https://innews.az/uploads/news/2022-11/_innews_715ffa2e283eeb807e5d0fa6b_o.jpg
Noyabrın 24-də Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Kamboca Krallığına rəsmi səfəri çərçivəsində bu ölkənin Baş naziri Akka Moha Sena Padei Teko Hun Sen ilə görüşüb.
Kamboca Krallığının Baş naziri Hun Sen Azərbaycan parlamentinin rəhbərini səmimiyyətlə salamlayaraq, Milli Məclisin ASEAN Parlamentlərarası Assambleyasına müşahidəçi üzv qəbul olunması münasibətilə təbriklərini çatdırıb.
Baş nazir 2014-cü ildə Azərbaycanda səfərdə olduğunu xatırladaraq, ölkəmiz və paytaxt Bakı haqqında xoş təəssüratlarını bölüşüb. O, 1980-ci illərdə də Azərbaycanda olduğunu və xalqımızın Ümummilli lideri Heydər Əliyevlə 2 dəfə görüşdüyünü bildirib. Hun Sen Heydər Əliyevin dünya səviyyəsində tanınan dövlət xadimi olduğunu və Azərbaycan dövlətinin inkişafı üçün böyük işlər gördüyünü qeyd edib.
Ölkəsinin Azərbaycanla münasibətləri müxtəlif istiqamətlərdə inkişaf etdirmək istədiyini söyləyən Baş nazir beynəlxalq təşkilatlarda əməkdaşlığın, o cümədən, Qoşulmama Hərəkatında təmsilçiliyin əhəmiyyətini qeyd edib. Hun Sen ölkəmizin təşkilata uğurlu sədrliyini, həmçinin, Azərbaycan Prezidentinin təşəbbüsü ilə yaradılan Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Milli Məclisin sədri Kamboca Krallığına səfərindən, burada keçirdiyi görüşlərdən məmnunluğunu bildirib, göstərilən yüksək qonaqpərvərliyə görə təşəkkür edib.
Milli Məclisin sədri parlamentlərimiz arasında qarşılıqlı fəaliyyətin dövlətlərimiz arasında əlaqələrin daha da inkişafına müsbət təsirini qeyd edərək, ikitərəfli və çoxtərəfli parlamentlərarası əlaqələrimizi inkişaf etdirməyin, həmçinin, dostluq qruplarının fəaliyyətinin, deputatlarımız arasında əməkdaşlığın önəmini vurğulayıb.
Spiker Sahibə Qafarova Azərbaycanın iştirakı ilə həyata keçirilən irimiqyaslı layihələr, beynəlxalq məsələlərin həllinə dair qlobal təşəbbüsləri haqqında Baş nazirə məlumat verib. O, Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatına sədrliyi dövründə görülən işləri diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyev Qoşulmama Hərəkatının sədri kimi hərəkatın parlament ölçüsünün inkişaf etdirilməsi təşəbbüsünü irəli sürüb və 2021-ci ildə Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsi təsis olunub. Spiker Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin fəaliyyəti, təşkilatın qarşısında duran vəzifələr haqqında geniş məlumat verib, Parlament Şəbəkəsinin digər parlamentlərarası təşkilatlarla əməkdaşlığını genişləndirməyə çalışdığını söyləyib.
Görüşdə Milli Məclisin sədri Azərbaycanın Vətən müharibəsində qazandığı tarixi Zəfərlə öz torpaqlarını 30 illik işğaldan azad etməsi, regionda sülh və sabitliyin təmin olunması istiqamətində səyləri haqqında da məlumat verib. Sahibə Qafarova nəzərə çatdırıb ki, müharibənin başa çatmasından iki ilə yaxın vaxt keçsə də, Ermənistan əldə olunan razılaşmalara əməl etməkdən boyun qaçırır, regionun sülh gündəliyinin irəliləməsinə maneə törədir. Spiker Ermənistanın 30 illik işğal dövründə Azərbaycanın şəhər və rayonlarını, infrastrukturu, mədəni və tarixi abidələri tamamilə dağıtması haqqında da danışıb. O, qeyd edib ki, Azərbaycan işğaldan azad olunmuş ərazilərdə genişmiqyaslı quruculuq və tikinti işləri həyata keçirir, bu ərazilərimiz bərpa edilir. Lakin Ermənistanın bu ərazilərdə basdırdığı çoxlu sayda mina bərpa işlərinə ciddi əngəl törədir. Sahibə Qafarova diqqətə çatdırıb ki, iki il əvvəl müharibə başa çatandan indiyədək mina partlayışları nəticəsində, təxminən 270 azərbaycanlı həlak olub və ya ağır yaralanıb.
Görüşün sonunda Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Kambocanın Baş nazirinə "Qarabağ: işğaldan əvvəl və sonra" adlı kitabı təqdim edib.

https://innews.az/uploads/news/2022-11/_innews_715ffa2e283eeb807e5d0fa6b_o.jpg
Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova had a meeting with Prime Minister of Cambodia Akka Moha Sena Padei Teko Hun Sen on 24 November as part of her official visit to that country.
Mr Sen thanked Mrs Gafarova cordially and congratulated her on the Milli Majlis’ admission to the ASEAN Inter-Parliamentary Assembly as an observer.
PM Sen recalled his travel to Azerbaijan in 2014, shared the pleasant impressions he had from Baku and added that he had been to our country back in the 1980s, too, which is when he had had two encounters with our National Leader Heydar Aliyev. He proceeded to described Heydar Aliyev as a statesman recognised internationally and one that did so much for the progress of the Azerbaijani State.
Cambodia wishes to promote its relations with Azerbaijan in various areas; it is important that both sides would co-operate in international organisations including the Non-Aligned Movement of which they are both members. Mr Sen referred to the successful Azerbaijani chairmanship of this organisation and underlined the significance of the emergence of its Parliamentary Network at the suggestion of the president of Azerbaijan.
In turn, the Chair Gafarova voiced her satisfaction with the visit to the Kingdom of Cambodia and the discussions held here; she offered her gratitude for the hospitality extended to her as well.
The interaction between our legislatures bears well on the inter-state relations in that it is making them stronger; our bilateral and multilateral inter-parliamentary connexions are advancing whilst our parliamentarians join forces via the channels of the friendship groups – all those are really rather important, according to Sahiba Gafarova.
She told the Cambodian PM about the large-scale projects implemented by Azerbaijan and Azerbaijan’s initiatives aiming to achieve solution of global matters as well as the work done since the start of the Azerbaijani presidency in the Non-Aligned Movement. The initiative to develop the parliamentary aspect of the organisation had come from the president of Azerbaijan Ilham Aliyev and the NAM Parliamentary Network was established accordingly in 2021. Mrs Gafarova filled Mr Sen in on the work of the NAM PN as well as its perspective work scope and efforts being made to strike up co-operation with other inter-parliamentary institutions.
Besides, Mrs Gafarova told about the historic victory that Azerbaijan had gained in the Patriotic War, the Azerbaijani lands’ liberation from thirty decades of captivity and our side’s endeavours to keep up peace and stability in our region. Armenia keeps eschewing its assumed obligations and putting spokes in the wheels of regional peace-making though two years has elapsed since the end of the war. During those thirty years of occupation, Armenia subjected all the then captured Azerbaijani towns and provinces, their infrastructure and cultural as well as historical artefacts and sites to complete destruction. Azerbaijan is pressing on with large-scale restoration work in her liberated areas that are coming round now. But that work is greatly hindered by the multitudes of mines planted in those lands by Armenia. Suffice to say, nearly 270 Azerbaijanis have either been killed or injured by mine explosions in the two years since the war’s end.
Other matters of shared concern were talked over at the conversation as well, and it was capped by Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova presenting Prime Minister of Cambodia Hun Sen with the book Garabagh: Before and After the Occupation.