https://innews.az/uploads/news/2022-06/_innews_30403064d224ff768e940f4a8_o.jpg
Azərbaycanın Milli Antidopinq Agentliyinin (AMADA) direktoru Şəfəq Hüseynlinin sədrliyi ilə Avropa Şurasının gender bərabərliyi üzrə xüsusi komitəsinin ilk iclası keçirilib. İclasda Gender bərabərliyi Komitəsinin artıq formalaşmış tərkibi elan edilib. Azərbaycanın sədrlik etdiyi komitədə Norveç, Danimarka, Finlandiya, Polşa, Sloveniya və Rumıniya daimi üzv, Ümumdünya Antidopinq Agentliyi, Beynəlxalq Olimpiya komitəsi, UEFA və Avropa İttifaqının İdman Təşkilatı müşahidəçi üzv qismində, habelə Avropa Şurasının katibliyi və ekspertlər təmsil olunur.
İclasda komitənin fəaliyyət istiqamətləri, iş planı və gündəliyi müzakirə edilib. Sədr Şəfəq Hüseynli çıxış edərək bildirib ki, gender bərabərliyi hazırda dünyada bütün sahələri əhatə edən aktual bir çağırışdır. Antidopinq sahəsində də bu məsələnin diqqətdə saxlanılması vacibdir. AMADA-nın hazırladığı və Gender Gender Bərabərliyi Komitəsi tərəfindən icra olunan “Antidopinq sahəsində gender bərabərliyinin gücləndirilməsi” layihəsinin məqsədi də məhz budur. Təsadüfi deyil ki, layihə beynəlxalq səviyyədə böyük marağa səbəb olub. Layihənin Avropa Şurası Nazirlər Komitəsini tərəfindən dəstəklənməsi və Avropa Şurasının Ümumdünya Antidopinq Agentliyi üzrə xüsusi Avropa Komitəsinin (CAHAMA) 2022-2025-ci illər üzrə əsasnaməsinə daxil ediliməsi də buna sübutdur. Şəfəq Hüseynli əlavə edib ki, Komitənin fəaliyyətinin və “Antidopinq sahəsində gender bərabərliyinin gücləndirilməsi” layihəsinin icrasının yekunlarına dair hesabat və tövsiyələr hazırlanaraq Avropa Şurası Nazirlər Komitəsinə təqdim ediləcək. Bu özü də layihənin qlobal əhəmiyyətini göstərir. Bütün bunlar nəzərə alınaraq Gender bərabərliyi komitəsinin üç əsas fəaliyyət istiqaməti müəyyənləşdirilib. Bunlar, antidopinq qurumlarının idarəetmə və qərar verici orqanlarında qadınların iştirakının artırılması, antidopinq sahəsini tənzimləyən beynəlxalq və yerli qanunvericilikdə gender məsələsinin əks olunması və dopinq nəzarəti prosesində gender xüsusiyyətlərindən irəli gələn həssas məsələlərin nəzərə alınmasıdır.
Şəfəq Hüseynli həmçinin bildirib ki, antidopinq sahəsində gender məsələsini ətraflı təhlil etmək üçün “Antidopinq sahəsində gender bərabərliyinin gücləndirilməsi” layihəsinin üç mərhələdə icrası nəzərdə tutulub. Buna, Avropa Şurası və Ümumdünya Antidopinq Agentliyinin (ÜADA) əsasnamələri və fəiliyyətlərinini tənzimləyən sənədlər, o cümlədən Ümumdünya Antidopinq Məcəlləsi və Beynəlxalq Standartlarda gender prinsipinin hansı səviyyədə nəzərə alındığını müəyyənləşdirilməsi, milli antidopinq qurumlarında gender bərabərliyinin təmin olunması səviyyəsini müəyyən etmək üçün sorğuların keçirilməsi və beynəlxalq səviyyədə antidopinq sahəsində fəaliyyət göstərən vəzifəli şəxslərdən müsahibələrin alınması aiddir.
Xatırladaq ki, Avropa Şurasının gender bərabərliyi üzrə xüsusi komitəsinin yaradılması barədə qərar qurumun Ümumdünya Antidopinq Agentliyi üzrə xüsusi Avropa Komitəsinin (CAHAMA) ötən ilin noyabrında keçirilən 55-ci iclasında verilib. Komitənin tərkibi sədr Şəfəq Hüseynli, CAHAMA və Avropa Şurasının Antidopinq Konvensiyasının monitorinq qrupunun təyin etdiyi 6 ölkənin nümayəndəsi, İnsan Hüquqları üzrə Avropa Məhkəməsinin, Avropa Şurası Parlament Assambleyasının, onun Bərabərlik və qeyri-diskriminasiya komitəsinin, İnsan hüquqları və gender bərabərliyi departamentinin, “İdman haqqında genişləndirilən hüdudlu saziş”in (EPAS) və İdman konvensiyaları bölməsinin nümayəndələrindən, habelə dəvət edilən müşahidəçi və ekspertlərdən ibarətdir.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-06/_innews_30403064d224ff768e940f4a8_o.jpg
Состоялось первое заседание Специального комитета Совета Европы по гендерному равенству (GECA) под председательством Шафаг Гусейнли, директора Национального антидопингового агентства Азербайджана (AMADA). На заседании был объявлен утвержденный состав Комитета, в котором председательствующим является Азербайджан, а Норвегия, Дания, Финляндия, Польша, Словения и Румыния представлены в качестве постоянных членов, также Всемирное антидопинговое агентство, Международный олимпийский комитет, УЕФА и организация атлетов Европейского союза “EU Athletes” в качестве членов-наблюдателей, а также Секретариат и эксперты по гендерному равенству Совета Европы.
Проект вызвал большой интерес на международном уровне. Об этом свидетельствует поддержка проекта Комитетом министров Совета Европы и включение его в Устав Специального европейского комитета Всемирного антидопингового агентства (CAHAMA) на 2022-2025 годы». Отчет и рекомендации по результатам деятельности Комитета и реализации проекта «Укрепление гендерного равенства в сфере антидопинга» будут подготовлены и представлены в Комитет министров Совета Европы.
Во время заседания были определены три основных направления деятельности GECA. К ним относятся обеспечение достижения сбалансированного участия женщин и мужчин в принятии решений в руководящих органах антидопинговых организациях, включение гендерных вопросов в международные стандарты и директивы, а также улучшение гендерной чувствительности в антидопинговых процессах.
Процесс будет происходить в три этапа: 1) анализ регламентов и документов, регулирующих деятельность Совета Европы, Всемирного антидопингового агентства (WADA) и других международных антидопинговых организаций, в том числе анализ степени учета гендерного принципа во Всемирном антидопинговом кодексе и международных стандартах; 2) проведение опросов для определения уровня обеспечения гендерного равенства в национальных антидопинговых агентствах; 3) проведение интервью с официальными лицами из глобальной сферы спорта и антидопинга.
Напомним, что решение о создании GECA было принято на 55-м заседании Специального европейского комитета Всемирного антидопингового агентства (CAHAMA) в ноябре прошлого года. Комитет состоит из председателя Шафаг Гусейнли, представителей 6 стран, назначенных CAHAMA и Мониторинговой группой Антидопинговой конвенции Совета Европы, представителей Европейского суда по правам человека, Парламентской ассамблеи Совета Европы, его Комитета по вопросам равенства и недискриминации, Департамента по правам человека и гендерному равенству, «Расширенного Частичного Соглашения по Спорту» (EPAS) и представителей отдела Спортивных конвенций, а также приглашенных наблюдателей и экспертов.