https://innews.az/uploads/news/2022-11/_innews_166ecbb987fad43a1cfba4867_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Kamboca Krallığına rəsmi səfəri çərçivəsində Kamboca Krallığı Senatının sədri Vibolsena Fikdei Say Çum ilə görüşüb.
Azərbaycan parlament sədrini səmimiyyətlə salamlayan Say Çum parlamentlərimiz arasında əməkdaşlıqdan məmnunluğunu bildirərək, əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsində maraqlı olduqlarını bildirib. O, xüsusilə, beynəlxalq parlament təşkilatlarında əməkdaşlığı qeyd edib. Bildirib ki, Kamboca Qoşulmama Hərəkatı və onun Parlament Şəbəkəsində fəaliyyətə böyük əhəmiyyət verir. O, Azərbaycanın təşəbbüsü ilə Şəbəkənin yaradılmasına və Bakı şəhərində təşkilatın birinci konfransının yüksək səviyyədə təşkilinə görə təbriklərini çatdırıb.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Kamboca Krallığına səfərdən məmnunluğunu ifadə edərək, göstərilən qonaqpərvərliyə, Azərbaycanın ASEAN Parlament Assambleyasına müşahidəçi üzv kimi qəbul olunmasına dəstəyə görə təşəkkür edib. O, səfər çərçivəsində Kambocada keçirdiyi görüşlərin və aparılan danışıqların parlamentlərimiz arasında uğurlu əlaqələri təsdiq etdiyini bildirərək, əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi üçün dostluq qruplarının qarşılıqlı fəaliyyətinin önəmini vurğulayıb.
Milli Məclisin sədri Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Qoşulmama Hərəkatının sədri kimi hərəkatın parlament ölçüsünün inkişaf etdirilməsi təşəbbüsünə uyğun olaraq, Şəbəkənin yaradılması, onun təsis yığıncağı, Bakıda keçirilən birinci konfransı, hazırda təşkilatın institusional inkişafı üçün görülən işlər, qarşıda duran vəzifələr haqqında geniş məlumat verib. Sahibə Qafarova Parlament Şəbəkəsinin sədri olaraq bildirib ki, Parlament Şəbəkəsi ASEAN PA da daxil olmaqla digər parlament təşkilatları ilə fəal əlaqə quraraq ümumi hədəflərə töhfə verməyə hazırdır.
Görüşdə Milli Məclisin sədri Azərbaycanın uğurlu inkişafı, ölkəmizin beynəlxalq təşəbbüsləri, 2020-ci ildə Vətən müharibəsində əldə olunan qələbə ilə torpaqlarımızın Ermənistanın işğalından azad edilməsi və ərazi bütövlüyümüzün bərpası, işğal dövründə Ermənistan tərəfindən şəhər və rayonlarımızın, infrastrukturun, tarixi və mədəniyyət abidələrinin tamamilə dağıdılması və talan edilməsi, hazırda işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə aparılan böyük quruculuq və bərpa işləri haqqında ətraflı məlumat verib.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-11/_innews_166ecbb987fad43a1cfba4867_o.jpg
В рамках официального визита спикера Милли Меджлиса Сагибы Гафаровой в Королевство Камбоджу состоялась её встреча с председателем камбоджийского Сената Виболсеной Фикдеи Сай Чхумом.
Сай Чхум тепло приветствовал Сагибу Гафарову, сообщил о своей удовлетворённости состоянием уз сотрудничества между нашими парламентами, и заявил о заинтересованности камбоджийской стороны в достижении их ещё большего развития. Г-н Чхум особо отметил сотрудничество в рамках международных организаций, заявив затем, что Камбоджа придаёт большое значение работе Движения Неприсоединения и его Парламентской сети, поздравив затем азербайджанскую сторону с учреждением Сети по её инициативе и с проведением первой конференции ПС в Баку на высоком уровне.
Председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова сказала, что довольна своим визитом в Камбоджу. Она поблагодарила за оказанное гостеприимство и за поддержку в деле принятия Азербайджана в МПА АСЕАН наблюдателем. Встречи и беседы, состоявшиеся в ходе её визита, подтверждают успешность наших межпарламентских связей, а для расширения сотрудничества важно взаимодействие наших групп дружбы, по словам г-жи Гафаровой.
Потом г-жа Гафарова обстоятельно информировала г-на Чхума о создании ПС ДН по инициативе президента Азербайджана Ильхама Алиева, выдвинутой им в качестве председателя ДН с целью развития парламентского измерения организации, а также об учредительном съезде Сети, её проведённой в Баку первой конференции, текущем институциональном становлении и предстоящих задачах. Как председатель Сети, Сагиба Гафарова заметила, что ПС готова к налаживанию активного взаимодействия и связей с МПА АСЕАН и прочими парламентскими структурами для достижения общих целей.
Кроме того, Сагиба Гафарова обстоятельно говорила об успешном развитии Азербайджана, о его международных инициативах, об освобождении наших земель от армянской оккупации и восстановлении территориальной целостности страны с победой в Отечественной войне 2020-го года, о полном разрушении Арменией всех городов, районов, инфраструктуры, памятников культуры и истории Азербайджана за время оккупации и о текущем интенсивном восстановлении и перестройке уже освобождённых территорий.