https://innews.az/uploads/news/2023-01/_innews_7287a336db972b4ff1569c42f_o.jpg
Azərbaycan Ordusunun Baş Qərargah rəisi general-polkovnik Kərim Vəliyev, Quru Qoşunların komandanı general-leytenant Ənvər Əfəndiyev və nazirliyin digər vəzifəli şəxsləri N nömrəli hərbi hissədə olublar.
Hərbi xidmətə yeni çağırılan gənclərin ən çox toplandığı hərbi hissədə şəxsi heyətin qəbulu prosesi, onların ilkin təməl hazırlığı kursunda iştirakı və hərtərəfli təminatı yoxlanılıb.
General-polkovnik K.Vəliyev gənc əsgərlərin vətənpərvərlik ruhunda tərbiyə olunması, qanun və hərbi nizamnamələrin tələblərinə ciddi riayət etməsi, həmçinin onların intensiv döyüş hazırlığının təşkili və keçirilməsi məsələlərinə xüsusi diqqət yetirilməsi ilə bağlı vəzifəli şəxslərə tapşırıqlar verib.
Daha sonra Müdafiə Nazirliyinin rəhbər heyəti Ermənistanla sərhəddə yerləşən komando və digər hərbi hissələrdə olub, şəxsi heyətin intensiv dağ hazırlığı məşğələsini izləyib.
Yüksək dağlıq və çətin relyefli ərazidə hazırlıq keçən komandolarla görüşən general-polkovnik K.Vəliyev hərbi qulluqçuların praktiki məşqlərində əsas diqqətin döyüşün aparılmasının üsul və taktikasına yönəldilməsini tapşırıb.
Gündüz və gecə vaxtı keçirilən məşqlərdə dağ şəraitində taktiki və atəş hazırlığı, dağ yolları, aşırım və yüksəkliklərdən keçmək bacarığı, həmçinin digər bölmələrlə uyarlıq məsələləri öyrənilir.
Qoşunların dağ hazırlığı tapşırıqlarında döyüş təcrübəsi nəzərə alınmaqla şəxsi heyətin dağlıq ərazilərdəki təbii maneələri dəf etmək vərdişlərinin təkmilləşdirilməsinə, ştat silahından, o cümlədən dronlardan effektiv istifadə edilməsinə, həmçinin gündüz və gecə vaxtı istənilən hava şəraitində döyüşün aparılması bacarığına xüsusi diqqət yetirilir.
Baş Qərargah rəisi hərbi qulluqçuların peşəkar hazırlıq səviyyəsinin yüksəldilməsi, təlim və məşqlərin intensivliyi və keyfiyyətinin daha da artırılması ilə əlaqədar aidiyyəti vəzifəli şəxslərə müvafiq göstərişlər verib.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-01/_innews_7287a336db972b4ff1569c42f_o.jpg
The Chief of the General Staff of the Azerbaijan Army, Colonel General Karim Valiyev, the Commander of the Land Forces, Lieutenant General Anvar Afandiyev, and other officials of the Ministry visited one of the military units.
In the military unit with the largest number of young soldiers, the admission process of military personnel, their participation in an initial basic training course, and comprehensive provision were inspected.
Colonel General K. Valiyev gave instructions to officials on the military-patriotic upbringing of young soldiers, strict compliance with the requirements of legislation and military regulations, as well as paying special attention to the organization and conduct of intensive combat training.
Then the leadership of the Defense Ministry visited the commando and other military units stationed on the border with Armenia and watched the intensive mountain training of military personnel.
Having met with commandos trained in a high mountainous area with difficult terrain, Colonel General K. Valiyev instructed to focus on methods and tactics of conducting the battle during the practical training of servicemen.
In the training, held in the daylight hours and at nighttime, tactical and fire training in mountainous conditions, the ability to cross mountain paths, passes and high grounds, as well as issues of interoperability with other units are studied.
During the tasks on troops’ mountain training fulfilled with consideration of the combat experience, special attention is paid to the improvement of the military personnel’s skills in overcoming natural obstacles in mountainous areas, the effective use of standard weapons, including drones, as well as the ability to conduct the battle in any weather conditions in the daylight hours and at nighttime.
The Chief of the General Staff gave instructions to the relevant officials on improving the level of servicemen’s professional training, as well as increasing the intensity and quality of exercises and training.