https://innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_c9efd24f8ba595a89839905b0_o.jpg
14 noyabr 2023-cü il tarixində Bakıda Qazaxıstanın, Azərbaycanın və Özbəkistanın iqtisadiyyat və energetika nazirlərinin üçtərəfli görüşü keçirilib.
Qazaxıstan tərəfindən görüşdə Energetika Naziri Almasadam Satkaliyev və Qazaxıstanın Azərbaycandakı Səfiri Alim Bayel iştirak ediblər.
Görüş zamanı tərəflər Qazaxıstandan və Özbəkistandan elektrik enerjisinin Avropaya Azərbaycan ərazisi ilə ixrac edilməsinin perspektivlərini müzakirə ediblər, həmçinin yaşıl enerji sahəsində layihələrin inkişaf edilməsi məsələsi ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar. Xüsusilə vurğulanıb ki, bərpa olunan enerjinin inkişafı və ixracı sahəsində üç ölkənin dövlət siyasəti Azərbaycana elektrik enerjinin Mərkəzi Asiyadan Avropaya ötürülməsi üçün əlaqələndirici körpü rolunu oynamağa imkan yaradır.
Bu kontekstdə qeyd etmək lazımdır ki, Azərbaycan Gürcüstan, Rumıniya və Macarıstan ilə birgə Xəzər dənizi–Qara dəniz–Avropa ixrac dəhlizinin yaradılması üzərində işləyir və bu dəhliz çərçivəsində 4 GVt elektrik enerjisinin ixrac edilməsi planlaşdırılır. Əlavə olaraq, 1GVt-dan çox yaşıl enerjisi Naxçıvan-Türkiyə-Avropa marşrutu ilə ötürülməsi planlaşdırılır.
Qazaxıstanın və Özbəkistanın bu dəhlizlərə çıxışı elektrik enerji bazarlarının gələcəkdə inkişaf etməsinə, yaşıl hidrogen və ammiakın istehsalı və tədarük edilməsi sahəsində əməkdaşlığın güclənməsinə, enerji təhlükəsizliyinin möhkəmlənməsinə və Orta Dəhliz çərçivəsində yaşıl layihələrin inkişafına töhfə verəcək.
Görüşdə Qazaxıstanın və Özbəkistanın enerji sistemlərinin Azərbaycan enerji sistemi ilə inteqrasiya edilməsindən sonra Xəzər dənizinin dibi ilə yüksək voltlu xətlərin çəkilməsi mümkünlüyü ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Danışıqların sonunda layihənin texniki-iqtisadi əsasnaməsinin hazırlanması və elektrik enerji ixraci üzrə birgə müəssisənin yaradılması haqqında razılaşma əldə olunub, o cümlədən müvafiq birgə kommünike imzalanıb.
Bu kontekstdə qeyd etmək lazımdır ki, bu il Qazaxıstan və Azərbaycan regionda internet trafikinin şaxələndirilməsinə imkan yaradacaq Xəzər dənizinin dibi ilə fiber-optik rabitə xəttinin çəkilməsi üzrə birgə layihəsinin həyata keçirilməsinə başlayıblar.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_c9efd24f8ba595a89839905b0_o.jpg
14 ноября 2023 года в Баку состоялась трехсторонняя встреча министров экономики и энергетики Казахстана, Азербайджана и Узбекистана.
С казахской стороны во встрече приняли участие Министр энергетики Алмасадам Саткалиев и Посол Казахстана в Азербайджане Алим Байель.
В ходе встречи стороны обсудили перспективы экспорта электроэнергии Казахстана и Узбекистана в Европу через территорию Азербайджана, а также обменялись мнениями по вопросу развития проектов в области зеленой энергетики. В частности, было подчеркнуто, что государственная политика трех стран в области развития и экспорта возобновляемой энергии позволяет Азербайджану сыграть роль связующего моста для поставок электроэнергии из Центральной Азии в Европу.
В этом контексте следует отметить, что Азербайджан совместно с Грузией, Румынией и Венгрией работает над созданием экспортного коридора Каспий–Черное море–Европа, в рамках которого планируется экспортировать 4 ГВт электроэнергии. Еще более 1 ГВт зеленой энергии планируется поставлять по маршруту Нахчыван–Турция–Европа.
Выход Казахстана и Узбекистана к этим коридорам будет способствовать дальнейшему развитию рынков электроэнергии, усилению сотрудничества в области производства и поставок зеленого водорода и аммиака, укреплению энергетической безопасности и развитию зеленых проектов в рамках Срединного коридора.
На встрече состоялся обмен мнениями о возможности прокладки высоковольтных линий по дну Каспийского моря после интеграции энергетических систем Казахстана и Узбекистана с энергетической системой Азербайджана.
По итогам переговоров достигнута договоренность о подготовке технико-экономического обоснования проекта и созданию совместного предприятия по экспорту электроэнергии, а также подписано соответствующее совместное коммюнике.
В этом контексте следует отметить, что в этом году Казахстан и Азербайджан уже приступили к реализации совместного проекта по прокладке волоконно-оптической линии связи по дну Каспийского моря, что позволит диверсифицировать интернет-трафик в регионе.