https://innews.az/uploads/news/2023-01/_innews_6b177febfc992f46851079f18_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Parlament İttifaqının 17-ci konfransında iştirak üçün Əlcəzairə səfəri çərçivəsində Oman Sultanlığının Şura Məclisinin sədri Şeyx Xalid bin Hilal Al Mavali ilə görüşüb.
Görüşdə ölkələrimiz və parlamentlərimiz arasında münasibətlərin mövcud vəziyyəti barədə fikir mübadiləsi aparılıb. Qanunverici orqanların ikitərəfli münasibətlərin daha da dərinləşdirilməsində müsbət rolu vurğulanıb, o cümlədən, beynəlxalq parlament təşkilatlarında əməkdaşlıq, qarşılıqlı dəstəyin əhəmiyyəti qeyd olunub. Söhbət zamanı Azərbaycan Prezidentinin təşəbbüsü ilə yaradılmış Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin fəaliyyəti, bu platformanın növbəti konfransına hazırlıqla bağlı görülən işlər barədə danışılıb.
Görüşdə Sahibə Qafarova həmçinin, yanvarın 27-də Azərbaycan Respublikasının İran İslam Respublikasındakı səfirliyinə qarşı törədilmiş terror aktı haqqında məlumat verib, Azərbaycanın bu məsələnin şəffaf və obyektiv araşdırılmasını tələb etdiyini bildirib, bir çox ölkələrin bu terror aktını şiddətlə qınadığını diqqətə çatdırıb.
Söhbət zamanı Milli Məclisin sədri Azərbaycanın Vətən müharibəsində əldə etdiyi qələbədən sonra regionda yaranmış vəziyyət, işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə aparılan genişmiqyaslı quruculuq və bərpa işləri barədə ətraflı danışıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-01/_innews_6b177febfc992f46851079f18_o.jpg
В рамках своей рабочей поездки в Алжир для участия в 17-й сессии конференции Парламентского Союза ОИС спикер Милли Меджлиса Азербайджанской Республики Сагиба Гафарова провела встречу с председателем Меджлис аш-Шура Султаната Оман шейхом Халидом бин Хилалом Аль Мавали.
Состоялся обмен мнениями о текущем состоянии межгосударственных и межпарламентских отношений, была подчёркнута положительная роль азербайджанского законодательного собрания и оманского законосовещательного органа в продолжающемся расширении двусторонних связей и, в частности, было отмечено значение сотрудничества и взаимоподдержки в международных организациях. Была предоставлена информация о деятельности основанной по инициативе президента Азербайджана Парламентской сети Движения Неприсоединения и о подготовке к её следующей конференции.
Сагиба Гафарова также поведала о теракте, совершённом 27-го января против нашего посольства в Иране, добавив, что Азербайджанская Республика требует его прозрачного и объективного расследования, и что ряд стран уже сурово осудил это злодеяние.
Председатель Милли Меджлиса также всесторонне информировала главу Меджлиса аш-Шура о новой ситуации в нашем регионе после азербайджанской победы в Отечественной войне и об идущем полным ходом широкомасштабном восстановлении наших вызволенных из неволи земель.