https://innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_aedc48844946860d4cb9403c2_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin göstərişinə əsasən Türkiyəyə ezam olunmuş Azərbaycan Ordusunun hərbi tibb personalı Kahramanmaraşda fəaliyyətini davam etdirir.
Türkiyə Səhiyyə Nazirliyinin və Türkiyə Silahlı Qüvvələrinin nümayəndələri ilə qarşılıqlı əlaqədə fəaliyyət göstərən hərbi həkimlərimiz qardaş ölkədə ümumilikdə 10 cərrahi əməliyyat icra ediblər. Bundan başqa tibb personalımız baş vermiş zəlzələdən zərərçəkən 98 nəfəri müayinə edərək onlara ambulator yardım göstəriblər.

https://innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_aedc48844946860d4cb9403c2_o.jpg
According to the instructions of the President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces, Mr. Ilham Aliyev, the military medical personnel of the Azerbaijan Army sent to Türkiye continues the activities in Kahramanmarash.
Azerbaijani military doctors, acting in interaction with representatives of the Turkish Ministry of Health and the Turkish Armed Forces, performed a total of 10 surgeries in the fraternal country. In addition, the medical staff examined 98 victims of the earthquake and provided them with outpatient care.