https://innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_b62c35c4b6f624c7d2e1476cc_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova fevralın 2-də Türkiyə-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun rəhbəri Şamil Ayrımla görüşüb.
Görüşdə iki qardaş ölkələrimiz arasında münasibətlərin yüksək səviyyədə inkişafı qeyd edilərək, vurğulanıb ki, bu gün dünya miqyasında bir-birinə bu qədər yaxın olan iki ölkə yoxdur. Spiker Sahibə Qafarova xüsusilə Azərbaycanın və Türkiyənin dövlət başçıları arasında yüksək səviyyəli münasibətlərin əməkdaşlığımızın durmadan genişlənməsində mühüm rolunu diqqətə çatdırıb. O, əminliyini ifadə edib ki, qardaşlıq və dostluq münasibətlərimiz bundan sonra da uğurlu inkişafını davam etdirəcək.
Milli Məclisin sədri, parlamentlərimiz arasında əlaqələrin də dostluq və qardaşlıq münasibətlərimizin ruhuna uyğun inkişaf etdiyini qeyd edib. Bildirib ki, qanunverici orqanlarımız həm ikitərəfli formatda, həm də beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq edir. O, deputatlarımızın beynəlxalq platformalardan da uğurlu istifadə edərək, bir-birimizin mövqeyinə ardıcıl dəstək göstərdiyini diqqətə çatdırıb. Görüşdə qanunverici orqanlarımız arasında qarşılıqlı təcrübə mübadiləsinin əhəmiyyəti barədə də fikirlər səsləndirilib.
Milli Məclisin sədri həmçinin, hazırda regionda mövcud olan vəziyyət, Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərində həyata keçirdiyi bərpa və quruculuq işləri haqqında da məlumat verib.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_b62c35c4b6f624c7d2e1476cc_o.jpg
Председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова 2-го февраля провела встречу с руководителем группы межпарламентской дружбы ВНСТ Шамилем Айрымом.
Во время беседы был отмечен высокий уровень взаимоотношений братских государств, и было подчёркнуто, что нигде больше в мире нет двух других столь близких друг другу стран. Спикер Гафарова особо отметила роль прекрасных отношений между главами двух государств в непрестанном расширении сотрудничества между Азербайджаном и Турцией, и выразила уверенность в том, что наши братство и дружбы и впредь будут идти дорогою успеха и развития.
Наши межпарламентские связи тоже развиваются в духе дружбы и братства двух государств; азербайджанский и турецкий парламенты сотрудничают и на двусторонней основе, и в международных организациях, продолжала глава Милли Меджлиса. Опираясь на плодотворное взаимодействие между азербайджанскими и турецкими парламентариями на международных площадках, мы последовательно поддерживаем позиции друг друга, заметила г-жа Гафарова.
Затем были озвучены мнения о важности обмена опытом между законодательными ассамблеями двух государств.
Кроме того, спикер Милли Меджлиса информировала турецкого парламентария о текущем положении в нашем регионе и о работе по восстановлению и возрождению избавленных от оккупации азербайджанских районов.