https://innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_5268d2d435987d10e9c3c7822_o.jpg
Müdafiə nazirinin birinci müavini – Azərbaycan Ordusunun Baş Qərargah rəisi general-polkovnik Kərim Vəliyev bölmələrin döyüş hazırlığının qəfil yoxlanılması məqsədilə Komando briqadaları və digər hərbi hissələrdə olub.
Baş Qərargah rəisi komandirlərin qərar qəbuletmə və qüvvələrin tətbiqi üzrə praktiki vərdişlərinin təkmilləşdirilməsi, bölmələrin döyüş hazırlığını, döyüş növbətçiliyinin təşkili və aparılmasını yoxlayıb.
Baş Qərargah rəisi döyüş hazırlığı səviyyəsinin yüksəldilməsində əsas diqqətin təlim və məşqlərin planlı və sistematik keçirilməsi, habelə birlik, birləşmə və idarəetmə orqanlarının döyüş uzlaşmasının təmin olunması, hərbi qulluqçuların fərdi hazırlığı, döyüş heyətlərinin tapşırıqları dəqiq və vaxtında icra etməsinə yönəldilməsini tapşırıb.
Təlim və məşqlərin intensivliyi və keyfiyyətinin artırılmasına toxunan müdafiə nazirinin birinci müavini onların Vətən müharibəsi, həmçinin son əməliyyatlar, xüsusilə də cari ilin sentyabr ayında baş vermiş döyüş toqquşmalarında qazanılan təcrübə nəzərə alınmaqla real döyüş vəziyyətinə uyğun şəraitdə keçirilməsi barədə göstəriş verib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında ordu quruculuğu sahəsində aparılan islahatlar haqqında danışan general-polkovnik K.Vəliyev postmüharibə dövründə görülən tədbirlər nəticəsində Azərbaycan Ordusunun əməliyyat və döyüş imkanlarının xeyli artdığını bildirib.
Müdafiə nazirinin göstərişlərini şəxsi heyətə çatdıran Baş Qərargah rəisi onların icrası ilə bağlı aidiyyəti vəzifəli şəxslər qarşısında tapşırıqlar qoyub.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_5268d2d435987d10e9c3c7822_o.jpg
The First Deputy Minister of Defense – Chief of the General Staff of the Azerbaijan Army, Colonel General Karim Valiyev visited the Commando Brigades and other military units to conduct a sudden inspection of the units’ combat training.
The Chief of the General Staff checked the improvement of the practical skills of commanders in making decisions and using forces, the combat training of units, as well as the organization and conduct of combat duty.
The Chief of the General Staff instructed to pay main attention in the process of increasing the level of combat training to the planned and systematic conduct of exercises and training, ensuring combat interoperability between the Army Corps, formations, and control bodies, individual training of servicemen, as well as the accurate and timely fulfillment of tasks by combat crews.
Touching upon increasing the intensity and quality of exercises and training, the First Deputy Minister of Defense gave instructions on conducting them in conditions close to real combat, and with consideration of the experience gained during the Patriotic War, as well as recent operations, especially the combat confrontations occurred in September of this year.
Speaking about the reforms carried out in the field of army development under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces, Mr. Ilham Aliyev, Colonel General K. Valiyev emphasized that as a result of the measures taken during the post-war period, the operational and combat capabilities of the Azerbaijan Army have significantly increased.
The Chief of the General Staff delivered the instructions of the Defense Minister to the military personnel and set tasks for the relevant officers on their implementation.