https://innews.az/uploads/news/2022-06/_innews_8c22596daea029b71d0f892f8_o.jpg
Bolonya Universitetinin Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru professor Raffaella Kampaner və Beynəlxalq əlaqələr departamentinin direktoru Covanna Filippinin rəhbərliyi ilə Universitetin Kənd təssərrüfatı və qida elmi fakültəsinin dörd mütəxəssisi 14-18 iyun tarixlərində Azərbaycanda səfərdə olmuşdur. Səfərin məqsədi ADA Universitetinin bazasında fəaliyyət göstərəcək İtaliya-Azərbaycan Universitetində Kənd təssərrüfatı və Qida elmi fakültəsini təsis etmək üçün ilkin araşdırmanın aparılması idi.
Nümayəndə heyəti ölkənin kənd təsərüfatı üzrə strateji inkişaf planında nəzərdə tutulan sahələrə uyğun akademik proqramların müəyyən olunması üçün müxtəlif bölgələrə araşdırma səfərləri həyata keçirmişdir. Səfərlər Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin dəstəyi ilə təşkil edilmişdir. Təsis edilən akademik proqramların sözügedən sahənin inkişafına töhvə verməsi üçün Kənd təssərrüfatı və Təhsil nazirlikləri ilə sıx məşvərət aparılmış, əhəmiyyət kəsb edən mövzular müzakirə edilmişdir. Eyni zamanda, həmin akademik proqramların yerli əmək bazarının tələblərinə uyğunlaşdırılması üçün bəhs edilən sahə üzrə fəaliyyət göstərən şirkətlərlə də ətraflı müzakirələr aparmışdır.
İtaliya-Azərbaycan Universitetinin təsis edilməsi hər iki dövlət üçün strateji maraq kəsb etdiyindən səfər çərçivəsində bir sıra yüksək səviyyəli görüşlər keçirilmişdir. Belə ki, ADA Universitetində Rektor Hafiz Paşayevlə görüşlə yanaşı, nümayəndə heyəti Kənd Təssərrüfatı naziri İnam Kərimov, Təhsil naziri Emin Əmrullayev və İtaliyanın Azərbaycandakı səfiri Klaudio Taffuri ilə aidiyyəti mövzu üzrə müzakirələr aparıb.
İtaliya-Azərbaycan Universiteti üzrə İşçi Qrupunun rəhbəri Qalib Məmməd bildirib ki, yüksək ixtisaslı kadrların yetişdirilməsi İtaliya-Azərbaycan Universitetinin əsas fəaliyyət istiqamətlərindən biridir. Bu məqsədlə, heyvandarlıq, bitkiçilik, qida elmi və texnologiyası kimi strateji sahələr üzrə akademik proqramlar təsis olunacaqdır. Sözügedən proqramlar Bolonya Universiteti ilə birgə tədris olunacaqdır.
Bolonya Universitetinin nümayəndə heyəti bildirmişdir ki, bu əməkdaşlığın məqsədi yalnız fakültə və akademik proqramlar yaratmaq yox, eyni zamanda qida sisteminə yeni baxış formalaşdırmaqdır. Qida sisteminin araşdırılması və tədrisi üzrə İtaliya, xüsusən Bolonya Universiteti müstəsna peşəkarlıq və təcrübəyə malikdir.
Qeyd edək ki, Bolonya Universitetini təmsil edən nümayəndə heyətinin ölkəmizə səfəri yekunlaşıb. Hazırda Memarlıq və Dizayn fakültəsinin təsis edilməsi üçün Milan Politexnik Universitetinin komandasının ilkin araşdırma məqsədilə ölkəmizə səfəri başlayıb.
Xatırladaq ki, İtaliya-Azərbaycan Universitetinin təsis edilməsinə Luiss Universiteti, Bolonya Universiteti, Milan Politexnik, Turin Politexnik və Romanın Sapienza Universitetləri daxil olmaqla, İtaliyanın beş aparıcı ali təhsil müəssisəsi cəlb olunub. Bu ilin aprel ayında Azərbaycan Respublikasının Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov, Energetika naziri Pərviz Şahbazov və Təhsil naziri Emin Əmrullayev və İtaliya Respublikasının Xarici İşlər və Beynəlxalq Əməkdaşlıq naziri Luici Di Maionun iştirakı ilə İtaliya-Azərbaycan Universitetinin təməl qoyma mərasimi keçirilmişdir.

University of Bologna on a Preliminary Study Visit to Azerbaijan within Italy-Azerbaijani University - POTO
University of Bologna on a Preliminary Study Visit to Azerbaijan within Italy-Azerbaijani University - POTO University of Bologna on a Preliminary Study Visit to Azerbaijan within Italy-Azerbaijani University - POTO
A delegation of four experts from The Department of Agricultural and Food Sciences of the University of Bologna headed by the Vice-Rector for International Relations Raffaella Campaner and the Director of the International Relations Division Dr. Giovanna Filippini was in Azerbaijan on June 14-18, 2022. The purpose of the visit was to carry out preliminary study for building School of Agriculture and Food Science within the Italy-Azerbaijan University, which will be based at ADA University.
To create academic programs in line with strategic development goals in agriculture and food, the delegation made trips to fields of agricultural activities out in the regions, a research institute and a greenhouse in the outskirts of Baku with support of the Ministry of Agriculture. Besides in-depth discussions were carried out with both ministries of agriculture and education, as well as with the industry representatives to tailor academic programs to address current challenges in the sector.
High level discussions were maintained due to the importance of the initiative to both countries. The delegation met with the Ambassador of Italy to Azerbaijan Claudio Taffuri to discuss the framework of the collaboration. The visit was concluded with discussions with Rector Hafiz Pashayev, Minister of Education Emin Amrullayev and Minister of Agriculture Inam Karimov.
According to Galib Mammad, the head of the Task Force for Italy-Azerbaijan University, building body of scholars and manpower of competence will be one of the priorities of the University. The programs will cover strategic areas such as Agricultural and Food Science, Horticulture, Precision and Sustainable Farming, Food System Management.  These programs will be taught together with the University of Bologna.
The delegation underlined that this partnership will not be about building schools and programs only. It will be about promoting a transition towards a more sustainable and inclusive food system. Italy, and especially the University of Bologna has an outstanding expertise in food system research and education.
The preliminary study was concluded on June 18. A delegation from Milan Polytechnic University arrives in Azerbaijan on preliminary study for building of School of Architecture and Design.
The ground-breaking ceremony of Italy-Azerbaijan University took place on April 2, 2022, with participation of the Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the Italian Republic Luigi di Maio along with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov, the Minister of Energy Parviz Shahbazov and Minister of Education Emin Amrullayev.