https://innews.az/uploads/news/2023-01/_innews_6b177febfc992f46851079f18_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Parlament İttifaqının 17-ci konfransında iştirak üçün Əlcəzairə səfəri çərçivəsində Oman Sultanlığının Şura Məclisinin sədri Şeyx Xalid bin Hilal Al Mavali ilə görüşüb.
Görüşdə ölkələrimiz və parlamentlərimiz arasında münasibətlərin mövcud vəziyyəti barədə fikir mübadiləsi aparılıb. Qanunverici orqanların ikitərəfli münasibətlərin daha da dərinləşdirilməsində müsbət rolu vurğulanıb, o cümlədən, beynəlxalq parlament təşkilatlarında əməkdaşlıq, qarşılıqlı dəstəyin əhəmiyyəti qeyd olunub. Söhbət zamanı Azərbaycan Prezidentinin təşəbbüsü ilə yaradılmış Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin fəaliyyəti, bu platformanın növbəti konfransına hazırlıqla bağlı görülən işlər barədə danışılıb.
Görüşdə Sahibə Qafarova həmçinin, yanvarın 27-də Azərbaycan Respublikasının İran İslam Respublikasındakı səfirliyinə qarşı törədilmiş terror aktı haqqında məlumat verib, Azərbaycanın bu məsələnin şəffaf və obyektiv araşdırılmasını tələb etdiyini bildirib, bir çox ölkələrin bu terror aktını şiddətlə qınadığını diqqətə çatdırıb.
Söhbət zamanı Milli Məclisin sədri Azərbaycanın Vətən müharibəsində əldə etdiyi qələbədən sonra regionda yaranmış vəziyyət, işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə aparılan genişmiqyaslı quruculuq və bərpa işləri barədə ətraflı danışıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-01/_innews_6b177febfc992f46851079f18_o.jpg
Chair of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan Sahiba Gafarova has had a meeting with Chairman of the Consultative Assembly of the Sultanate of Oman Halid bin Hilal Al Mawali in the course of her working trip to Algeria for the 17th session of the Parliamentary Union of the OIC Member States.
The two exchanged opinions about the current state of the bilateral inter-state and inter-parliamentary relations, underscored the positive role of Azerbaijan’s legislative assembly and Oman’s legislative consultative body in the continuing broadening of our relationship and, in particular, stressed the significance of our co-operation and mutual support within international organisations. Information was then supplied as to the workings of the Parliamentary Network of the Non-Aligned Movement, established upon the instance of the President of Azerbaijan, and about also the run-up to the Network’s next conference.
Sahiba Gafarova also told of the 27 January terrorist onslaught on the Azerbaijani embassy in Iran, adding that the Republic of Azerbaijan was adamant that it be investigated after a transparent and unbiased fashion. Several countries had sternly condemned this evil act already, Mrs Gafarova added.
Chair of the Milli Majlis also provided Chairman of the Consultative Assembly in great detail of the new situation in our region following the Azerbaijani victory in the Patriotic War and the large-scale restoration of our liberated lands that goes on at the full steam currently.