https://innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_c1eaae74bb8aee41ac0178828_o.jpg
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Bakı şəhərində keçirilən 74-cü Beynəlxalq Astronavtika Konqresində Azərbaycan diasporunu təmsil edən tanınmış alim və mütəxəssislərlə görüşüb.
Azərbaycanı xarici ölkələrdə, diasporumuzu isə Konqresdə uğurla təmsil edən alimlərə minnətdarlıq bildirilib, iştirak etdikləri möhtəşəm tədbirin əhəmiyyəti barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Prezident İlham Əliyevin tapşırığı əsasında xaricdəki Azərbaycan icmaları ilə əlaqələrin daha da intensivləşdiyi, Komitənin xətti ilə xarici ölkələrdə müxtəlif sahələr üzrə ixtisaslaşmış forum və görüşlərin, o cümlədən azərbaycanlı alimlərin forumlarının təşkil olunduğu diqqətə çatdırılıb. Komitənin gerçəkləşdirdiyi “Beyin qazanma” proqramı barədə qonaqlara ətraflı məlumat verilib, xaricdəki nüfuzlu azərbaycanlı alimlərin bilik və bacarıqlarının yeni nəslin inkişafına cəlb olunmasında həmin proqramın ciddi rol oynadığı nəzərə çatdırılıb.
Qonaqlar Beynəlxalq Astronavtika Konqresinin təşkilinə və bu mötəbər tədbirdə iştiraklarının təmin olunmasına görə minnətdarlıq edib, elmin inkişafı naminə əllərindən gələni əsirgəməyəcəklərini ifadə ediblər. Soydaşlarımız “Biz xaricdə yaşasaq da, Azərbaycan üçün varıq və bütün uğurlarımızın əsası öz ölkəmizdə qoyulub” deyərək ana vətənə sevgi və minnətdarlıq hisslərini çatdırıblar.
Qeyd edək ki, görüşdə iştirak edən diaspor nümayəndələri öz sahələrində böyük uğur qazanmış şəxslərdir. Belə ki, Beynəlxalq Astronavtika Konqresində xaricdəki alimlərimizi təmsil edən Prof. Dr. Nazim Muradov ABŞ-ın Mərkəzi Florida Universitetinin Günəş Enerjisi Mərkəzində Hidrogen Energetika üzrə qrup rəhbəridir. O, NASA-nın tədqiqat qrupunun üzvü kimi Kosmos İdarəsinin “Space Shuttle Endeavour” missiyası zamanı uğurla sınaqdan keçirilən unikal hidrogen sensorunun hazırlanmasında iştirak edib, görkəmli alimin təmsil olunduğu komanda R&D100 mükafatına layiq görülüb.
İstanbul Ticarət Universitetinin professoru, mexanika və aerokosmik mühəndislik sahəsində tanınmış alim Abdulla Sofiyev 2019-2020-ci illǝrdǝ öz sahǝsi üzrə dünyanın ǝn nüfuzlu 100 alimi siyahasında yer alan və SCOPUS-da H indeksi 42 olan ilk azərbaycanlı alimlərdəndir.
İstanbul Texniki Universitetinin Aeronavtika və kosmonavtika fakültəsinin professoru Çingiz Hacıyev Beynəlxalq Naviqasiya və Hərəkətin İdarə Edilməsi Akademiyasının həqiqi üzvü seçilib, Stanford Universitetinin tərtib etdiyi “Dünyanın ən nüfuzlu elm adamları”nın sirasında yer alıb.
Florida Azərbaycan icmasının rəhbəri Esmira Bayramova məşhur “Capella Space” şirkətinin meneceridir.
Görüşdə tanınmış alim Nazim Muradova dövlət başçısı tərəfindən verilən “Tərəqqi” medalı təqdim edilib.
Qeyd edək ki, son illər xarici ölkələrdə yaşayan azərbaycanlı alimlərlə əlaqələrin genişlənməsi alimlərimizlə bağlı zəngin informasiya bazasının yaradılması, Komitənin bu sahədə xüsusi layihələr həyata keçirməsi, müxtəlif ölkələrdə azərbaycanlı alimlərlə xarici alimlərin birgə iştirak etdiyi elmi konfranslar və forumların təşkil olunmasının məntiqi nəticəsidir.

https://innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_c1eaae74bb8aee41ac0178828_o.jpg
Fuad Muradov, Chairman of the State Committee on Work with Diaspora met well-known scientists and specialists who represented Azerbaijan at the 74th International Astronautical Congress held in Baku.
Gratitude was expressed to the scientists who successfully represent Azerbaijan in foreign countries. The importance of the Congress was debated at the meeting.
It was brought to the attention of the guests that in accordance with President Ilham Aliyev's recommendations, the relations with the Azerbaijani communities abroad have been intensified. In the past period, State Committee has organized several specialized forums and meetings including the forums of Azerbaijani scientists living abroad. The guests were given detailed information about "Brain Gain" program implemented by the Committee. The chairman also underlined the significant role of this program in the development of the new generation.
The guests expressed their gratitude for the organization of the International Astronautical Congress and ensuring their participation in this prestigious event. They told that they would spare no effort for the development of science. Our compatriots expressed their love and gratitude for the motherland with the following words, "Even though we live abroad, we are here for Azerbaijan and our all successes are related to our motherland."
It should be noted that the diaspora representatives who participated in the meeting are people who have achieved real success and gained unique experience in their own fields. Nazim Muradov, Professor of the University of Central Florida, head of the group on hydrogen energy was among the guests. He, as a member of research team of NASA, participated in the development of a unique hydrogen sensor, which was successfully tested during the NASA's Space Shuttle Endeavour mission. Prof. Nazim Muradov was awarded R&D100 Award together with his team.
Abdulla Sofiyev, a professor of Istanbul Trade University, a well-known scientist in the field of mechanics and aerospace engineering, is one of the first Azerbaijani scientists to be included in the list of the world's 100 most influential scientists in 2019-2020 and has an H-index of 42 in SCOPUS.
Chingiz Hajiyev, Professor of the Faculty of Aeronautics and Cosmonautics of Istanbul Technical University was elected a full member of the International Academy of Navigation and Traffic Management and was included among the "world's most influential scientists" compiled by Stanford University.
Esmira Bayramova, head of Florida Azerbaijani community, is the manager of the famous "Capella Space" company.
At the meeting, the well-known scientist Nazim Muradov was presented with the "Tereggi" medal awarded by the decree of the head of state.
It should be noted that the expansion of relations with Azerbaijani scientists living abroad is the logical consequence of the establishment of a rich information base about them, implementation of special projects by the State Committee, and the organization of joint scientific conferences and forums of Azerbaijani and foreign scientists.