https://innews.az/uploads/news/2022-01/_innews_a11b4e140537dda6c567c09fe_o.jpg
10 yanvar 2022-ci il, Bakı – Cari ilin mart ayında “Buta Airways” aviaşirkətinin uçuş marşrutları xəritəsinə eyni zamanda iki Rusiya şəhəri daxil ediləcək. Aviadaşıyıcı Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportundan iki istiqamət üzrə - Kazan və Ufa şəhərlərinə xüsusi reyslərin açılması barədə elan edib.
Hər iki istiqamətdə reyslər həftədə iki dəfə yerinə yetiriləcək.
Bakı-Kazan-Bakı marşrutu üzrə uçuşlar 16 mart tarixindən başlayacaq və həftənin çərşənbə və şənbə günləri həyata keçiriləcək. Bakı-Ufa-Bakı marşrutu üzrə uçuşlar isə 17 mart tarixindən başlayacaq və həftənin cümə axşamı və bazar günləri həyata keçiriləcək.
Ölkədəki epidemioloji vəziyyətlə əlaqədar tətbiq olunan məhdudiyyətləri və qaydaları nəzərə alaraq aviaşirkət biletləri yalnız iki tarif üzrə təklif edir – “Standart” və “Super”. Hər iki tarifə ödənişsiz yer seçimi və hava limanında qeydiyyat daxildir.
Həmin reyslərə biletləri “Buta Airways” aviaşirkətinin rəsmi saytından (“Super” və “Standart” tarifləri üzrə), həmçinin aviaşirkətin akkreditə olunmuş agentliklərindən (yalnız “Super” tarifi üzrə) əldə etmək mümkündür.
Aviabiletlərin dəyəri 55 avrodan başlayır.
Pandemiya dövründə qeyd edilən reyslərə həm gediş, həm gəliş zamanı Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportunun 1-ci Terminalında xidmət göstərilir.
Reyslərə yalnız COVID-19 pandemiyası səbəbindən tətbiq edilən məhdudiyyətlər şəraitində uçuş icazəsi olan sərnişinlər kateqoriyası qəbul olunur.
Rusiyaya səfər etməyi planlaşdıran Azərbaycan vətəndaşları bu ölkə ərazisinə giriş hüququna malik olmalıdırlar. Qeyd edilən reyslərlə yola düşən bütün sərnişinlər “COVID-19 olmadan səyahət edirəm” mobil əlavəsini smartfonlarına yükləməli və pasportunun skan edilmiş versiyasını, həmçinin COVID-19 üçün PCR-testinin nəticəsini həmin mobil əlavəyə daxil etməlidirlər. Pandemiya dövründə Rusiyaya giriş qaydaları aviaşirkətin saytında dərc olunmuşdur: https://www.butaairways.az/az/covid/russia.
Azərbaycanda COVID-19-a dair testdən keçmək üçün klinikaların siyahısı aviaşirkətin rəsmi saytında təqdim edilmişdir: https://www.butaairways.az/az/covid/clinics.
Sərnişin Rusiya şəhərlərindən Azərbaycana uçuş zamanı COVID-19-a dair testi dövlət tərəfindən akkreditə olunmuş və PCR-testi üsulu ilə analiz götürən istənilən klinika və ya laboratoriyada verə bilər. PCR-testin mənfi nəticəsi barədə arayışda onun həqiqiliyini təsdiq edən QR-kodun olması tövsiyə edilir. Belə kodun mövcudluğu hava limanında rəsmiyyət prosedurlarından daha sürətli keçməyə kömək edəcəkdir.

https://innews.az/uploads/news/2022-01/_innews_a11b4e140537dda6c567c09fe_o.jpg
January 10, 2022, Baku – Two cities of Russia will appear on the route network of “Buta Airways” in March. The carrier announced opening of special flights from the Heydar Aliyev International Airport to Kazan and Ufa.
Both flights will be performed twice a week.
Flights on Baku-Kazan-Baku route will be launched on 16 March and will be operated on Wednesdays and Saturdays. Flights on Baku-Ufa-Baku route will be launched on 17 March and will be operated on Thursdays and Sundays.
Taking into account the restrictions imposed and rules introduced due to the epidemiological situation of the country, the Airline offers tickets only at two fares – “Standard” and “Super”.
Both fares include free seat selection and airport check-in options.
Tickets for these flights are available on the official website of “Buta Airways” (at the “Super” and “Standard” fares), as well as at the official agencies of the Airline (only at the “Super” fare).
The cost of tickets starts from 55 euros.
During the COVID-19 pandemic, these flights will be served via Terminal 1 of the Heydar Aliyev International Airport both for departures and arrivals.
The citizens of Azerbaijan planning to travel to Russia must be eligible to enter the territory of the country. All passengers traveling on these flights should download the “Travel without COVID-19” mobile application on their smartphones. Then a scan of their passport as well as the result of PCR test for COVID-19 should be uploaded to the app. Other rules of entry to Russia during the COVID-19 pandemic can be found on the Airline's website at: https://www.butaairways.az/en/covid/russia.
A list of clinics in Azerbaijan, where passengers can be tested for COVID-19 is available on the official website of the Airline at https://www.butaairways.az/en/covid/clinics.
When departing from the cities of Russia to Azerbaijan, passengers can get tested for COVID-19 in any state-accredited clinic or laboratory that conducts PCR testing. It is recommended to have a QR-code embedded on the certificate confirming its authenticity. This will speed up the formalities at the airport.