https://innews.az/uploads/news/2022-03/_innews_52c151904ff3a15bb35219ca1_o.jpg
Ölkəmizin sürətlə böyüyən banklarından biri olan Yelo Bank uğurlu fəaliyyəti sayəsində əlavə maliyyə vəsaiti cəlb edib. Belə ki, əsas səhmdar tərəfindən 25 mln AZN həcmində subordinasiyalı kreditin 6 il müddətinə ayrılması barədə müqavilə imzalanıb. Bu razılaşma Bankın uzunmüddətli sabitliyinə olan yüksək inam və etimaddan xəbər verir. Beləliklə, Yelo Bank uzunmüddətli maliyyə resurslarından istifadə etməklə özünün kapitalizasiya və likvidlik səviyyəsinin artırılmasına nail olacaq.
İdarə Heyətinin sədri Anar Həsənovun sözlərinə görə, ayrılan vəsaitlər Bank üçün prioritet sahə olan real sektorun, xüsusən də kiçik və orta biznesin kreditləşdirilməsinə yönəldiləcək: “Subordinasiyalı kreditin cəlb edilməsi Bankın inkişafı üçün çox əhəmiyyətli addımdır. Bunun sayəsində bankımızın kapital mövqeyi güclənəcək, böyük həcmdə likvid vəsaitlər əldə ediləcək və kreditləşmə fəaliyyəti güclənəcək. Bu, həmçinin yeni biznes layihələrinin maliyyələşdirilməsi üçün əlavə imkanlar da yaradır.”
Qeyd edək ki, xüsusi subordinasiya borc öhdəliyi "Bank kapitalının və onun adekvatlığının hesablanması Qaydaları"na uyğun olaraq II dərəcəli kapitala aid edilir. Cari ilin fevral ayının sonuna Bankın məcmu kapitalı 63 mln AZN-i ötüb. Cəlb edilmiş subordinasiya vəsaiti hesabına məcmu kapitalın 89 mln AZN-i keçməsi planlaşdırılır. Bu da, tənzimləyicinin tələbindən 78% çox olmaqla Bankın möhkəm kapital dayanıqlığını ifadə edir.
Bununla bərabər, 2022-ci ilin başlanğıcından Yelo Bank-ın maliyyə nəticələrində də artım müşahidə olunur. Bank cari ilin ilk iki ayı ərzində 30 mln AZN-dən çox depozit cəlb edib. Bu isə ötən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə 2 dəfədən çox artım deməkdir. Bu ilin yanvar və fevral aylarında əldə olunan faiz gəlirləri də 2021-ci ilin eyni ayları üzrə müqayisədə 21% artaraq 11 mln AZN-i keçib. Bank-ın aktivləri ilin əvvəlindən 18 mln, ötən ilin başlanğıcından isə 166 mln AZN artaraq 551 mln AZN-i ötüb. İlk iki ay ərzində Yelo Bank cəmi 77 mln AZN həcmində kredit ayırıb ki, bunun da 70%-i mikro, kiçik və orta sahibkarlığın maliyyələşməsinə ayrılıb. Bütün bunlar Bankın strateji inkişaf planının uğurlu icrasının göstəriciləridir.

Капитальная позиция Yelo Bank-а укрепляется Капитальная позиция Yelo Bank-а укрепляется
Будучи одним из самых быстрорастущих банков страны, Yelo Bank привлек дополнительное финансирование благодаря своей успешной деятельности. Так, основной акционер подписал соглашение о выделении субординированного кредита в размере 25 млн. манатов сроком на 6 лет. Данное соглашение свидетельствует о высоком уровне доверия и уверенности в долгосрочной стабильности Банка. Таким образом, Yelo Bank сможет повысить уровень своей капитализации и ликвидности за счет долгосрочных финансовых ресурсов.
По словам председателя правления Анара Гасанова, выделенные средства будут направлены на кредитование реального сектора, особенно малого и среднего бизнеса, что является приоритетным для банка: «Привлечение субординированных кредитов является очень важным шагом для развития банка. За счет этого укрепится капитальная позиция нашего банка, будет получено большое количество ликвидных средств и усилится кредитная деятельность. Это также создает дополнительные возможности для финансирования новых бизнес-проектов».
Следует отметить, что специальное субординированное долговое обязательство классифицируется как капитал II уровня в соответствии с «Правилами расчета капитала банка и его достаточности». На конец февраля текущего года совокупный капитал банка превысил 63 миллиона манатов. За счет привлеченных средств субординации планируется превысить общий капитал в 89 млн. манатов. Это свидетельствует о превышающей требования регулятора на 78% высокой устойчивости Банка к капиталу.
При этом с начала 2022 года также наблюдается рост финансовых результатов Yelo Bank-а. За первые два месяца текущего года банк привлёк более 30 млн. манатов депозитов. Это превышает результаты за аналогичный период прошлого года больше, чем в два раза. Процентные доходы за январь и февраль текущего года также выросли на 21% по сравнению с аналогичными месяцами 2021 года и превысили 11 миллионов манатов. Активы банка увеличились на 18 млн. манатов с начала года и на 166 млн. манатов с начала прошлого года, превысив 551 млн. манатов. Всего за первые два месяца Yelo Bank предоставил кредитов на сумму 77 млн. манатов, 70% которых было направлено на финансирование микро, малых и средних предприятий. Все это является показателем успешной реализации стратегического плана развития Банка.