https://innews.az/uploads/news/2022-06/_innews_c23eaabcee13be337d012631d_o.jpg
İsveçrənin Lozanna şəhərində baş tutan illik qlobal tədbirlər çərçivəsində Azərbaycan Milli Antidopinq Agentliyi (AMADA) bir sıra ikitərəfli görüşlər keçirib və Azərbaycanın dopinqlə mübarizə sahəsində mövcud təcrübəsini bölüşüb.
Belə ki, iyun ayının 9-dan başlayaraq qlobal səviyyədə antidopinq sahəsinin aparıcı təşkilatlarının - Milli Antidopinq Təşkilatları İnstitutunun (iNADO) Baş Assambleyası və workshop formatında panel çıxışlar sessiyası, Ümumdünya Antidopinq Agentliyinin (ÜADA) illik simpoziumu və Beynəlxalq Test Agentliyinin iclası keçirilib. AMADA-nın direktoru Şəfəq Hüseynli və Agentliyin əməkdaşları bu qurumların tədbirlərində iştirak edib.
Xüsusilə qeyd edək ki, iNADO-nun Baş Assambleyası çərçivəsində inkişaf etmiş milli antidopinq təşkilatlarının qapalı görüşü keçirilib. Bu iclaslarda yalnız qabaqcıl təcrübəyə malik milli antidopinq təşkilatları iştirak edir. Hansı ki, onların ölkələrində apardığı antidopinq siyasəti digər ölkələr üçün model kimi göstərilir. ABŞ, Kanada, Avstraliya, Yeni Zellandiya, Yaponiya, Norveç, İsveç, Niderland, Danimarka, Fransa, Almaniya, İsveçrə, Belçika kimi ölkələrin milli antidopinq təşkilatlarının nümayəndələrinin qatıldığı görüşdə AMADA-nın direktoru Şəfəq Hüseynli də çıxış edib. Görüşdə qlobal antidopinq siyasəti barədə müzakirələr aparılıb və atılacaq addımlar barədə qərarlar qəbul edilib.
Həmin görüşdə Şəfəq Hüseynli çıxış edərək bildirib ki, idmançı hüquqlarının qorunması antidopinq sahəsinin daim aktual məsələlərindən biridir. Şəfəq Hüseynli qeyd edib ki, idmançı hüquqlarının qorunması ilə bağlı həyata keçirdiyi beynəlxalq layihə bu sahədəki vəziyyəti ətraflı təhlil etməyə imkan verib. Layihənin nəticələrə göstərdi ki, antidopinq icraatları zamanı idmançı hüquqlarının qorunması ilə bağlı bir sıra təkmilləşdirmələrə ehtiyac var. Şəfəq Hüseynli Azərbaycan təcrübəsini bölüşərək bildirib ki, AMADA idmançıların pulsuz hüquqi yardımla təmin edilməsi layihəsini artıq 2019-cu ildən həyata keçirir. Lakin hazırda dünya üzrə milli antidopinq qurumlarının təxminən 80%-də pulsuz hüquqi yardımla bağlı proqram mövcud deyil. Şəfəq Hüseynli AMADA-nın digər milli antidopinq təşkilatları ilə öz təcrübəsini bölüşməyə hazır olduğunu vurğulayaraq bu istiqamətdə əhəmiyyətli addımların atılması zərurətini qeyd edib.
Həmçinin, AMADA-nın dopinq vasitələrinin qanunsuz dövrüyyəsi ilə mübarizə sahəsində əlaqədar dövlət qurumları ilə əməkdaşlıq təcrübəsi diqqət mərkəzində olub. Belə ki, Şəfəq Hüseynli bildirib ki, AMADA bu istiqamətdə hüquq mühafizə orqanları və digər aidiyyəti dövlət qurumları ilə sıx əməkdaşlıq edir və effektiv iş mexanizmi qurub. Qurumlar arasında imzalanan memorandumlarla isə bu əməkdaşlığın hüquqi bazası formalaşdırılıb. Xüsusi ilə gömrük orqanları ilə əməkdaşlıq formatı və görülən birgə işlər ölkələrin milli antidopinq təşkilatlarının marağına səbəb olub. Bir çox təşkilatlar bu təcrübədən istifadə etmək istədiklərini bildiriblər. Elə bu təcrübənin nəticəsidir ki, Azərbaycan və Avstraliya milli antidopinq qurumları arasında birgə layihəyə başlanılıb. Hər iki dövlətin antidopinq qurumları gömrük orqanlarının nümayəndələri ilə birgə dopinq vasitələrinin dövriyyəsinin qarşısının alınması istiqamətində iş mexanizmi üzrə qaydalar hazırlamağı qərarlaşdırıb. Sözügedən qaydalar bütün dünyada antidopinq təşkilatları və gömrük orqanları ilə bölüşüləcək. Şəfəq Hüseynli dopinq vasitələrinin qanunsuz dövriyyəsi ilə mübarizəni daha da gücləndirmək üçün ÜADA-nın və Ümumdünya Gömrük Təşkilatının əməkdaşlığı genişləndirilməsini təkilf edib. Bu, dünyada milli antidopinq qurumları ilə yerli gömrük orqanları arasında əməkdaşlığa da öz təsirini göstərəcək.
Həmçinin, tədbirlər çərçivəsində AMADA-nın direktoru Şəfəq Hüseynli bir sıra ölkələrin milli antidopinq təşkilatlarının rəhbərləri ilə ikitərəfli görüşlər keçirib və bu zaman fikir və təcrübə mübadiləsi aparılıb. Görüşlərdə antidopinq sahəsində gender bərabərliyi mövzusu xüsusi diqqət mərkəzində olub. Şəfəq Hüseynli bu istiqamətdə həyata keçirdiyi beynəlxalq layihə və sədrlik etdiyi Gender Bərabərliyi Komitəsinin fəaliyyəti ilə bağlı məlumat verib. Bir çox ölkələr layihəni dəstəklədiklərini və iştirak etməkdə maraqlı olduqlarını bildiriblər.
Həmçinin, iNADO və ÜADA-nın workshop formatında aparılan panellərdə davam edən müzakirələrdə hazırda antidopinq sahəsi üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edən, o cümlədən ÜADA-da idarəçilik islahatları, milli antidopinq qurumların əməliyyat müstəqilliyi və onların ÜADA-nın ali qurumu olan Təsisçilər Şurasında təmsil olunması, struktur dəyişiklikləri və digər aktual məsələlər müzakirə olunub.

https://innews.az/uploads/news/2022-06/_innews_c23eaabcee13be337d012631d_o.jpg
Во время ежегодных мероприятий, организованных с 9 по 12 июня со стороны ВАДА и iNADO в городе Лозанне, Азербайджан был приведен в пример другим странам и тем самым, Азербайджанское национальное антидопинговое агентство (АМАДА) стало показательной антидопинговой организацией, отличающийся механизмами и программами в вопросах защиты прав атлетов в антидопинге.
Данный пример был приведен в результате выступления директора АМАДА Шафаг Гусейнли на специальной закрытой встрече, созванной после завершения Генеральной Ассамблеи iNADO группой развитых национальных антидопинговых организаций, из таких стран как Австралия, США, Канада, Новая Зеландия, Япония, Норвегия, Голландия, Дания, Швеция, Швейцария, Германия, Франция и Бельгия.
Выступая на данной встрече Ш. Гусейнли отметила, что, «Защита прав атлетов во время разбирательств антидопинговых правонарушений важна и является на данный момент актуальной темой, и необходимо принятие значительных шагов в данном направлении. Международный проект по выявлению уровня защиты прав атлетов показывает, что в 80 процентов национальных антидопинговых организаций атлеты не имеют возможности на бесплатную юридическую защиту. Это и дает понять, что четкие меры должны быть предприняты. В Азербайджане с 2019 года действует программа АМАДА по обеспечению бесплатной юридической поддержки и защиты атлетов. Мы готовы поделится нашим опытом»
Отметим, что, на таких ежегодных закрытых встречах участвуют лишь передовые организации, приглашаются отличительные организации и обсуждаются глобальные вопросы борьбы с допингом для принятия дальнейших действий. Именно в результате работ проведенных АМАДА по обеспечению бесплатных юридических услуг атлетам в связи с их антидопинговыми правонарушениями и международного проекта Ш. Гусейнли по защите прав атлетов в антидопинге, на данную встречу был приглашен и Азербайджан как показательная страна.
Также на данной встрече Ш. Гусейнли поделилась опытом АМАДА по работе с правоохранительными органами в рамках борьбы с незаконным оборотом допинга. Директор АМАДА отметила, что в данном направлении в Азербайджане существует механизм работы, в частности с таможенными органами. Это и способствовало тому, что антидопинговые организации Азербайджана и Австралии готовят проект совместно с таможенными органами о правилах и процедурах борьбы с незаконным оборотом допинга, их выявлению и методах работы, который будет проциркулирован между всеми антидопинговыми и таможенными организациями мира. Также Ш. Гусейнли отметила, что борьба с незаконными оборотом допинга должна быть актуализирована совместно с ВАДА и Всемирной Таможенной Организацией на глобальном уровне.
Отметим, что в рамках данных мероприятий, АМАДА участвовала в ежегодном симпозиуме ВАДА, Генеральной Ассамблеи и воркшопа iNADO, а также провела двухсторонние встречи и обменялась опытом в сфере борьбы с допингом с другими антидопинговыми организациями. Во время этих мероприятий обсуждались значительные перемены в антидопинге, такие как реформы в органах управления ВАДА, операционная независимость национальных антидопинговых организаций, их представительство во Совете Учредителей ВАДА, а также другие структурные изменения.