https://innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_a98fe4648dcef85d5c02e079e_o.jpg
Dekabrın 13-də Alman-Azərbaycan Xarici Ticarət Palatası (AHK Azərbaycan) 50-dən çox üzv şirkət nümayəndələri və Palata tərəfdaşlarının iştirakı ilə növbəti AHK İmpuls tədbirini təşkil edib. Tədbirin fəxri qonağı, Azərbaycan Respublikası Energetika nazirinin müavini cənab Samir Vəliyev “Azərbaycanda enerji keçidi üçün perspektivlər və enerji təhlükəsizliyi siyasəti” mövzusunda çıxış edib. Görüşdə, həmçinin Uniper Global Commodities SE şirkətinin vitse-prezidenti cənab Dr. Michael Hilmer və KPMG Azərbaycanın idarəedici partnyoru cənab Vitaly Yakovlev Azərbaycanda enerji keçidi mövzusunda çıxış ediblər.
AHK Azərbaycanın icraçı direktoru, cənab Tobias Baumann görüşün açılış nitqində tədbir iştirakçılarını salamlayıb və tədbirə göstərdiyi dəstəyə görə KPMG Azərbaycana minnətdarlığını bildirib. O, daha sonra sözü tədbirin fəxri qonağı cənab Samir Vəliyevə verib.
Azərbaycanın enerji sektoru haqqında məlumat verən cənab Vəliyev bildirib ki, Azərbaycan hazırda enerji strategiyasının 3-cü pilləsindədir və bu strategiya, Azərbaycanın, eləcə də xarici tərəfdaşlarının enerji təhlükəsizliyinin möhkəmləndirilməsinə yönəlib.
Azərbaycan və Almanya ikitərəfli əlaqələrinin inkişafından danışan nazir müavini bildirib: “Azərbaycan Almanyanın Cənubi Qafqazda mühüm ticarət tərəfdaşıdır. Ötən il ölkələrimiz arasında ticarət dövriyyəsi 57% artımla 1.3 milyard dollara yaxın olub. Son dörd il müddətində Almanya 5.7 milyon tondan çox Azərbaycan neftiylə təchiz olunub. Bu ilin yanvar-avqust aylarında Almanya ixracımızın 96.6 %-ni xam neft təşkil edib.”
Cənab Vəliyev eyni zamanda, ölkəmizdə bərpa olunan enerji və enerji səmərəliliyi sahəsində görülən işlər haqqında məlumat verib. Daha sonra, bərpa olunan enerji mənbələri üzrə Azərbaycanın yüksək potensialından söz açıb və özəl investisiyaların dövlət investisiyalarını əvəz etdiyi müsbət mühiti vurğulayaraq, Azərbaycanın yaşıl enerji keçidinə tam şəkildə hazır olduğunu bildirib.
Daha sonra Dr. Michael Hilmer tədbir iştirakçılarını Almaniyada enerji keçidi mövzusunda məlumatlandırıb. Həmçinin bildirib ki, bugünkü AHK Impuls tədbiri həm də enerji keçidi üzrə yeni AHK işçi qrupunun təsis tədbiridir.
Çıxışında yerli investorların perspektivini gündəmə gətirən Vitaly Yakovlev, investisiyaların gəlirliyinin davamlılığının vacibliyini vurğulayıb və məsələyə fərqli nöqtələrdən işıq salıb.

https://innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_a98fe4648dcef85d5c02e079e_o.jpg
On 13 December 2022, the German-Azerbaijani Chamber of Commerce (AHK Azerbaijan) organised the next AHK Impuls with the participation of over 50 representatives from members and friends of AHK Azerbaijan. The event was dedicated to the Prospects of Energy Transition in Azerbaijan and Maintaining Energy Security. The honorary guest speaker was Mr Samir Valiyev, the Deputy Minister of Energy of the Republic of Azerbaijan. Dr Michael Hilmer, Vice President at Uniper Global Commodities SE and Mr Vitaly Yakovlev, Managing Partner at KPMG Azerbaijan Limited further contributed their remarks on energy transition.
Opening the event, Mr Tobias Baumann, Executive Director of AHK Azerbaijan, welcomed the member companies and greeted the representatives of the diplomatic missions to this edition of the AHK Impuls, introduced the speakers and expressed his gratitude towards KPMG Azerbaijan Limited for supporting this AHK Impuls event.
In his keynote, Samir Valiyev pointed out that Azerbaijan is currently on the 3rd level of its energy strategy, which is focused on consolidating energy security for Azerbaijan and also its partners.
Speaking about the development of bilateral relations between Azerbaijan and Germany, Mr Valiyev mentioned: “Azerbaijan is a key trade partner for Germany in the South Caucasus. Last year, the bilateral trade turnover increased by 57% and was close to 1.3 billion USD. During the last four years, Germany has been supplied with more than 5.7 million tons of Azerbaijani oil. From January to August this year, crude oil accounted for 96.6% of our exports to Germany.”
Mr Valiyev then turned to renewable energies and first highlighted Azerbaijan’s high potential and stressed the positive environment, in which private investment is replacing government investment, highlighting the trustworthiness of Azerbaijan as a partner.
Following this keynote, Dr Michael Hilmer gave insights into the energy transition in Germany. He proudly announced that this AHK Impuls is also the kick-off event for the newly established AHK Working Group on Energy Transition.
Vitaly Yakovlev brought in the perspective of local investors and displayed the issue from a different point of view.
These three perspectives were followed by a lively Q&A Session and a networking dinner to deepen discussions.