https://innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_c92ad6961156bba2c25bddc2f_o.jpg
Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin layihəsi və təşkilatçılığı ilə Özbəkistanın Daşkənd və Xarəzm vilayətlərində keçirilən “Azərbaycan mədəniyyəti və poeziyası həftəliyi” çərçivəsində Daşkənd şəhərində Özbəkistan Dövlət Sənət və Mədəniyyət İnstitutunda Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi tərəfindən həyata keçirilmiş “Şuşa – Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” adlı beş dilli ensiklopedik nəşr layihəsinin təqdimatı və azərbaycanlı sənət adamlarının iştirakı ilə böyük konsert tədbir keçirilib.
Tədbir iştirakçıları ilk öncə Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin tərəfindən sözügedən universitetdə yaradılmış Azərbaycan Mədəniyyət və İncəsənət Mərkəzini ziyarət ediblər. Tədbir iştirakçıları daha sonra konsert zalının foyesində Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi tərəfindən təşkil edilmiş Ümummilli Lider Heydər Əliyevə, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə, Azərbaycanın parlaq Zəfərinə, mədəniyyətinə, ədəbiyyatına həsr edilmiş foto və kitab sərgisi ilə tanış olublar.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Özbəkistan Dövlət Sənət və Mədəniyyət Universitetinin rektoru Elmar Şermanov iki qardaş ölkə arasında mədəni əlaqələrin tarixdə ən yüksək səviyyədə olduğunu vurğulayaraq bu işdə Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin böyük rolu olduğunu qeyd edib. Yaxın günlərdə Şuşada keçirilmiş I Türk Dünyası Mədəniyyət Forumunda iştirakından söz açan rektor, təkcə Azərbaycanın deyil, bütün Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı olan Şuşanın Türk dünyasının mədəniyyətindəki mühüm rolundan söz açıb. Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi tərəfindən ərsə gətirilmiş “Şuşa – Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” adlı beş dilli layihədən də söz açan rektor bu nəşri yüksək qiymətləndirərək sözügedən ensiklopediya sayəsində Azərbaycanın mədəniyyət incisi olan Şuşa haqqında beş dildə müfəssəl məlumatlar almağın əlçatan olduğunu vurğulayıb.
Daha sonra çıxış edən Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru Samir Abbasov iki ölkə arasında mövcud mədəni əlaqələrdən söz açaraq bu işdə ölkə başçılarının böyük zəhmət və iradə nümayiş etdirdiklərini qeyd edib. Samir Abbasov Şuşanın Türk dünyası mədəniyyətində bir körpü rolunu oynadığını qeyd edərək Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi tərəfindən Özbəkistanda Şuşa ilə bağlı həyata keçirilən layihələrlə bağlı məlumat verib. “Şuşa – Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” adlı beş dilli layihədən də söz açan Samir Abbasov bu nəşrin Şuşa ilinə və Şuşa şəhərinin Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı elan edilməsinə Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi tərəfindən bir töhfə olduğunu qeyd edib.
Tədbirdə çıxış edən ədəbiyyatşünas alim, tərcüməçi Babaxan Şərif də Şuşanın bütün Türk dünyası üçün böyük əhəmiyyətə malik olduğunu vurğulayaraq sözügedən nəşrin Şuşa haqqında ilkin informativ məlumat bazası baxımından çox dəyərli bir mənbə olduğunu və eyni zamanda nəşrin beş dildə olmasını yüksək qiymətləndirib.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycanın xalq şairi Vahid Əziz Özbəkistan Yazıçılar Birliyinin dəvətilə Özbəkistanda olmasından və poeziya sevərlərlə görüşündən çox böyük məmnunluq hissi keçirdiyini bildirib.
Tədbirin bədii hissəsində Azərbaycandan dəvət edilmiş tanınmış xanəndələr, beynəlxalq müsabiqələr laureatları Mirələm Mirələmov, Kəmalə Nəbiyevanın ifasında milli muğamlarımız, tanınmış azərbaycanlı saz ustası İlham Abdullayevın ifasında oyun havalarımız, Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin nəzdində fəaliyyət göstərən “Azərbaycan qızları” rəqs ansamblının ifasında isə milli rəqslərimiz tamaşaçılara təqdim edilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_c92ad6961156bba2c25bddc2f_o.jpg
По проекту и организации Азербайджанского Культурного Центра имени Гейдара Алиева в Узбекистане в рамках «Недели азербайджанской культуры и поэзии», проходящей в Ташкентской и Хорезмской областях Узбекистана в Государственном институте искусства и культуры города Ташкент состоялась презентация реализованного Азербайджанским Культурным Центром пятиязычного энциклопедического издания под названием «Шуша -культурная столица Тюркского мира» и большое концертное мероприятие с участием азербайджанских артистов.
Участники мероприятия вначале посетили Азербайджанский центр культуры и искусства, созданный в указанном университете Азербайджанским Культурным Центром имени Гейдара Алиева в Узбекистане. Далее участники мероприятия ознакомились с выставкой фото-книг, посвященной общенациональному лидеру Гейдару Алиеву, Президенту Азербайджанской Республики Ильхаму Алиеву, яркой Победе Азербайджана, культуре и литературе, организованной Азербайджанским Культурным Центром в фойе концертного зала.
Открыв мероприятие вступительной речью, ректор Государственного института искусств и культуры Узбекистана Элдор Шерманов, подчеркнул, что исторические культурные связи между двумя братскими странами находятся на самом высоком уровне и отметил большую роль в этом Азербайджанского Культурного Центра имени Гейдара Алиева в Узбекистане. Рассказывая о своём участии на I-м Форуме культуры Тюркского мира, состоявшемся недавно в Шуше, ректор подчеркнул важность роли города Шуша в культуре Тюркского мира, которая является культурной столицей всего Тюркского мира. Говоря о пятиязычном проекте «Шуша - культурная столица Тюркского мира», воплощённым Азербайджанским Культурным Центром, ректор высоко оценил данное издание и подчеркнул, что благодаря упомянутой энциклопедии можно получить подробную информацию о Шуше, культурной жемчужине Азербайджана, на пяти языках.
Выступивший далее директор Азербайджанского Культурного Центра имени Гейдара Алиева в Узбекистане Самир Аббасов, говоря о существующих культурных связях между двумя странами, отметил, что главы государств проявили большие усилия и волю в данном деле. Самир Аббасов отметил, что Шуша играет роль моста в культуре Тюркского мира, проинформировал о проектах, реализуемых Азербайджанским Культурным Центром в Узбекистане связанных с Шушой. Говоря также о пятиязычном проекте «Шуша-культурная столица Тюркского мира», Самир Аббасов отметил вклад Азербайджанского Культурного Центра в связи с годом города Шуша и объявлением города Шуша культурной столицей Тюркского мира.
Выступивший на мероприятии литературовед, учёный, переводчик Бабахан Шариф подчеркнул, что Шуша имеет огромное значение для всего Тюркского мира, а упомянутое издание является очень ценным источником с точки зрения первичной информационной базы данных о Шуше и в то же время он высоко оценил тот факт, что издание доступно на пяти языках.
Народный поэт Азербайджана Вахид Азиз также отметил, что испытывает огромное удовлетворение от пребывания в Узбекистане по приглашению Союза писателей Узбекистана и встречи с любителями поэзии.
В художественной части мероприятия для зрителей прозвучали национальные мугамы в исполнении приглашенных из Азербайджана известных певцов, лауреатов международных конкурсов Миралам Мираламова, Камилы Набиевой, наши арии в исполнении известного азербайджанского мастера саза Ильхама Абдуллаева, а также наши национальные танцы в исполнении танцевального ансамбля “Азербайджан гызлары” действующего при Азербайджанском Культурном Центре.