https://innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_a8d93691d7382859dc4347819_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova yanvarın 18-də Qazaxıstan Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Alim Bayellə görüşüb.
Görüşdə xalqlarımız arasında dostluq və qardaşlıq əlaqələrinin böyük tarixə malik olduğu, əlaqələrimizin ümumi dəyərlər, ortaq tarix, din, dil əsasında uğurla inkişaf etdiyi diqqətə çatdırılıb. Spiker Sahibə Qafarova deyib ki, həm Azərbaycan, həm də Qazaxıstan müstəqil ölkə kimi zəngin dövlətçilik ənənələri üzərində qurulub və bu gün həmin ənənələrə əsaslanaraq, öz inkişaflarını davam etdirirlər.
Milli Məclisin sədri qeyd edib ki, ölkə başçılarımız arasında əlaqələr münasibətlərimizin inkişafında böyük rol oynayır. Görüşdə qarşılıqlı səfərlərin, keçirilən görüşlərin və tərəflər arasında imzalanan sənədlərin əməkdaşlığın daha da genişlənməsinə töhfələri vurğulanıb. Söhbət zamanı Azərbaycanla Qazaxıstanın beynəlxalq təşkilatlarda, o cümlədən Türk Dövlətləri Təşkilatı çərçivəsində səmərəli əməkdaşlıq etdiyi vurğulanıb.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Qazaxıstana rəsmi səfərini xatırladaraq, səfər çərçivəsində keçirilən görüşlərdən, parlamentlərimiz arasında əlaqələrin inkişaf səviyyəsindən məmnunluğunu bildirib. Spiker, həmçinin Qazaxıstan Parlament Məclisinin sədri Yerlan Koşanovun ötən il Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş növbədənkənar iclasında iştirak etmək üçün Azərbaycana səfərini məmnunluqla xatırlayıb. Sahibə Qafarova Azərbaycan dövlətinin qurucusu və memarı, Ulu Öndər Heydər Əliyevin əsasını qoyduğu siyasətin və onun ölməz ideyalarının bu gün möhtərəm Prezident İlham Əliyev tərəfindən davam etdirildiyini, Azərbaycanın bu siyasi kursa uyğun olaraq uğurla inkişaf etdiyini diqqətə çatdırıb.
Milli Məclisin sədri parlamentarilərin öz xalqlarını təmsil etdiklərini, bu baxımdan qanunverici orqanlar arasında əlaqələrin daha da dərinləşməsinin ölkələrimiz və xalqlarımız arasında münasibətlərin daha da genişlənməsinə töhfə verdiyini qeyd edib. Bildirilib ki, Azərbaycan Milli Məclisinin Qazaxıstan Respublikasının Parlament Məclisi və Senatı ilə yüksək səviyyəli münasibətləri var. Tərəflər həm ikitərəfli qaydada, həm də beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq edirlər. Bu mənada, dostluq qruplarının uğurlu fəaliyyəti də qeyd edilib.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova görüşdə Azərbaycanın öz ərazilərini işğaldan azad etməsi, suverenliyimizin bərpası məsələlərindən danışıb. O, təəssüflə dünyada ikili standartların mövcud olduğunu bildirərək, qeyd edib ki, bu gün Azərbaycanın qazandığı nailiyyətləri həzm edə bilməyən bəzi dövlətlər ölkəmizə qarşı qərəzli, ədalətsiz mövqedən çıxış edirlər. Biz Fransanın son dövrlərdə Azərbaycana qarşı mütəmadi hal alan davranışlarında bunu aydın şəkildə görürük. Spiker Fransa Senatının bir neçə gün öncə qəbul etdiyi sonuncu qətnaməsini ikiüzlülüyün bariz nümunəsi adlandıraraq, deyib ki, Fransa bu cür addımları ilə beynəlxalq hüququn normalarına və prinsiplərinə də açıq hörmətsizlik nümayiş etdirir.
Qazaxıstan Respublikasının ölkəmizdəki səfiri Alim Bayel də ölkələrimiz arasında münasibətlərin dinamik inkişafından məmnunluğunu bildirərək, dövlət başçılarımızın uğurlu fəaliyyətinin və qarşılıqlı səfərlərinin bu əlaqələrə töhfə verdiyini deyib. O, səfir kimi fəaliyyətində ikitərəfli münasibətlərin daha da inkişaf etdirilməsində səylərini əsirgəməyəcəyini diqqətə çatdırıb.
Görüşdə ölkələrimizin birgə icra etdiyi layihələrdən də danışılaraq, Transxəzər beynəlxalq nəqliyyat dəhlizinin inkişaf etdirilməsi, Xəzər dənizinin dibi ilə fiberoptik rabitə xəttinin çəkilməsi, Qazaxıstandan neftin Azərbaycan ərazisindən nəql olunması qeyd edilib.
Söhbətdə Azərbaycan və Qazaxıstan arasında humanitar sahədə də əməkdaşlığın inkişaf etdiyi bildirilərək, vurğulanıb ki, bu istiqamətdə keçirilən tədbirlər xalqlarımızın bir-birinə daha da yaxınlaşmasına töhfə verir. Qeyd olunub ki, ötən il Azərbaycanda Qazaxıstan Mədəniyyət Günləri keçirilib.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova yanvarın 18-də Tacikistan Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri İlxom Abduraxmonla da görüşüb.
Spiker Sahibə Qafarova Azərbaycan və Tacikistan arasında münasibətlərin qardaşlıq və dostluq xarakteri daşıdığını bildirib. Ölkələrimiz arasında siyasi, iqtisadi, ticarət, nəqliyyat, logistika və digər sahələrdə ikitərəfli əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi üçün görülən işlər qeyd edilib. Görüşdə münasibətlərin inkişafında dövlət başçılarının qarşılıqlı səfərlərinin, keçirilən görüşlərin və imzalanan sənədlərin mühüm əhəmiyyəti vurğulanıb. O cümlədən, Azərbaycan və Tacikistanın beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində də əməkdaşlıq etdiyi bildirilib.
Söhbətdə ölkələrimiz arasında yüksək səviyyəli münasibətlərin parlamentlər çərçivəsində də uğurla davam etdirildiyi qeyd olunub. Milli Məclisin sədri özünün Tacikistana, Tacikistan Ali Məclisi Milli Məclisinin sədri Rüstəm Emoməlinin, Tacikistan Respublikası Ali Məclisinin Nümayəndələr Palatasının sədri Mahmadtoir Zokirzodanin ölkəmizə səfərlərini, keçirilən görüşləri məmnunluqla xatırladaraq, qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi ilə Tacikistan Ali Məclisinin Milli Məclisi arasında Əməkdaşlıq haqqında Saziş imzalanıb. O, bildirib ki, bu sənədin imzalanması əməkdaşlığımızın daha da genişlənməsinə əsaslar yaradıb. İkitərəfli əlaqələrin daha da inkişafı baxımından dostluq qrupları ilə yanaşı, parlament komitələri arasında da əməkdaşlığın əhəmiyyəti diqqətə çatdırılıb. Spiker qeyd edib ki, qanunverici orqanlarımız bir sıra beynəlxalq parlament təşkilatlarında da uğurla əməkdaşlıq edirlər.
Tacikistan Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri İlxom Abduraxmon ölkəsinin dost Azərbaycanla münasibətlərə böyük önəm verdiyini və bu əlaqələri yüksək qiymətləndirdiyini bildirib. O, deyib ki, iki ölkə arasında əlaqələrin inkişafında müxtəlif səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin böyük rolu var.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_a8d93691d7382859dc4347819_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova met with the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Republic of Kazakhstan Alim Bayel to our country on 18 January.
It was said during the meeting that the friendship and brotherly ties between our nations had a rich history and that our interrelationships develop successfully with reliance upon the shared values and the common history, religion and language. Speaker Sahiba Gafarova said that both Azerbaijan and Kazakhstan as independent states rested on the rich statehood traditions and continued their progress accordingly today.
According to the Speaker of the Milli Majlis, the ties between the two Heads of State are central to the progress of the relations. Then, she underlined the contribution to the continued expansion of the co-operation coming from reciprocal visits, meetings and documents signed between the two sides to date. It was also said that both Azerbaijan and Kazakhstan co-operated fruitfully in international organisations including the Organisation of Turkic States.
Recalling her official visit to Kazakhstan, Sahiba Gafarova expressed satisfaction with the meetings held during it as well as with the degree of advancement of the linkage between our legislatures. The Speaker also touched with pleasure upon the visit of the Chairman of the Mazhilis of the Parliament of Kazakhstan Yerlan Qoşanov to Baku last year for the special session of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan held in honour of the 100th anniversary of Heydar Aliyev. Today, the esteemed President Ilham Aliyev continues the policy established by the Great Leader Heydar Aliyev – and follows his immortal ideas, according to Mrs Gafarova. She then mentioned Azerbaijan’s progress in accordance with such a political course.
Parliamentarians represent their peoples; therefore, a continued deepening of the ties between the legislative assemblies provides for an on-going intensification of the relations between our countries and peoples, according to Mrs Gafarova who brought up the high level of interaction between the Milli Majlis of Azerbaijan and both the Mazhilis and the Senate of the Parliament of the Republic of Kazakhstan. The two sides co-operate bilaterally as well as in international organisations. The fruitful endeavours of the two friendship groups were mentioned in this connection.
The Speaker of the Milli Majlis then turned to Azerbaijan’s having de-occupied her territories and the restoration of our sovereignty. She said with regret that there are double standards in the world and that certain countries that are unable to digest the achievements of Azerbaijan take unfair and biased stances when it comes to our country. We can see this clearly in the attitude of France to Azerbaijan established of late. Mrs Gafarova referred to the latest resolution of the Senate of France, passed a few days ago, as a vivid manifestation of hypocrisy, adding that Frances demonstrates open contempt for the international law standards and principles by taking such steps.
The Ambassador of the Republic of Kazakhstan to Azerbaijan Alim Bayel, too, voiced satisfaction with the dynamic advancement of the relations between our countries and mentioned the contribution this process receives from the productive work and mutual visits of the Heads of State. Mr Bayel said that in his role of ambassador he had every intention not to spare a single effort for the sake of a continued growth of our relationship.
Our countries’ joint projects, the progress of the Trans-Caspian International Transport Corridor, the installation of a fibre optic communication line across the Caspian seabed and the shipping of crude oil from Kazakhstan across Azerbaijan were discussed at the meeting as well.
It was said that Azerbaijan and Kazakhstan are furthering humanitarian co-operation, too. It was further stressed that the relevant undertakings bring our nations yet closer together. Also, they mentioned the Kazakhstan Culture Days held in Azerbaijan last year.
There was then an exchange of opinions about other matters of shared interest during the conversation.
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova also met with the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Republic of Tajikistan to our country Ilhom Abdurahmon on 18 January.
Sahiba Gafarova stressed the fraternal and friendly nature of the relations between Azerbaijan and Tajikistan before broaching the work in process to ensure a continued expansion of our political, economic, trading, transport, logistical and other co-operation. The immense importance of the reciprocal visits and meetings of the Heads of State and of the documents signed for the progress of our relations was underscored, too. In this respect, Mrs Gafarova spoke about the co-operation between Azerbaijan and Tajikistan in international organisations.
They talked about the successful advance of the high-level bilateral relations in the parliamentary dimension as well. The Speaker of the Milli Majlis recalled her visit to Tajikistan and the visits to Azerbaijan of Chairman of the Majlisi milli of the Majlisi Oli of Tajikistan Rustam Emomali and of Chairman of the Chamber of Representatives of the Majlis Oli Mahmadtoir Zokirzoda. She remembered with pleasure the meetings held during those visits and mentioned the signing of the Co-operation Agreement between the Majlisi milli of the Majlisi Oli and the Milli Majlis. That, Sahiba Gafarova pointed out, had laid a foundation for yet greater expansion of our co-operation. She proceeded to point up as important interaction between the two sides’ parliamentary committees on top of the work done by the friendship groups, all in the context of a continued progress of the bilateral ties in general. The Speaker said that our legislatures had successful co-operation afoot in inter-parliamentary organisations as well.
The Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Republic of Tajikistan to our country Ilhom Abdurahmon said that his country attached a great importance to advancing the relations with the friendly Azerbaijan and valued them highly. Reciprocal visits paid on various levels play a big role in the progress of the bilateral relations, according to Mr Abdurahmon.