https://innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_d1fbf14e3530a75b4689a5027_o.jpg
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Türkiyənin ilk kosmonavtlarından biri, Bakıda keçirilən 74-cü Beynəlxalq Astronavtika Konqresinin iştirakçısı Cahangir Atasevərlə görüşüb.
Türkiyənin 36 min namizədin içindən seçilən ilk iki kosmonavtından biri olan Cahangir Atasevər ana tərəfdən azərbaycanlıdır. “Roketsan”da sistem mühəndisi işləyən Atasevər Bilkent Universitetinin Elektrik və Elektronika Mühəndisliyi bölümündən məzun olub, İrvayn şəhərindəki Kaliforniya Universitetində elektrik-elektronika mühəndisliyi sahəsində magistr təhsili alıb.
Görüşdə Cahangir Atasevərin nailiyyətlərindən, eləcə də onun yaxın aylarda gerçəkləşdiriləcək uçuşa hazırlığı barədə danışılıb, uğurlarının Türkiyə ilə bərabər Azərbaycana da başucalığı gətirdiyi qeyd olunub.
Xatırladaq ki, kosmonavtın anası Məlahət Atasevər Azərbaycan diasporunun Türkiyədə tanınmış nümayəndələrindəndir.
Səmimi qəbula və göstərilən diqqətə görə minnətdarlıq edən qonaqlar Azərbaycana daim bağlı olduqlarını, ölkəmizin qazandığı qələbələrlə qürur duyduqlarını dilə gətiriblər. Cahangir Atasevər tarixdə ilk dəfə kosmosdan türk dilinin eşidiləcəyi günü səbirsiliklə gözlədiyini deyib.
Dövlət Komitəsinin sədri hazırda ABŞ-da uçuş təlimləri keçən kosmonavta daha böyük uğurlar arzulayıb, onun iki qardaş ölkənin adını daim yürsəklərə qaldıracağına əminliyini ifadə edib.

https://innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_d1fbf14e3530a75b4689a5027_o.jpg
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов встретился с одним из первых турецких космонавтов, участником проходящего в Баку 74-го Международного астронавтического конгресса Джахангиром Атасевером.
Джахангир Атасевер, один из первых двух турецких космонавтов, отобранных среди 36 тысяч кандидатов, - азербайджанец по матери. Атасевер, работающий системным инженером в “Roketsan”, является выпускником отделения электрической и электронической инженерии Билкентского университета, получил образование магистра в области электрической и электронической инженерии в Калифорнийском университете в городе Ирвайн.
На встрече говорилось о достижениях Джахангира Атасевера, а также его подготовке к полету, который состоится в ближайшие месяцы, было отмечено, что, наряду с Турцией, его успехами гордится и Азербайджан.
Напомним, что мать космонавта Малахат Атасевер является одной из известных представительниц азербайджанской диаспоры в Турции.
Гости, выразив признательность за радушный прием и проявленное внимание, подчеркнули, что всегда находятся рядом с Азербайджаном и гордятся победами нашей страны. Джахангир Атасевер сказал, что с нетерпением ждет дня, когда впервые в истории из космоса будет услышан турецкий язык.
Председатель Государственного комитета пожелал космонавту, проходящему в настоящее время предполетную подготовку в США, еще больших успехов, выразил уверенность в том, что он всегда будет преумножать славу двух братских стран.