https://innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_d1fbf14e3530a75b4689a5027_o.jpg
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Türkiyənin ilk kosmonavtlarından biri, Bakıda keçirilən 74-cü Beynəlxalq Astronavtika Konqresinin iştirakçısı Cahangir Atasevərlə görüşüb.
Türkiyənin 36 min namizədin içindən seçilən ilk iki kosmonavtından biri olan Cahangir Atasevər ana tərəfdən azərbaycanlıdır. “Roketsan”da sistem mühəndisi işləyən Atasevər Bilkent Universitetinin Elektrik və Elektronika Mühəndisliyi bölümündən məzun olub, İrvayn şəhərindəki Kaliforniya Universitetində elektrik-elektronika mühəndisliyi sahəsində magistr təhsili alıb.
Görüşdə Cahangir Atasevərin nailiyyətlərindən, eləcə də onun yaxın aylarda gerçəkləşdiriləcək uçuşa hazırlığı barədə danışılıb, uğurlarının Türkiyə ilə bərabər Azərbaycana da başucalığı gətirdiyi qeyd olunub.
Xatırladaq ki, kosmonavtın anası Məlahət Atasevər Azərbaycan diasporunun Türkiyədə tanınmış nümayəndələrindəndir.
Səmimi qəbula və göstərilən diqqətə görə minnətdarlıq edən qonaqlar Azərbaycana daim bağlı olduqlarını, ölkəmizin qazandığı qələbələrlə qürur duyduqlarını dilə gətiriblər. Cahangir Atasevər tarixdə ilk dəfə kosmosdan türk dilinin eşidiləcəyi günü səbirsiliklə gözlədiyini deyib.
Dövlət Komitəsinin sədri hazırda ABŞ-da uçuş təlimləri keçən kosmonavta daha böyük uğurlar arzulayıb, onun iki qardaş ölkənin adını daim yürsəklərə qaldıracağına əminliyini ifadə edib.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_d1fbf14e3530a75b4689a5027_o.jpg
Fuad Muradov, chairman of the State Committee on Work with Diaspora, met Jahangir Atasevar, one of the first astronauts of Türkiye, a participant of the 74th International Astronautical Congress held in Baku.
Jahangir Atasevar, one of the first two astronauts selected from among 36 thousand candidates of Türkiye, is Azerbaijani on his mother's side. Atasevar graduated from Electrical and Electronics Engineering Department of Bilkent University and started to work in the position of system engineer at “Roketsan”. He holds master's degree in electrical and electronic engineering from the University of California, Irvine.
The meeting focused on Jahangir Atasevar's achievements and pre-flight preparations. It was noted that his success brought pride not only to Türkiye, but also to Azerbaijan.
It should be noted that the Astronaut’s mother, Malahat Atasevar, is one of the well-known representatives of the Azerbaijani diaspora in Türkiye.
Expressing their gratitude for the warm welcome, the guests have underlined that they are proud of the victories of our country. Jahangir Atasevar has told that he is looking forward to the day when the Turkish language will be heard from the Space for the first time in history.
The chairman of the State Committee wished success to the astronaut, who is currently undergoing flight training in the United States, and has expressed his confidence that he will always raise the name of the two brotherly countries.