https://innews.az/uploads/news/2022-11/_innews_7b9d57ceff453f81585f7a918_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Kamboca Krallığına rəsmi səfəri çərçivəsində Kamboca Milli Assambleyasının sədri Akka Moha Ponhea Çakri Henq Samrin ilə görüşüb.
Kamboca Milli Assambleyasının sədri Azərbaycan parlamentinin rəhbərini səmimiyyətlə salamlayaraq, deyib ki, bu səfər Azərbaycan və Kamboca arasında dostluq münasibətlərinin göstəricisidir. O, Azərbaycan Milli Məclisinin ASEAN Parlamentlərarası Assambleyasına müşahidəçi statusunda üzv olması münasibətilə təbriklərini çatdırıb və Kamboca parlamentinin bu məsələdə dəstəyini bir daha ifadə edib.
Ölkələrimiz arasında diplomatik əlaqələrin 28 il əvvəl yaradıldığını söyləyən Milli Assambleyanın sədri ölkə başçılarının səyləri ilə münasibətlərimizin yeni mərhələyə yüksəldiyini qeyd edib. O, bu səfərin Azərbaycan və Kamboca arasında əməkdaşlığın daha da gücləndirilməsinə töhfə verəcəyinə inamını diqqətə çatdırıb. O, parlamentlərimiz arasında yaxşı əlaqələrin mövcud olduğunu bildirib və inamını ifadə edib ki, deputatlarımız müxtəlif səviyyələrdə daha sıx əməkdaşlıq edəcək.
Milli Assambleyanın sədri ölkəsinin Qoşulmama Hərəkatında və onun Parlament Şəbəkəsində fəaliyyətə önəm verdiyini bildirib. O, kambocalı deputatların Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin Bakıda keçirilən ilk konfransında iştirakını xatırladaraq, tədbirin yüksək səviyyədə təşkilinə görə Milli Məclisin sədrinə təbriklərini çatdırıb.
Görüşdə Henq Samrin, həmçinin, ölkəsində həyata keçirilən siyasət, əldə olunan nəticələr və Milli Assambleyanın fəaliyyəti barədə məlumat verib.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova səfərə və Baş Assambleyada iştiraka dəvətə görə təşəkkürünü bildirərək, əlaqələrin inkişafında yüksək səviyyəli səfərlərin əhəmiyyətini qeyd edib.
Spiker Sahibə Qafarova Azərbaycanın BMT-dən sonra dünyanın ikinci ən böyük təşkilatı olan Qoşulmama Hərəkatına sədrliyi haqqında məlumat verib. Bildirib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev Qoşulmama Hərəkatının sədri kimi hərəkatın parlament ölçüsünün yaradılması təşəbbüsünü irəli sürüb və 2021-ci ildə Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsi təsis olunub, onun ilk konfransı bu ilin iyun ayında Bakıda keçirilib. Milli Məclisin sədri Bakı konfransında Kamboca nümayəndə heyətinin iştirakını yüksək qiymətləndirib, Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin fəaliyyəti, təşkilatın qarşısında duran vəzifələr, Parlament Şəbəkəsinin Manamada keçirilməsi nəzərdə tutulan ikinci konfransına hazırlıq məqsədilə görülən təşkilati işlər haqqında geniş məlumat verib.
Sahibə Qafarova ölkələrimiz arasında qarşılıqlı əlaqələrin möhkəmlənməsində parlamentlərarası münasibətlərin rolundan söz açıb, parlamentlərdə qarşılıqlı dostluq qruplarının fəaliyyətinin bu istiqamətdə verə biləcəyi töhfələrə toxunub. Spiker bu yaxınlarda Milli Məclisin Kamboca ilə parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun yaradıldığını diqqətə çatdıraraq, qrupun yaradılmasını parlamentlərarası əməkdaşlığın inkişafında mühüm addım adlandırıb. Milli Məclisin sədri deputatlarımızın beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində səmərəli əməkdaşlıq etdiyini qeyd edərək, bu əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsinin önəmindən danışıb.
Görüşdə Milli Məclisin sədri 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində Azərbaycanın öz torpaqlarını işğaldan azad etməsi və regionda davamlı sülhün yaradılması istiqamətində göstərdiyi səylər haqqında məlumat verib. O, hazırda Azərbaycanın torpaqlarının Ermənistan tərəfindən 30 illik işğalının ağır nəticələrinin aradan qaldırılması, regionda sülhün və təhlükəsizliyin möhkəmlənməsi və əməkdaşlığın inkişafı üçün atdığı əməli addımlardan bəhs edib. Sahibə Qafarova nəzərə çatdırıb ki, artıq Azərbaycanda Böyük Qayıdışa start verilib və keçmiş məcburi köçkün ailələri öz evlərinə qayıtmağa başlayıblar. Lakin Ermənistanın bu ərazilərdə basdırdığı çoxlu sayda mina aparılan bərpa və quruculuq işlərinə maneə törədir. O, bildirib ki, iki il əvvəl müharibə başa çatandan sonra mina partlayışları nəticəsində, təxminən 270 azərbaycanlı həlak olub və ya ağır yaralanıb.
Sahibə Qafarova diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan xalqı sülh arzulayır və ölkəmiz işğalın qurbanı olsa da, regionda uzunmüddətli sülhün və sabitliyin təmin olunması üçün səylərini davam etdirir.
Görüşün sonunda Azərbaycan və Kamboca parlamentləri arasında Anlaşma Memorandumunun imzalanması mərasimi olub. Qeyd olunub ki, bu sənəd parlament diplomatiyamızın genişlənməsinə və ikitərəfli əlaqələrimizin güclənməsinə xidmət edəcək.

Между парламентами Азербайджана и Камбоджи подписан меморандум о взаимопонимании
Между парламентами Азербайджана и Камбоджи подписан меморандум о взаимопонимании Между парламентами Азербайджана и Камбоджи подписан меморандум о взаимопонимании
В русле официального визита председателя Милли Меджлиса Сагибы Гафаровой в Королевство Камбоджа состоялась её встреча с председателем Национальной ассамблеи этого государства Акка Моха Понхи Чакри Хенгом Самрином.
Сердечно приветствовав азербайджанскую коллегу, глава камбоджийского парламента заметил, что её приезд в Пномпень – показатель дружественных отношений между двумя странами. Последовала поздравление с получением Милли Меджлисом статуса наблюдателя в Межпарламентской ассамблее АСЕАН, со вновь выраженной поддержкой парламента Камбоджи в этом вопросе.
Основанные 28 лет тому назад двусторонние дипломатические отношения вышли на новый уровень благодаря усилиям глав обоих государств, по словам г-на Хенга Самрина, который верит, что визит г-жи Гафаровой поспособствует ещё большему усилению сотрудничества между Камбоджой и Азербайджаном. А наши парламентарии будут сотрудничать ещё теснее и на разных уровнях, добавил он с убеждённостью, коснувшись существующих между нами межпарламентских отношений.
Камбоджа полагает важным участие в работе Движения Неприсоединения и его Парламентской сети. Камбоджийские депутаты принимали участие в проведённой в Баку первой конференции Сети, заявил председатель Национальной ассамблеи прежде, чем поздравить лидера Милли Меджлиса с высоким организационным уровнем того события.
Г-н Хенг Самрин информировал г-жу Гафарову о политическом курсе своей страны, о её результатах и о деятельности Национальной ассамблеи.
Сагиба Гафарова выразила признательность за приглашение приехать в Камбоджу и принять участие в Генассамблее, подчеркнув затем значение статусных визитов для прогресса наших взаимоотношений.
Кроме того, глава камбоджийского парламента был информирован об азербайджанском председательстве в Движении Неприсоединения – второй по величине после ООН международной организации. Выступая в качестве председателя ДН, президент Азербайджана Ильхам Алиев выступил с инициативой создания парламентского измерения этой организации и вот, в 2021-м году была учреждена Парламентская сеть ДН. Первая конференция Сети прошла в Баку в июне текущего года, и в ней приняла участие делегация Камбоджи, продолжала г-жа Гафарова, высоко оценив это участие. Она поведала в подробностях о деятельности Парламентской сети ДН, о стоящих перед нею задачах и о текущей подготовительной работе в связи с запланированным проведением второй конференции ПС в Манаме.
Была затронута роль межпарламентских связей в усилении взаимоотношений наших государств, а также был отмечен возможный вклад в это дело групп дружбы в обоих парламентах. В азербайджанском законодательном собрании недавно сформирована рабочая группа по межпарламентским связям с Камбоджой как важный шаг в развитии этих связей, по словам г-жи Гафаровой. Наши депутаты продуктивно сотрудничают под крышей международных организаций; это взаимодействие тоже имеет значение для прогресса наших связей.
Обратилась Сагиба Гафарова и к 44-дневной Отечественной войны, по итогам которой Азербайджан освободил свои земли от оккупации и после окончания которой прилагает усилия для установления длительного мира в регионе. Сейчас делаются важные шаги для устранения тяжких последствий тридцатилетней армянской оккупации азербайджанских территорий и для укрепления региональных мира и безопасности. В Азербайджане уже дан старт «большому возвращению», то есть, бывшие вынужденные переселенцы начали возвращаться в свои дома. Но множество мин, установленных Арменией в этих областях, мешают восстановительным и строительным работам. За прошедшие с окончания войны два года приблизительно 270 азербайджанцев или погибли, или были ранены в разрывах мин, подчеркнула Сагиба Гафарова.
Народ Азербайджана хочет мира. Хотя это именно наша страна была жертвой агрессии, именно она же и продолжает усилия для обеспечению долгосрочных мира и стабильности в регионе, отметила председатель Милли Меджлиса.
В окончание встречи прошла церемония подписания меморандума о взаимопонимании между парламентами Азербайджана и Камбоджи, который, как было подмечено, послужит расширению нашей парламентской дипломатии и усилению двусторонних уз.