерства науки и образования и Экономического научно-исследовательского института при Министерстве экономики.
К участию в экзаменах допущены кандидаты, набравшие проходной балл на вступительном экзамене по иностранному языку Государственного экзаменационного центра (ГЭЦ) или с утвержденным ГЭЦ соответствующим международным языковым сертификатом.