https://innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_a8d93691d7382859dc4347819_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova yanvarın 18-də Qazaxıstan Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Alim Bayellə görüşüb.
Görüşdə xalqlarımız arasında dostluq və qardaşlıq əlaqələrinin böyük tarixə malik olduğu, əlaqələrimizin ümumi dəyərlər, ortaq tarix, din, dil əsasında uğurla inkişaf etdiyi diqqətə çatdırılıb. Spiker Sahibə Qafarova deyib ki, həm Azərbaycan, həm də Qazaxıstan müstəqil ölkə kimi zəngin dövlətçilik ənənələri üzərində qurulub və bu gün həmin ənənələrə əsaslanaraq, öz inkişaflarını davam etdirirlər.
Milli Məclisin sədri qeyd edib ki, ölkə başçılarımız arasında əlaqələr münasibətlərimizin inkişafında böyük rol oynayır. Görüşdə qarşılıqlı səfərlərin, keçirilən görüşlərin və tərəflər arasında imzalanan sənədlərin əməkdaşlığın daha da genişlənməsinə töhfələri vurğulanıb. Söhbət zamanı Azərbaycanla Qazaxıstanın beynəlxalq təşkilatlarda, o cümlədən Türk Dövlətləri Təşkilatı çərçivəsində səmərəli əməkdaşlıq etdiyi vurğulanıb.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Qazaxıstana rəsmi səfərini xatırladaraq, səfər çərçivəsində keçirilən görüşlərdən, parlamentlərimiz arasında əlaqələrin inkişaf səviyyəsindən məmnunluğunu bildirib. Spiker, həmçinin Qazaxıstan Parlament Məclisinin sədri Yerlan Koşanovun ötən il Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş növbədənkənar iclasında iştirak etmək üçün Azərbaycana səfərini məmnunluqla xatırlayıb. Sahibə Qafarova Azərbaycan dövlətinin qurucusu və memarı, Ulu Öndər Heydər Əliyevin əsasını qoyduğu siyasətin və onun ölməz ideyalarının bu gün möhtərəm Prezident İlham Əliyev tərəfindən davam etdirildiyini, Azərbaycanın bu siyasi kursa uyğun olaraq uğurla inkişaf etdiyini diqqətə çatdırıb.
Milli Məclisin sədri parlamentarilərin öz xalqlarını təmsil etdiklərini, bu baxımdan qanunverici orqanlar arasında əlaqələrin daha da dərinləşməsinin ölkələrimiz və xalqlarımız arasında münasibətlərin daha da genişlənməsinə töhfə verdiyini qeyd edib. Bildirilib ki, Azərbaycan Milli Məclisinin Qazaxıstan Respublikasının Parlament Məclisi və Senatı ilə yüksək səviyyəli münasibətləri var. Tərəflər həm ikitərəfli qaydada, həm də beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq edirlər. Bu mənada, dostluq qruplarının uğurlu fəaliyyəti də qeyd edilib.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova görüşdə Azərbaycanın öz ərazilərini işğaldan azad etməsi, suverenliyimizin bərpası məsələlərindən danışıb. O, təəssüflə dünyada ikili standartların mövcud olduğunu bildirərək, qeyd edib ki, bu gün Azərbaycanın qazandığı nailiyyətləri həzm edə bilməyən bəzi dövlətlər ölkəmizə qarşı qərəzli, ədalətsiz mövqedən çıxış edirlər. Biz Fransanın son dövrlərdə Azərbaycana qarşı mütəmadi hal alan davranışlarında bunu aydın şəkildə görürük. Spiker Fransa Senatının bir neçə gün öncə qəbul etdiyi sonuncu qətnaməsini ikiüzlülüyün bariz nümunəsi adlandıraraq, deyib ki, Fransa bu cür addımları ilə beynəlxalq hüququn normalarına və prinsiplərinə də açıq hörmətsizlik nümayiş etdirir.
Qazaxıstan Respublikasının ölkəmizdəki səfiri Alim Bayel də ölkələrimiz arasında münasibətlərin dinamik inkişafından məmnunluğunu bildirərək, dövlət başçılarımızın uğurlu fəaliyyətinin və qarşılıqlı səfərlərinin bu əlaqələrə töhfə verdiyini deyib. O, səfir kimi fəaliyyətində ikitərəfli münasibətlərin daha da inkişaf etdirilməsində səylərini əsirgəməyəcəyini diqqətə çatdırıb.
Görüşdə ölkələrimizin birgə icra etdiyi layihələrdən də danışılaraq, Transxəzər beynəlxalq nəqliyyat dəhlizinin inkişaf etdirilməsi, Xəzər dənizinin dibi ilə fiberoptik rabitə xəttinin çəkilməsi, Qazaxıstandan neftin Azərbaycan ərazisindən nəql olunması qeyd edilib.
Söhbətdə Azərbaycan və Qazaxıstan arasında humanitar sahədə də əməkdaşlığın inkişaf etdiyi bildirilərək, vurğulanıb ki, bu istiqamətdə keçirilən tədbirlər xalqlarımızın bir-birinə daha da yaxınlaşmasına töhfə verir. Qeyd olunub ki, ötən il Azərbaycanda Qazaxıstan Mədəniyyət Günləri keçirilib.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova yanvarın 18-də Tacikistan Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri İlxom Abduraxmonla da görüşüb.
Spiker Sahibə Qafarova Azərbaycan və Tacikistan arasında münasibətlərin qardaşlıq və dostluq xarakteri daşıdığını bildirib. Ölkələrimiz arasında siyasi, iqtisadi, ticarət, nəqliyyat, logistika və digər sahələrdə ikitərəfli əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi üçün görülən işlər qeyd edilib. Görüşdə münasibətlərin inkişafında dövlət başçılarının qarşılıqlı səfərlərinin, keçirilən görüşlərin və imzalanan sənədlərin mühüm əhəmiyyəti vurğulanıb. O cümlədən, Azərbaycan və Tacikistanın beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində də əməkdaşlıq etdiyi bildirilib.
Söhbətdə ölkələrimiz arasında yüksək səviyyəli münasibətlərin parlamentlər çərçivəsində də uğurla davam etdirildiyi qeyd olunub. Milli Məclisin sədri özünün Tacikistana, Tacikistan Ali Məclisi Milli Məclisinin sədri Rüstəm Emoməlinin, Tacikistan Respublikası Ali Məclisinin Nümayəndələr Palatasının sədri Mahmadtoir Zokirzodanin ölkəmizə səfərlərini, keçirilən görüşləri məmnunluqla xatırladaraq, qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi ilə Tacikistan Ali Məclisinin Milli Məclisi arasında Əməkdaşlıq haqqında Saziş imzalanıb. O, bildirib ki, bu sənədin imzalanması əməkdaşlığımızın daha da genişlənməsinə əsaslar yaradıb. İkitərəfli əlaqələrin daha da inkişafı baxımından dostluq qrupları ilə yanaşı, parlament komitələri arasında da əməkdaşlığın əhəmiyyəti diqqətə çatdırılıb. Spiker qeyd edib ki, qanunverici orqanlarımız bir sıra beynəlxalq parlament təşkilatlarında da uğurla əməkdaşlıq edirlər.
Tacikistan Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri İlxom Abduraxmon ölkəsinin dost Azərbaycanla münasibətlərə böyük önəm verdiyini və bu əlaqələri yüksək qiymətləndirdiyini bildirib. O, deyib ki, iki ölkə arasında əlaqələrin inkişafında müxtəlif səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin böyük rolu var.

https://innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_a8d93691d7382859dc4347819_o.jpg
Председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова 18-го января встретилась с чрезвычайным и полномочным послом Республики Казахстан в нашей стране Алимом Байелем.
На встрече отмечалось, что дружба и братские связи между нашими народами имеют богатую историю и что наши взаимосвязи успешно развиваются с опорой на общие ценности, общую историю, религию и язык. Спикер Сагиба Гафарова отметила, что и Азербайджан, и Казахстан как независимые страны стоят на богатых традициях государственности и сегодня продолжают свое развитие соответствующим образом.
По словам председателя Милли Меджлиса, связи между главами двух государств играют большую роль в развитии отношений. Затем был подчёркнут вклад встречных визитов, проводимых встреч и подписанных между сторонами документов в дальнейшее расширение сотрудничества. Было также сказано, что Азербайджан и Казахстан плодотворно сотрудничают в международных организациях, в том числе в рамках Организации Тюркских Государств.
Сагиба Гафарова, вспомнив о своём официальном визите в Казахстан, выразила удовлетворение проведёнными в его ходе встречами и степенью развития связей между нашими парламентами. Спикер также с удовлетворением коснулась визита председателя Мажилиса Парламента Казахстана Ерлана Кошанова в Баку в прошлом году для участия в особой сессии Милли Меджлиса Азербайджанской Республики, которая была посвящена сотому юбилею Гейдара Алиева. Сегодня досточтимый президент Ильхам Алиев продолжает политику, заложенную Великим лидером Гейдаром Алиевым, и следует его бессмертным идеям, по словам г-жи Гафаровой. Затем она отметила развитие Азербайджана в согласии с этим политическим курсом.
Парламентарии представляют свои народы, а потому дальнейшее углубление связей между законодательными органами способствует дальнейшему углублению отношений между нашими странами и народами, по словам г-жи Гафаровой. Она упомянула высокий уровень взаимосвязей Милли Меджлиса Азербайджана с Мажилисом и Сенатом Парламента Республики Казахстан. Стороны сотрудничают как в двустороннем порядке, так и в рамках международных организаций. В этой связи была отмечена и плодотворная работа групп дружбы.
Председатель Милли Меджлиса повела речь об освобождении Азербайджаном своих территорий от оккупации и восстановления нашего суверенитета. Она с сожалением отметила существование в мире двойных стандартов, заявив, что некоторые государства, не способные переварить достижений Азербайджана, выступают с предвзятых, несправедливых позиций касательно нашей страны. Мы ясно видим это в установившемся в последнее время отношении Франции к Азербайджану. Г-жа Гафарова назвала последнюю резолюцию Сената Франции, принятую несколько дней назад, ярким примером лицемерия, добавив, что Франция своими действиями демонстрирует открытое неуважение к нормам и принципам международного права.
Посол Республики Казахстан в нашей стране Алим Байель тоже засвидетельствовал удовлетворение динамическим развитием отношений между нашими странами и вклад в этот процесс плодотворной деятельности и встречных визитов глав двух государств. Г-н Байель заявил, что не намерен жалеть усилий в роли посла во имя дальнейшего роста взаимоотношений.
На встрече обсуждались также совместные проекты наших стран, развитие Транскаспийского международного транспортного коридора, строительство волоконно-оптической линии связи по дну Каспийского моря и транспортировка нефти из Казахстана по территории Азербайджана.
Было отмечено, что между Азербайджаном и Казахстаном развивается сотрудничество и в гуманитарной сфере, и подчёркнуто, что проводимые в этом направлении мероприятия ещё больше сближают наши народы. Были упомянуты проведённые в Азербайджане в прошлом году Дни культуры Казахстана.
В ходе беседы также состоялся обмен мнениями на иные темы, интересные обеим сторонам.
Председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова 18-го января провела встречу также с чрезвычайным и полномочным послом Республики Таджикистан в нашей стране Ильхомом Абдурахмоном.
Сагиба Гафарова заметила братский и дружественный характер взаимосвязей Азербайджана с Таджикистаном, затем затронув работу, ведущуюся для дальнейшего расширения политического, экономического, торгового, транспортного, логистического и прочего сотрудничества. Отмечалось огромное значение встречных визитов и встреч глав государств, а также подписанных документов для прогресса взаимоотношений. В том числе, упоминалось сотрудничество Азербайджана и Таджикистана в рамках международных организаций.
Говорилось об успешном развитии высокоуровневых двусторонних связей и в парламентском измерении. Спикер Милли Меджлиса упомянула свой визит в Таджикистан и визиты председателя Маджлиси милли Маджлиси Оли Таджикистана Рустама Эмомали и председателя Палаты представителей Маджлиси Оли Махмадтоира Зокирзоды в нашу страну. С удовлетворением отмечались проведённые в ходе тех визитов встречи. Было упомянуто подписание договора о сотрудничестве между Маджлиси милли Маджлиси Оли и Милли Меджлисом, что, как заметила Сагиба Гафарова, создало основу для ещё большего расширения нашего сотрудничества. Затем она подчеркнула важность взаимодействия между парламентскими комитетами сторон наряду с деятельностью групп дружбы в контексте дальнейшего прогресса двусторонних связей в целом. Как сказала спикер, наши законодательные органы также с успехом сотрудничают в рамках ряда межпарламентских структур.
Чрезвычайный и полномочный посол Республики Таджикистан в нашей стране Ильхом Абдурахмон сказал, что его страна придаёт большое значение развитию отношений с дружественным Азербайджаном и высоко ценит их. Встречные визиты на различных уровнях играют большую роль в развитии двусторонних связей, по его словам.