https://innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_2399eedbbf14f7ca7ce00414e_o.jpg
Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi sədrinin birinci müavini, Ali Məclis sədrinin səlahiyyətlərini icra edən Azər Zeynalovun 06 fevral 2023-cü il tarixli Sərəncamı ilə Naxçıvan Muxtar Respublikası Dövlət Vergi Xidmətinin rəisi təyin edilmiş Abbas İsmayılov kollektivə təqdim olunub.
Tədbirdə iştirak edən iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov və Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Naxçıvan Muxtar Respublikasındakı səlahiyyətli nümayəndəsi Fuad Nəcəfli xidmət rəisini təyinat münasibətilə təbrik ediblər, fəaliyyətində uğurlar arzulayıblar. Qeyd olunub ki, iqtisadi sahədə aparılan islahatlar biznesdə və dövlət-biznes münasibətlərində şəffaflığın təmin edilməsinə hədəflənib. Bu baxımdan, vergi inzibatçılığı və idarəçiliyi sahəsində ciddi dəyişikliklər aparılır, vergi nəzarəti mexanizmləri təkmilləşdirilir və biznesin fəaliyyətinə effektiv vergi nəzarətinin qurulmasında rəqəmsallaşmanın tətbiqi genişləndirilir, iqtisadi artımın bərpası üçün vergi təşviq alətlərindən geniş istifadə edilir. Həyata keçirilən vergi siyasəti “kölgə iqtisadiyyatı”nın miqyasının əhəmiyyətli dərəcədə azaldılmasına, iqtisadiyyatda şəffaflığın artmasına imkan yaradır.
Diqqətə çatdırılıb ki, dövlətin fiskal siyasətini həyata keçirən orqanlar olaraq İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti ilə Naxçıvan Muxtar Respublikasının Dövlət Vergi Xidmətinin koordinasiyalı fəaliyyəti olduqca əhəmiyyətlidir. Bu baxımdan metodiki köməkliyin göstərilməsi təmin edilməli, hüquqi münasibətlərinin tənzimlənməsində, fiskal siyasətin həyata keçirilməsində vahid yanaşmanın tətbiqi, həmçinin müsbət təcrübələrin inteqrasiyası üçün bütün zəruri tədbirlər qarşılıqlı olaraq həyata keçirilməlidir. Fəaliyyətin bu cür qurulmasının vergi orqanlarının qarşısında duran vəzifələrin daha çevik, şəffaf və sistemli şəkildə icrasına müsbət təsir göstərəcəyi, dövlət başçısının qarşıya qoyduğu tapşırıq və vəzifələrin icrasına uyğun hədəflərə nail olunacağı vurğulanıb.
Abbas İsmayılov yüksək etimada görə minnətdarlığını ifadə edib, qarşıya qoyulmuş vəzifələrin icrası üçün səylərini səfərbər edəcəyini bildirib.
İsmayılov Abbas Cəlil oğlu barədə məlumat
Abbas İsmayılov 14 aprel 1968-ci il tarixdə Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ordubad rayonunda anadan olub. 1992-ci ildən bu günə qədər vergi orqanlarında çalışır. Son illərdə 2 saylı Ərazi Vergilər Baş İdarəsinin rəisi vəzifəsində xidmət edib. Baş vergi xidməti müşaviri, iqtisadiyyat üzrə fəlsəfə doktorudur.

https://innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_2399eedbbf14f7ca7ce00414e_o.jpg
Назначенный распоряжением первого заместителя председателя, исполняющего обязанности председателя Верховного совета Нахчыванской Автономной Республики (НАР) Азера Зейналова от 6 февраля 2023 года на должность главы Государственной налоговой службы НАР Аббас Исмайлов был представлен коллективу.
Участвовавшие в мероприятии министр экономики Азербайджана Микаил Джаббаров и полномочный представитель президента Азербайджана в НАР Фуад Наджафли поздравили главу службы с назначением и пожелали успехов в деятельности. Было отмечено, что проводимые экономические реформы нацелены на обеспечение прозрачности в сфере предпринимательства и взаимоотношениях государства и бизнеса. Внедряются значимые изменения в области налогового администрирования и управления, совершенствуются механизмы налогового надзора и расширяется применение цифровизации для создания эффективного налогового контроля бизнес-деятельности. Для восстановления экономического роста широко используются инструменты налогового поощрения. Проводимая в налоговой сфере политика создает возможности для значительного сокращения масштабов "теневой экономики" и повышения степени прозрачности в экономике.
Была отмечена значимость cкоординированной деятельности Государственной налоговой службы при Министерстве экономики и Государственной налоговой службы НАР - органов, осуществляющих государственную фискальную политику.
С этой целью должна быть обеспечена методическая помощь, предприняты двусторонние меры для применения единого подхода в регулировании правовых отношений, реализации фискальной политики, интеграции положительного опыта. Было подчеркнуто, что подобная организация деятельности позволит добиться гибкости, прозрачности и систематизации для реализации задач, поставленных главой государства перед налоговыми органами.
Аббас Исмайлов выразил благодарность за оказанное высокое доверие и подчеркнул, что приложит все усилия для выполнения поставленных задач.
Аббас Джалал оглы Исмайлов родился 14 апреля 1968 года в Ордубадском районе Нахчыванской Автономной Республики. С 1992 года работает в налоговых органах. В последние годы возглавлял Главное территориальное налоговое управление №2. Является главным советником налоговой службы, имеет степень доктора философии по экономике.