https://innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_22b331b2b2c9d4f889e6612f9_o.jpg
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradovun Azərbaycana səfər edən Kanada nümayəndə heyəti ilə görüşü keçirilib.
Görüşdə Kanada İcmalar Palatasının üzvü, deputat Çandra Arya, Kanadanın nüfuzlu “Thej.ca” yəhudi media platformasının nəşriyyat direktoru Ron İst və Ottava şəhərində fəaliyyət göstərən “Qarabağ” Azərbaycan həftəsonu məktəbinin həmtəsisçisi Nigar Əliyeva iştirak ediblər.
Qonaqları Azərbaycanda salamlamaqdan məmnunluq duyduğunu vurğulayan Komitə sədri dövlətimizin diaspor siyasəti, həyata keçirilən fəaliyyət istiqamətləri barədə ətraflı danışıb. Kanadada yaşayan soydaşlarımızın ictimai-siyasi, sosial-iqtisadi və mədəni həyata sıx inteqrasiyasını yüksək qiymətləndirib. Ontario və Kanada parlamentarları ilə Azərbaycan icması arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulmasında Çandra Arya kimi deputatların böyük rol oynadığını nəzərə çatdırıb. Torontodakı Azərbaycan Evini ziyarət etdiyi üçün Çandra Aryaya ayrıca təşəkkürünü bildirib.
Səmimi qəbul üçün minnətdarlıqlarını bildirən qonaqlar Komitənin fəaliyyətini müsbət qiymətləndiriblər.
Sonda xatirə şəkli çəkdirilib.
Qonaqlar eyni zamanda Diaspor TV və Diaspor FM-in fəaliyyəti ilə də tanış olublar.
Qeyd edək ki, bu səfər Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin beynəlxalq ictimaiyyətin Azərbaycan həqiqətləri ilə məlumatlandırılması layihəsi çərçivəsində gerçəkləşdirilib.
Xatırladaq ki, 2022-ci ildə 28 May – Müstəqillik Günü münasibətilə Kanadanın Ontario vilayətinin Hamilton şəhər meriyasının binası üzərində, 9 Noyabr – Dövlət Bayrağı Günü və 2023-cü ildə 28 May – Müstəqillik Günü münasibətilə Ontario Qanunvericilik Məclisinin (Legislative Assembly of Ontario) önündə Azərbaycanın üçrəngli bayrağının qaldırılması mərasimləri keçirilib. Bundan başqa, cari ilin iyun ayında Kanada parlamentində “Azərbaycan İrsi Günü” baş tutub.

https://innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_22b331b2b2c9d4f889e6612f9_o.jpg
Состоялась встреча председателя Государственного комитета по работе с диаспорой Фуада Мурадова с прибывшей в Азербайджан делегацией Канады.
Во встрече приняли участие член Палаты общин Канады, депутат Чандра Арья, директор издательства влиятельной еврейской медиаплатформы Канады “Thej.ca” Рон Ист и соучредитель функционирующей в Оттаве азербайджанской воскресной школы “Карабах” Нигяр Алиева.
Председатель комитета, подчеркнув, что рад приветствовать гостей в Азербайджане, подробно остановился на диаспорской политике нашего государства, осуществляемых направлениях деятельности. Он высоко оценил тесную интеграцию проживающих в Канаде наших соотечественников в общественно-политическую, социально-экономическую и культурную жизнь, отметил, что такие депутаты, как Чандра Арья, играют большую роль в налаживании связей между парламентариями Онтарио, Канады и азербайджанской общиной, выразил Чандре Арья отдельную признательность за посещение Дома Азербайджана в Торонто.
Гости, поблагодарив за радушный прием, позитивно оценили деятельность комитета.
В заключение была сделана фотография на память.
Гости одновременно ознакомились с работой Diaspor TV və Diaspor FM.
Отметим, что нынешний визит состоялся в рамках проекта Государственного комитета по работе с диаспорой в связи с информированием международной общественности об азербайджанских реалиях.
Напомним, что в 2022 году состоялась церемония поднятия над зданием мэрии города Гамильтон канадской провинции Онтарио трехцветного флага Азербайджана по случаю 28 Мая – Дня независимости и перед Законодательным собранием Онтарио (Legislative Assembly of Ontario) по случаю 9 Ноября – Дня государственного флага, а также в 2023 году по случаю 28 Мая – Дня независимости. Кроме того, в июне текущего года в парламенте Канады был проведен “День азербайджанского наследия”.