https://innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_f714df95d78931c0eee760466_o.jpg
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) Daşkəsən rayonunda yerləşən Çovdar İnteqrəolunmuş Regional Emal Sahəsində “Qırmızı Kitab”a daxil edilmiş nadir və nəsli kəsilmək təhlükəsində olan bitki növlərinin çoxaldılması və onların tarixən yetişdiyi ərazilərə reintroduksiyası layihəsinin sonuncu mərhələsinin yekunu olaraq ekoloji aksiya keçirilib.
Aksiyada Cəmiyyətin əməkdaşları, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi (ETSN), “Regional İnkişaf” İctimai Birliyinin (RİİB) təmsilçiləri, Mərkəzi Nəbatat Bağının mütəxəssisləri, eləcə də RİİB-in könüllülər iştirak ediblər.
Əvvəlcə “AzerGold” QSC-nin İdarə Heyəti sədrinin müavini Xəyyam Fərzəliyev layihə barədə məlumat verib. Qeyd edilib ki, 2021-ci ildən icrasına başlanılan layihə çərçivəsində Daşkəsən rayonu ərazisində rast gəlinən və “Qırmızı Kitab”a daxil edilmiş nadir, nəsli kəsilmək təhlükəsində olan “Rosa Zangezura” (Zəngəzur itburnusu), “Rosa Nisami” (Nizami itburnusu), “Pulverulenta” kimi itburnu növləri, həmçinin nadir dekorativ və dərman bitkisi olan “Frangula Grandiflora” (İriyarpaq kövrək mürdəşər) aşkarlanaraq toxumları yığılıb. Mərkəzi Nəbatat Bağının Qida və dərman bitkiləri laboratoriyasında həmin toxumların çeşidlənməsi, müvafiq dərman vasitələri ilə qurudulması həyata keçirilib və xüsusi aqrotexniki qaydada təcrübə sahəsində əkilməklə ötən bir il ərzində bütün növ toxumların yetişdirilməsinə nail olunub. Sədr müavini layihənin əhəmiyyəti, ətraf mühitin qorunmasının vacibliyi, bu istiqamətdə ölkə üzrə fəaliyyətin təşviqi nəzərə alınaraq, nadir bitki kollarının çoxaldılması layihəsinin gələn il də davam etdirilməsinin planlaşdırıldığını qeyd edib.
ETSN-in Dövlət Mineral Xammal Ehtiyatlarından İstifadə Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Samir İdayətov isə ətraf mühitin mühafizəsi ilə bağlı “AzerGold” QSC-nin davamlı olaraq həyata keçirdiyi tədbirlərin xüsusi önəminə toxunaraq, Səhmdar Cəmiyyətin dağ-mədən sahəsində uğurlu fəaliyyəti ilə yanaşı, ekologiya sahəsində həyata keçirdiyi nümunəvi tədbirlərlə müsbət imic formalaşdırdığını bildirib. S.İdayətov bu cür təşəbbüsləri yüksək qiymətləndirildiyini qeyd edərək, layihənin Daşkəsən ərazisində bitən nadir bitki növlərinin məhv olması təhlükəsinin aradan qaldırmasına böyük töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Daha sonra Mərkəzi Nəbatat Bağının Qida və dərman bitkiləri laboratoriyasının müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Yusif Zeynalov bitkilərin təbii xüsusiyyətləri və çoxaldılması metodikası barədə tədbir iştirakçılarına məlumat verib.
Sonda çoxaldılmış nadir bitki növlərinin, həmçinin əlavə olaraq göyrüş tinglərinin “Çovdar” qızıl mədəni ətrafında kütləvi əkini həyata keçirilib, aqrotexniki qaydalara uyğun olaraq bitkilərə qulluq göstərilib.
Qeyd edək ki, ölkəmizin dağ-mədən sənayesini təmsil edən dövlət şirkəti olaraq “AzerGold” QSC tərəfindən istismarı həyata keçirilən yataqların ekoloji cəhətdən daha effektiv idarə edilməsi, hasilat prosesi zamanı ətraf mühitə təsirlərin minimuma endirilməsi istiqamətində zəruri tədbirlər həyata keçirilir. Bununla yanaşı, Cəmiyyətin Sosial Təsir və Məsuliyyət üzrə Siyasəti çərçivəsində ekoloji tarazlığın qorunub saxlanılması məqsədilə davamlı olaraq kütləvi tədbirlər, o cümlədən, iməcilik, ağacəkmə və digər yaşıllaşdırma aksiyaları təşkil edilir. Qeyd edilən tədbirlər çərçivəsində bugünədək “Çovdar” mədəni və ətraf ərazilərdə yerli şəraitə uyğun 13 mindən artıq ağac və kol bitkisi əkilib, yaşıllıqlar salınıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_f714df95d78931c0eee760466_o.jpg
На расположенном в Дашкесанском районе участке интегрированной региональной переработки «Човдар» Закрытого Акционерного Общества (ЗАО) «AzerGold» состоялась экологическая акция по завершению заключительного этапа проекта по воспроизводству редких и находящихся под угрозой исчезновения видов растений, занесенных в «Красную книгу», и их реинтродукции на исторически заселенные территории.
В акции приняли участие сотрудники общества, представители Министерства экологии и природных ресурсов (МЭПР), Общественного Объединения «Региональное развитие» (ООРР), специалисты Центрального ботанического сада, а также волонтеры ООРР.
Сначала заместитель председателя правления ЗАО «AzerGold» Хайям Фарзалиев проинформировал о проекте. Было отмечено, что в рамках проекта, реализация которого началась с 2021 года, были обнаружены семена произрастающих на территории Дашкесанского района и находящихся под угрозой исчезновения таких редких видов шиповника, как Rosa Zangezura (шиповник Зангезурский), Rosa Nisami (шиповник Низами), Pulverulenta, а также редкое декоративное и лекарственное растение Frangula Grandiflora (крупнолистная крушина ломкая). В лаборатории пищевых и лекарственных растений Центрального ботанического сада была проведена сортировка этих семян, сушка их соответствующими лекарственными средствами, и путем посева на экспериментальном поле с применением специальных агротехнических правил за прошедший год удалось вырастить все виды семян. Заместитель председателя отметил, что, учитывая важность проекта, охраны окружающей среды, стимулирование деятельности в этом направлении по всей стране, проект по размножению редких кустарников растений планируется продолжить и в следующем году.
Председатель правления Государственного агентства по использованию минерально-сырьевых ресурсов МЭПР Самир Идаятов, отметив особую значимость постоянно проводимых ЗАО «AzerGold» мероприятий по охране окружающей среды, отметил, что Акционерное Общество, наряду с успешной деятельностью в горнодобывающей сфере, формирует положительный имидж образцовыми мерами, проводимыми в области экологии. С.Идаятов отметил, что такие инициативы высоко ценятся, и выразил уверенность в том, что проект внесет большой вклад в устранение угрозы уничтожения редких видов растений, произрастающих на территории Дашкесана.
Затем заведующий лабораторией пищевых и лекарственных растений Центрального ботанического сада, доктор философии по биологии Юсиф Зейналов проинформировал участников мероприятия о природных особенностях растений и методике их размножения.
В завершение была проведена массовая посадка размноженных редких видов растений, а также дополнительно ясеневых саженцев вокруг золотого прииска «Човдар», был проведен уход за растениями в соответствии с агротехническими правилами.
Отметим, что ЗАО «AzerGold», как государственная компания, представляющая горнодобывающую промышленность нашей страны, осуществляет необходимые меры по более эффективному экологическому управлению эксплуатируемыми месторождениями, минимизации воздействия на окружающую среду в процессе добычи. Наряду с этим, в рамках политики Общества по социальному воздействию и ответственности с целью сохранения экологического баланса постоянно организуются массовые мероприятия, в том числе акции по посадке деревьев и озеленению. В рамках отмеченных мероприятий на сегодняшний день на прииске «Човдар» и прилегающих территориях посажено более 13 000 деревьев и кустарников, зеленых насаждений, соответствующих местным условиям.