https://innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_b62c35c4b6f624c7d2e1476cc_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova fevralın 2-də Türkiyə-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun rəhbəri Şamil Ayrımla görüşüb.
Görüşdə iki qardaş ölkələrimiz arasında münasibətlərin yüksək səviyyədə inkişafı qeyd edilərək, vurğulanıb ki, bu gün dünya miqyasında bir-birinə bu qədər yaxın olan iki ölkə yoxdur. Spiker Sahibə Qafarova xüsusilə Azərbaycanın və Türkiyənin dövlət başçıları arasında yüksək səviyyəli münasibətlərin əməkdaşlığımızın durmadan genişlənməsində mühüm rolunu diqqətə çatdırıb. O, əminliyini ifadə edib ki, qardaşlıq və dostluq münasibətlərimiz bundan sonra da uğurlu inkişafını davam etdirəcək.
Milli Məclisin sədri, parlamentlərimiz arasında əlaqələrin də dostluq və qardaşlıq münasibətlərimizin ruhuna uyğun inkişaf etdiyini qeyd edib. Bildirib ki, qanunverici orqanlarımız həm ikitərəfli formatda, həm də beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq edir. O, deputatlarımızın beynəlxalq platformalardan da uğurlu istifadə edərək, bir-birimizin mövqeyinə ardıcıl dəstək göstərdiyini diqqətə çatdırıb. Görüşdə qanunverici orqanlarımız arasında qarşılıqlı təcrübə mübadiləsinin əhəmiyyəti barədə də fikirlər səsləndirilib.
Milli Məclisin sədri həmçinin, hazırda regionda mövcud olan vəziyyət, Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərində həyata keçirdiyi bərpa və quruculuq işləri haqqında da məlumat verib.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_b62c35c4b6f624c7d2e1476cc_o.jpg
Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova had a meeting with the leader of the Türkiye-Azerbaijan Inter-Parliamentary Friendship Group of the GNAT Şamil Ayrım on 2 February.
The high standards set by the relations between the brotherly states were mentioned at the conversation. It was said that there were no other countries as close to each other anywhere else in the world. Speaker Gafarova made a point of accentuating the role of the fine relationship between the two states’ leaders in the continuous broadening of the Azerbaijani-Turkish co-operation and said she was certain that our friendship and fraternity would continue on their course of success and progress.
Our inter-parliamentary connexions, too, are advancing in the spirit of the inter-state amity and brotherhood; both the Azerbaijani and the Turkish parliaments co-operate bilaterally as well as in international organisations. We support each other’s stances relying on the fruitful interaction amongst Azerbaijani and Turkish parliamentarians on international platforms, according to Mrs Gafarova.
Opinions were then voiced as to the importance of experience exchange between the two states’ legislatures.
Also, the Speaker of the Milli Majlis updated the Turkish MP on the current situation in our region and the work being done to restore and revive the Azerbaijani provinces delivered from occupation.