https://innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_22b331b2b2c9d4f889e6612f9_o.jpg
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradovun Azərbaycana səfər edən Kanada nümayəndə heyəti ilə görüşü keçirilib.
Görüşdə Kanada İcmalar Palatasının üzvü, deputat Çandra Arya, Kanadanın nüfuzlu “Thej.ca” yəhudi media platformasının nəşriyyat direktoru Ron İst və Ottava şəhərində fəaliyyət göstərən “Qarabağ” Azərbaycan həftəsonu məktəbinin həmtəsisçisi Nigar Əliyeva iştirak ediblər.
Qonaqları Azərbaycanda salamlamaqdan məmnunluq duyduğunu vurğulayan Komitə sədri dövlətimizin diaspor siyasəti, həyata keçirilən fəaliyyət istiqamətləri barədə ətraflı danışıb. Kanadada yaşayan soydaşlarımızın ictimai-siyasi, sosial-iqtisadi və mədəni həyata sıx inteqrasiyasını yüksək qiymətləndirib. Ontario və Kanada parlamentarları ilə Azərbaycan icması arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulmasında Çandra Arya kimi deputatların böyük rol oynadığını nəzərə çatdırıb. Torontodakı Azərbaycan Evini ziyarət etdiyi üçün Çandra Aryaya ayrıca təşəkkürünü bildirib.
Səmimi qəbul üçün minnətdarlıqlarını bildirən qonaqlar Komitənin fəaliyyətini müsbət qiymətləndiriblər.
Sonda xatirə şəkli çəkdirilib.
Qonaqlar eyni zamanda Diaspor TV və Diaspor FM-in fəaliyyəti ilə də tanış olublar.
Qeyd edək ki, bu səfər Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin beynəlxalq ictimaiyyətin Azərbaycan həqiqətləri ilə məlumatlandırılması layihəsi çərçivəsində gerçəkləşdirilib.
Xatırladaq ki, 2022-ci ildə 28 May – Müstəqillik Günü münasibətilə Kanadanın Ontario vilayətinin Hamilton şəhər meriyasının binası üzərində, 9 Noyabr – Dövlət Bayrağı Günü və 2023-cü ildə 28 May – Müstəqillik Günü münasibətilə Ontario Qanunvericilik Məclisinin (Legislative Assembly of Ontario) önündə Azərbaycanın üçrəngli bayrağının qaldırılması mərasimləri keçirilib. Bundan başqa, cari ilin iyun ayında Kanada parlamentində “Azərbaycan İrsi Günü” baş tutub.

Canadian parliamentarian visited Azerbaijan
Fuad Muradov, Chairman of the State Committee for Work with Diaspora met with the Canadian delegation which is currently visiting Azerbaijan.
Chandra Arya, MP, Member of the House of Commons of Canada, Ron East, publishing director of the prestigious Canadian Jewish media platform "Thej.ca", and Nigar Aliyeva, co-founder of the Azerbaijani weekend school "Karabakh" operating in Ottawa, participated in the meeting.
Stressing his pleasure to welcome guests to Azerbaijan, the chairman of the Committee spoke in detail about the diaspora policy of Azerbaijani state as well as the directions of ongoing activities. He highly appreciated the close integration of Azerbaijanis living in Canada into socio-political, socio-economic and cultural life of this country. He noted that parliamentarians such as Chandra Arya played a significant role in establishing cooperative relations between the parliamentarians of Ontario and Canada and the Azerbaijani community. He also thanked Chandra Arya for visiting Azerbaijan House in Toronto.
Expressing gratitude for the warm welcome, the guests positively assessed the activities of the Committee.
At the end, a commemorative photo was taken.
At the same time, the guests got familiarized with the activities of the Diaspor TV and Diaspor FM channels.
It should be noted that the visit was carried out within a project implemented by the State Committee on Work with Diaspora which is aiming to inform the international community of facts about Azerbaijan.
It should be recalled that raising ceremonies of the tricolor flag of Azerbaijan took place in 2022 at the City Hall of Hamilton, Ontario on the occasion of 28 May Independence Day, in front of the Legislative Assembly of Ontario on the occasion of 9 November Public Flag Day, and in 2023 in front of the Legislative Assembly of Ontario on the occasion of 28 May Independence Day. Furthermore, “Azerbaijani Heritage Day” was held in the Canadian Parliament in June this year.