https://innews.az/uploads/news/2022-11/_innews_715ffa2e283eeb807e5d0fa6b_o.jpg
Noyabrın 24-də Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Kamboca Krallığına rəsmi səfəri çərçivəsində bu ölkənin Baş naziri Akka Moha Sena Padei Teko Hun Sen ilə görüşüb.
Kamboca Krallığının Baş naziri Hun Sen Azərbaycan parlamentinin rəhbərini səmimiyyətlə salamlayaraq, Milli Məclisin ASEAN Parlamentlərarası Assambleyasına müşahidəçi üzv qəbul olunması münasibətilə təbriklərini çatdırıb.
Baş nazir 2014-cü ildə Azərbaycanda səfərdə olduğunu xatırladaraq, ölkəmiz və paytaxt Bakı haqqında xoş təəssüratlarını bölüşüb. O, 1980-ci illərdə də Azərbaycanda olduğunu və xalqımızın Ümummilli lideri Heydər Əliyevlə 2 dəfə görüşdüyünü bildirib. Hun Sen Heydər Əliyevin dünya səviyyəsində tanınan dövlət xadimi olduğunu və Azərbaycan dövlətinin inkişafı üçün böyük işlər gördüyünü qeyd edib.
Ölkəsinin Azərbaycanla münasibətləri müxtəlif istiqamətlərdə inkişaf etdirmək istədiyini söyləyən Baş nazir beynəlxalq təşkilatlarda əməkdaşlığın, o cümədən, Qoşulmama Hərəkatında təmsilçiliyin əhəmiyyətini qeyd edib. Hun Sen ölkəmizin təşkilata uğurlu sədrliyini, həmçinin, Azərbaycan Prezidentinin təşəbbüsü ilə yaradılan Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Milli Məclisin sədri Kamboca Krallığına səfərindən, burada keçirdiyi görüşlərdən məmnunluğunu bildirib, göstərilən yüksək qonaqpərvərliyə görə təşəkkür edib.
Milli Məclisin sədri parlamentlərimiz arasında qarşılıqlı fəaliyyətin dövlətlərimiz arasında əlaqələrin daha da inkişafına müsbət təsirini qeyd edərək, ikitərəfli və çoxtərəfli parlamentlərarası əlaqələrimizi inkişaf etdirməyin, həmçinin, dostluq qruplarının fəaliyyətinin, deputatlarımız arasında əməkdaşlığın önəmini vurğulayıb.
Spiker Sahibə Qafarova Azərbaycanın iştirakı ilə həyata keçirilən irimiqyaslı layihələr, beynəlxalq məsələlərin həllinə dair qlobal təşəbbüsləri haqqında Baş nazirə məlumat verib. O, Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatına sədrliyi dövründə görülən işləri diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyev Qoşulmama Hərəkatının sədri kimi hərəkatın parlament ölçüsünün inkişaf etdirilməsi təşəbbüsünü irəli sürüb və 2021-ci ildə Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsi təsis olunub. Spiker Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin fəaliyyəti, təşkilatın qarşısında duran vəzifələr haqqında geniş məlumat verib, Parlament Şəbəkəsinin digər parlamentlərarası təşkilatlarla əməkdaşlığını genişləndirməyə çalışdığını söyləyib.
Görüşdə Milli Məclisin sədri Azərbaycanın Vətən müharibəsində qazandığı tarixi Zəfərlə öz torpaqlarını 30 illik işğaldan azad etməsi, regionda sülh və sabitliyin təmin olunması istiqamətində səyləri haqqında da məlumat verib. Sahibə Qafarova nəzərə çatdırıb ki, müharibənin başa çatmasından iki ilə yaxın vaxt keçsə də, Ermənistan əldə olunan razılaşmalara əməl etməkdən boyun qaçırır, regionun sülh gündəliyinin irəliləməsinə maneə törədir. Spiker Ermənistanın 30 illik işğal dövründə Azərbaycanın şəhər və rayonlarını, infrastrukturu, mədəni və tarixi abidələri tamamilə dağıtması haqqında da danışıb. O, qeyd edib ki, Azərbaycan işğaldan azad olunmuş ərazilərdə genişmiqyaslı quruculuq və tikinti işləri həyata keçirir, bu ərazilərimiz bərpa edilir. Lakin Ermənistanın bu ərazilərdə basdırdığı çoxlu sayda mina bərpa işlərinə ciddi əngəl törədir. Sahibə Qafarova diqqətə çatdırıb ki, iki il əvvəl müharibə başa çatandan indiyədək mina partlayışları nəticəsində, təxminən 270 azərbaycanlı həlak olub və ya ağır yaralanıb.
Görüşün sonunda Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Kambocanın Baş nazirinə "Qarabağ: işğaldan əvvəl və sonra" adlı kitabı təqdim edib.

Председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с премьер-министром Камбоджи
Председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с премьер-министром Камбоджи Председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с премьер-министром Камбоджи
24-го ноября председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова в рамках официального визита в Камбоджу провела встречу с премьер-министром страны Акка Моха Сена Падеи Теко Хун Сеном.
Г-н Сен сердечно приветствовал г-жу Гафарову и поздравил её с принятием Милли Меджлиса в Межпарламентскую Ассамблею АСЕАН в качестве наблюдателя.
Премьер-министр вспомнил о своей поездке в Азербайджан в 2014-м году, поделился приятными впечатлениями от Баку и заметил, что бывал в нашей стране и в 80-е годы, а также дважды встречался с нашим Национальным лидером Гейдаром Алиевым, которого он охарактеризовал как признанного на мировом уровне государственного деятеля, сделавшего очень многое для прогресса азербайджанского государства.
Камбоджа желает развивать отношения с Азербайджаном в разных сферах; важно, чтобы обе стороны сотрудничали в международных организациях, включая и Движение Неприсоединения, в котором представлены они обе. Г-н Сен отметил успешное председательство Азербайджана в этой организации и подчеркнул значение учреждения её Парламентской сети по инициативе президента Азербайджана.
В свою очередь, председатель Милли Меджлиса выразила удовлетворение визитом в Королевство Камбоджу и проведёнными здесь беседами, и поблагодарила за оказанное ей гостеприимство.
Взаимодействие между нашими парламентами оказывает благотворное влияние на межгосударственные отношения, ещё более укрепляя их; развиваются наши двусторонние и многосторонние межпарламентские связи, а наши парламентарии сотрудничают по каналам групп дружбы, и всё это весьма важно, подчеркнула Сагиба Гафарова.
Она информировала собеседника о реализуемых Азербайджаном крупномасштабных проектах и инициативах, направленных на решение вопросов глобального свойства, а также о работе, проделанной за время азербайджанского председательства в Движении Неприсоединения. Инициатива развития парламентского аспекта этой организации исходила от президента Азербайджана Ильхама Алиева. В согласии с нею, в 2021-м году была учреждена Парламентская сеть ДН. Г-жа Гафарова подробно рассказала г-ну Сену о деятельности ПС ДН, о стоящих перед нею задачах и об усилиях по налаживанию сотрудничества с другими межпарламентскими организациями.
Кроме того, г-жа Гафарова поведала об исторической победе, добытой Азербайджаном на Отечественной войне, об освобождении азербайджанских земель после тридцати лет оккупации и об усилиях нашей стороны по поддержанию мира и стабильности в регионе. Хотя с окончания войны уже минуло два года, Армения всё избегает исполнения взятых ею на себя обязательств и препятствует исполнению задач по обеспечению регионального мира. А в три десятилетия оккупации Армения совершенно разгромила все азербайджанские города, районы, их инфраструктуру, а также памятники культуры и истории, продолжала Сагиба Гафарова. Азербайджан ведёт широкую по масштабам восстановительную работу на своих освобождённых землях; они, эти земли, возвращаются к жизни. Однако работам сильно мешают множество мин, установленных там Арменией. Достаточно заметить, что за два прошедших с конца войны года во взрывах мин погибли или были ранены приблизительно 270 азербайджанцев.
В ходе беседы обсуждались и другие темы, интересующие обе стороны.
А в окончание встречи председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова вручила премьер-министру Камбоджи Хун Сену книгу «Карабах: до и после оккупации».