https://innews.az/uploads/news/2023-01/_innews_537289d2c151e695f89cbc93e_o.jpg
25 yanvar 2023-ci il tarixində İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin (İRİA) təşkil etdiyi “Technest” Təqaüd Proqramı yeni tədris ilinə start verib. Tədris ili çərçivəsində Bakı şəhəri üzrə 2-ci qeydiyyat dalğası elan edilib. Qeydiyyat ölkənin İKT sahəsində 10-dan çox aparıcı tədris mərkəzinin təqdim etdiyi 50-ə yaxın ixtisas üzrə aparılacaq. Proqram üzrə 2023-cü ilin ilk rübündə 1000-dən çox, il ərzində ümumilikdə isə Azərbaycan üzrə 3000 nəfərə təqaüdün verilməsi planlaşdırılır.
Qeydiyyatdan keçən şəxslər müsabiqə mərhələlərindən keçərək təqaüdə cəlb olunacaq və göstəricilərindən asılı olaraq təqaüd qazanan şəxslərin təhsil haqqlarının 70, 90 və 100%- i “Technest” tərəfindən təmin olunacaq.
Qeyd edək ki,Bakı dalğasının 2-ci mərhələsində qeydiyyat yeni tərəfdaşların təklif etdiyi ixtisaslar üzrə aparılacaq.
Qeydiyyat və ixtisaslarla bağlı ətrafı məlumat əldə etmək üçün aşağıdakı linkə daxil ola bilərsiniz:
Son qeydiyyat tarixi 10.02.2023-cü ildir.
Xatırladaq ki, ‘’Technest’’ Təqaüd Proqramı çərçivəsində İRİA İKT sahəsində tədris prosesinin peşəkar və səmərəli təşkilini həyata keçirir.Hər kəs üçün əlçatan təhsil imkanı yaradan proqramdan 12 yaşdan yuxarı Azərbaycan vətəndaşları faydalana bilər. Proqram çərçivəsində İKT üzrə ixtisalaşmış 12 aparıcı təlim mərkəzi ilə 50-ə yaxın ixtisasın tədrisi həyata keçirilir. 2022-ci il üzrə‘’Technest’’ Təqaüd Proqramı çərçivəsində təqaüd qazanan şəxslərin sayı 618, işəqəbul əmsalı 90% təşkil edir.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-01/_innews_537289d2c151e695f89cbc93e_o.jpg
25 января 2023 года в рамках стипендиальной программы TechNest, инициированной Агентством инноваций и цифрового развития (IRIA), начался новый учебный год и была объявлена 2-я волна регистрации по городу Баку. Регистрация будет проведена, примерно, по 50 различным ИТ-специальностям, предлагаемых более чем 10-ю ведущими образовательными центрами страны, специализирующихся в сфере ИКТ. Согласно программе, в первом квартале 2023 года планируется предоставить стипендии более 1000 человек, а по всему Азербайджану их число увеличится до 3000 человек.
Зарегистрированным лицам стипендия будет предоставляться после прохождения конкурсных этапов, в зависимости от результатов которых, 70, 90 и 100% стоимости обучения обеспечит TechNest.
Следует отметить, что на 2-м этапе бакинской волны регистрация будет вестись по специальностям, предлагаемых новыми партнерами программы.
Для того, чтобы получить дополнительную информацию о регистрации и квалификации, вы можете перейти по следующей ссылке:
Последний день регистрации — 10.02.2023.
Отметим, что IRIA, посредством стипендиальной программы TechNest, реализует в стране профессиональный и эффективный образовательный процесс в области ИКТ. Данной программой, делающей возможность получения образования доступной для всех, могут воспользоваться все граждане Азербайджана старше 12 лет.
Напомним, что на 2022 год количество людей, получивших стипендию в рамках программы Technest, составило 618 человек, в то время как коэффициент их последующего трудоустройства составил 90%.