https://innews.az/uploads/news/2023-01/_innews_9f2d3619ed6815ef4e9808944_o.jpg
Yanvarın 28-də Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovanın başçılığı ilə parlament nümayəndə heyəti İslam Əməkdaşlığı Təşkilatının Parlament İttifaqı Konfransının 17-ci sessiyasında iştirak etmək üçün Əlcəzair Xalq Demokratik Respublikasına işgüzar səfərə gəlib.
Əlcəzair şəhərinin Houari Boumediene hava limanında nümayəndə heyətini Əlcəzair Milli Xalq Assambleyasının sədri İbrahim Bouğali, Azərbaycanın bu ölkədəki səfiri Tural Rzayev və səfirliyin əməkdaşları qarşılayıblar.
Səfər çərçivəsində Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovanın İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Parlament İttifaqının 17-ci konfransında çıxışı və tədbirdə iştirak edəcək nümayəndə heyətlərinin başçıları ilə bir sıra görüşləri gözlənilir.

Milli Majlis Chair Sahiba Gafarova Arrives in Algeria on a Working Visit
Milli Majlis Chair Sahiba Gafarova Arrives in Algeria on a Working Visit Milli Majlis Chair Sahiba Gafarova Arrives in Algeria on a Working Visit
The parliamentary delegation led by Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova arrived in the People’s Democratic Republic of Algeria on 28 January in order to take part in the 17th session of the Conference of the Parliamentary Union of the Organisation of Islamic Co-operation Member States.
Our delegation were welcomed at Houari Boumediene Airport of Algiers by Chairman of the People’s National Assembly of Algeria Ibrahim Boughali, the Azerbaijani ambassador to the country Tural Rzayev and the embassial staff members.
The scope of the visits includes Sahiba Gafarova’s speech at the 17th session of the PUIC Conference and her conversations with heads of several other participating delegations.