https://innews.az/uploads/news/2023-01/_innews_2e5f4ae1074550008846f8bc4_o.jpg
Türkiyənin Antalya şəhərində keçirilən Asiya Parlament Assambleyasının (APA) 13-cü Plenar Sessiyası çərçivəsində Azərbaycan, Türkiyə və İran parlament sədrlərinin üçtərəfli görüşü olub.
Görüşdə 13-cü Plenar Sessiyada keçirilən müzakirələrin əhəmiyyəti vurğulanaraq, bu tədbirlərin parlament diplomatiyasının imkanlarından daha geniş faydalanmaq baxımından vacibliyi qeyd edilib. Həmçinin, parlament sədrlərinin üçtərəfli formatda görüşünün qanunverici orqanlar arasında münasibətlərdə rolu diqqətə çatdırılıb.
Daha sonra regionda mövcud olan vəziyyətlə bağlı fikirlər səsləndirilərək, bölgədə enerji sahəsində əməkdaşlıq, kommunikasiyaların genişləndirilməsinin əhəmiyyəti, enerji və nəqliyyat layihələrinin bölgənin ümumi inkişafında vacib rolu qeyd olunub. Vurğulanıb ki, indiki mərhələdə regionda sabitliyə xələl gətirəcək, gərginlik yaradacaq davranışlardan çəkinmək, əməkdaşlığın genişləndirilməsini təşviq edəcək addımlar atmaq lazımdır.
Azərbaycanın öz torpaqlarını 30 illik Ermənistan işğalından azad etməsindən sonra bölgədə yeni imkanlar yarandığı qeyd olunaraq, regionda daimi sabitlik və təhlükəsizliyin təmin olunması üçün sülh müqaviləsinin imzalanmasının vacibliyi bir daha diqqətə çatdırılıb.
Görüşdə həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər barədə də geniş fikir mübadiləsi aparılıb.

https://innews.az/uploads/news/2023-01/_innews_2e5f4ae1074550008846f8bc4_o.jpg
На полях проводимой в турецкой Анталье 13-й пленарной сессии Азиатской Парламентской Ассамблеи состоялась трёхсторонняя встреча председателей парламентов Азербайджана, Турции и Ирана.
Участники встречи подчеркнули значение дискуссий на пленуме АПА и важность самой сессии в смысле более широкого использования возможностей парламентской дипломатии. Кроме того, была отмечена и роль этой трёхсторонней беседы в русле взаимоотношений законодательных органов наших стран.
Озвучивались соображения о текущем положении вещей в регионе; были подмечены необходимость регионального энергетического сотрудничества и расширения коммуникаций, а также существенный вклад энергетических и транспортных проектов в общее развитие региона. Спикеры засвидетельствовали разделяемое всеми ими мнение, что следует воздерживаться от поведения, могущего на текущем этапе повредить региональной стабильности и вызывать напряжение, но, с другой стороны, надлежит предпринимать шаги по расширению сотрудничества.
Как было отмечено на встрече, с освобождением Азербайджаном своих земель от тридцатилетней армянской оккупации в регионе возникли новые возможности. Спикеры вновь указали на важность подписания мирного договора для обеспечения постоянных мира и стабильности в регионе.
Руководители трёх законодательных ассамблей всесторонне обсудили и ряд иных вопросов, представляющих интерес для всех сторон.