https://innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_5ff68b3b45d336bf0ee24f737_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovanın başçılığı ilə parlament nümayəndə heyəti Cənubi Afrika Respublikasına rəsmi səfərə gəlib.
Nümayəndə heyətinin tərkibinə Cənubi Afrika Respublikası ilə parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun üzvləri - Milli Məclisin Səhiyyə komitəsinin sədri Əhliman Əmiraslanov, Hesablayıcı komissiyasının sədri Eldar Quliyev və digər rəsmi şəxslər daxildirlər.
Keyptaun Beynəlxalq hava limanında nümayəndə heyətini Cənubi Afrika Respublikası Milli Assambleyasının vitse-spikeri David Ntombela, Azərbaycanın bu ölkədəki müvəqqəti işlər vəkili Yamin Cəfərov və digər rəsmi şəxslər qarşılayıblar.
Səfər çərçivəsində Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Cənubi Afrika Respublikasının parlamentində olacaq, ölkə rəsmiləri ilə bir sıra görüşlər keçirəcək.

Chair of Milli Majlis Sahiba Gafarova Arrives in SRA on an Official Visit
Chair of Milli Majlis Sahiba Gafarova Arrives in SRA on an Official Visit Chair of Milli Majlis Sahiba Gafarova Arrives in SRA on an Official Visit
The parliamentary delegation led by Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova have arrived in the Republic of South Africa on an official visit.
Apart from all the other members, the visiting delegation includes members of the Working Group for inter-parliamentary connexions with the SRA: Chairman of the Milli Majlis Health Committee Ahliman Amiraslanov and Chairman of the Counting Commission Eldar Guliyev.
They were greeted on arrival at the international airport of Cape Town by Vice Speaker of the National Assembly of South Africa David Ntombela and Azerbaijan’s ambassador to the SRA Yamin Jafarov.
It should be said that Sahiba Gafarova is going to go the South African Parliament and have several meetings with state officials during this visit.