https://innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_9133438758e59d831dcbc52c4_o.jpg
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) təşkilatçılığı, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) dəstəyi ilə Daşkəsən rayonunda ikinci ildir ki, həyata keçirilən “Arıçılıq təsərrüfatının inkişafına dəstək” layihəsi çərçivəsində fermerlər üçün praktiki məşğələlər təşkil edilib. Belə ki, 4 gün ərzində Daşkəsən rayonunun Çovdar, Bayan, Quşçu kəndləri və Şadax yaşayış məntəqəsində fəaliyyət göstərən 32 fermerə təsərrüfat şəraitində fərdi aqrar məsləhət xidmətləri göstərilib.
Layihə çərçivəsində cəlb edilmiş məsləhətçilər fermerləri yüksək məhsuldar arı ailəsi yetişdirmək üçün kompleks tədbirlər barədə təlimatlandırıblar. Onlara damazlıq işinin düzgün təşkili, bal arısı cinslərinin və populyasiyalarının genofondunun qorunub saxlanılması, təkmilləşdirilməsi, həmçinin arı ailələrinə mütəmadi olaraq baytar-sanitar nəzarəti edilməsi, onlara sistemli klinik baxışın keçirilməsi, arıçılığa ziyan vuran xəstəliklərin müalicə və profilaktikası istiqamətində tövsiyələr verilib. Xəstəlik əlamətləri müşahidə edilən bəzi arıxanalardan analiz edilməsi üçün nümunələr götürülüb.
Layihə çərçivəsində istehsalat prosesinin effektiv icrasına nəzarət edən mütəxəssislər tərəfindən arıçılıq təsərrüfatlarında mütəmadi monitorinqlərin aparılması nəzərdə tutulur. Layihənin növbəti mərhələsində təlimləri uğurla tamamlayan kənd sakinlərinə sertifikatlar, fərdi təsərrüfatların genişlənməsinə dəstək məqsədilə arı ailələri, o cümlədən müvafiq aktivlər təqdim ediləcək.
Qeyd edək ki, “AzerGold” QSC-nin fəaliyyət göstərdiyi Daşkəsən rayonunda Sosial Təsir və Məsuliyyət üzrə Siyasəti çərçivəsində həyata keçirilən layihənin əsas məqsədi Daşkəsən rayonunda kiçik sahibkarlıq ekosisteminin inkişafına və təbii bal istehsalının artırılmasına töhfə vermək, bununla da yerli icmaların sosial-iqtisadi vəziyyətini daha da yaxşılaşdırmaqdır.

https://innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_9133438758e59d831dcbc52c4_o.jpg
При организации Закрытого Акционерного Общества (ЗАО) «AzerGold» и поддержке Агентства развития малого и среднего бизнеса (KOBİA) в Дашкесанском районе для фермеров были организованы практические занятия в рамках реализуемого второй год подряд проекта «Поддержка развития пчеловодства». В течение четырех дней 32 фермерам, действующим в селах Човдар, Баян, Гушчу и населенном пункте Шадах Дашкесанского района, оказаны индивидуальные аграрные консультационные услуги в условиях хозяйств.
В рамках проекта консультанты проинструктировали фермеров о комплексных мерах по выращиванию высокопродуктивных пчелиных семей. Им были даны рекомендации по правильной организации племенной работы, сохранению и совершенствованию генофонда пород и популяций медоносных пчел, а также регулярному ветеринарно-санитарному контролю пчелиных семей, проведению систематического клинического осмотра пчел, лечению и профилактике заболеваний, наносящих вред пчеловодству. Кроме того, с некоторых пасек, где наблюдались признаки болезни, были взяты образцы для анализов.
В рамках проекта предусмотрены регулярные мониторинги пчеловодческих хозяйств специалистами, осуществляющими контроль за эффективным выполнением производственного процесса. На следующем этапе проекта сельчанам, успешно завершившим обучение, будут вручены сертификаты, пчелиные семьи для поддержки расширения личных хозяйств, в том числе соответствующие принадлежности.
Отметим, что основной целью проекта, реализуемого в зоне деятельности ЗАО «AzerGold» в Дашкесанском районе в рамках политики социального воздействия и ответственности, является содействие развитию экосистемы малого предпринимательства и увеличению производства натурального меда в указанном районе. Как ожидается, это приведет к еще большему улучшению социально-экономического положения местных общин.