https://innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_6633dbe0238c5f961e19879e8_o.jpg
Türkiyə Respublikasının milli müdafiə naziri cənab Hulusi Akarın dəvəti ilə qardaş ölkədə səfərdə olan Azərbaycan Respublikasının müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənov "Qış təlimi - 2023" beynəlxalq təlimi çərçivəsində “Yüksək Səviyyəli Müşahidəçi Günü”ndə iştirak edib.
Əvvəlcə müdafiə nazirlərinə “Qış təlimi - 2023” təlimi barədə raport verilib. Ordu rəhbərləri yeni nəsil texnika və avadanlıqlarla tanış olub, təlimin maddi-texniki təminat hissəsinə baxış keçiriblər.
Sonra Azərbaycanla yanaşı iştirak edən digər 17 ölkənin hərbi qulluqçuları sərt iqlim və çətin relyef şəraitində müxtəlif epizodlar üzrə tapşırıqların icrasını nümayiş etdiriblər.
Yekunda Türkiyənin milli müdafiə naziri H.Akar, Azərbaycanın müdafiə naziri general-polkovnik Z.Həsənov, Gürcüstanın müdafiə naziri C.Burçuladze müşahidəçilər və digər rəsmi qonaqlar qarşısında çıxış ediblər.
Qeyd edək ki, cari ilin 18 yanvar - 03 fevral tarixlərində keçirilən təlimdə ölkəmizi təmsil edən Əlahiddə Ümumqoşun Ordunun hərbi qulluqçuları yüksək peşəkarlıq göstəriblər.

https://innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_6633dbe0238c5f961e19879e8_o.jpg
Министр обороны Азербайджанской Республики генерал-полковник Закир Гасанов, находящийся с визитом в Турции по приглашению министра национальной обороны братской страны Хулуси Акара, принял участие в «Дне высокопоставленного наблюдателя», состоявшегося в рамках международных «Зимних учений – 2023».
Сначала министрам обороны был представлен рапорт о «Зимних учениях – 2023». Военачальники ознакомились с техникой и оборудованием нового поколения, осмотрели отсек материально-технического обеспечения учений.
Затем азербайджанские военнослужащие, наряду с военнослужащими остальных 17 стран-участниц, продемонстрировали выполнение задач по различным эпизодам в условиях сурового климата и сложного рельефа местности.
В заключение министр национальной обороны Турции Х.Акар, министр обороны Азербайджана генерал-полковник З.Гасанов и министр обороны Грузии Дж.Бурчуладзе выступили перед наблюдателями и другими официальными гостями.
Отметим, что на учениях, проходящих с 18 января по 3 февраля текущего года, представляющие нашу страну военнослужащие Отдельной общевойсковой армии продемонстрировали высокий профессионализм.