https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_07f4f4131e607f04606fdce3d_o.jpg
Azərbaycanın milli aviadaşıyıcısı AZAL Birləşmiş Millətlər Təşkilanın (BMT) Qlobal Sazişinə üzv olduğunu elan edir.
Qlobal Saziş BMT-nin himayəsi altında həyata keçirilən bir təşəbbüsdür. O, biznesin sosial məsuliyyətinin təşviq edilməsi və onun dayanıqlı inkişaf prinsiplərinə uyğunluğunun stimullaşdırılması məqsədini daşıyır.
Aviaşirkətin Qlobal Sazişə üzv olması Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri, eləcə də ekoloji, sosial və korporativ idarəetmə sahələrinin (ESG) təşviqini əhatə edir. Bu sazişə qoşulmaqla aviaşirkət, həmçinin insan haqları, işçilərin hüquqları, ətraf mühitin mühafizəsi və korrupsiyaya qarşı mübarizə ilə bağlı Qlobal Sazişin 10 prinsipinə əməl etməyi öhdəsinə götürür.
“Bu təşəbbüsə qoşulmaq AZAL üçün əlamətdar bir hadisədir. Aviaşirkət dayanıqlı inkişafa və məsuliyyətli biznes təcrübələrinə yönümlü olduğunu təsdiqləyir ki, bu da onun etibarlı aviadaşıyıcı kimi beynəlxalq nüfuzunu gücləndirir. Təşəbbüs prinsiplərini öz fəaliyyətinə inteqrasiya edən AZAL beynəlxalq arenada mülki aviasiya sahəsində lider aviaşirkətlərdən biri olmağı hədəfləyir”, — deyə “Azərbaycan Hava Yolları” QSC-nin prezidenti vəzifəsini müvəqqəti icra edən Samir Rzayev bildirib.
Saziş çərçivəsində AZAL ekoloji, sosial və korporativ idarəetmə sahəsində fəaliyyətlər həyata keçirəcək. Aviaşirkət 2023-2030-cu illəri əhatə edən öz davamlı inkişaf strategiyasının prioritetlərinə əməl edərək, əməkdaşları üçün rahat iş şəraitinin yaradılması, gender bərabərliyini təşviqi və digər mövzuları əhatə edən layihələr planlaşdırır.
AZAL dayanıqlı inkişaf və sosial məsuliyyətə sadiqliyini nümayiş etdirən bir sıra təşəbbüsləri artıq reallaşdırıb. Bu təşəbbüslərə donanmanın modernləşdirilməsi və CO2 emissiyalarının azaldılması üçün üç yeni “Airbus A320neo” təyyarələrinin alınması, müxtəlif layihələr vasitəsilə cəmiyyətə dəstək, o cümlədən ədalətli əmək təcrübələri, işçilərin inkişafı proqramları və digər tədbirlərin həyata keçirilməsi daxildir.

https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_07f4f4131e607f04606fdce3d_o.jpg
Azerbaijan's national air carrier, AZAL, has announced its membership in the United Nations Global Compact.
The Global Compact, an initiative under the United Nations, aims to promote the social responsibility of businesses and encourage their adherence to sustainable development principles.
As a member of the Global Compact, AZAL will actively promote the Sustainable Development Goals and incorporate environmental, social, and corporate governance (ESG) strategies. By joining this agreement, the airline also commits to upholding the 10 principles of the Global Compact, which include human rights, labor rights, environmental protection, and anti-corruption measures.
"Joining this initiative is a significant milestone for AZAL," stated Samir Rzayev, Acting President of Azerbaijan Airlines CJSC. "By emphasizing sustainable development and responsible business practices, we strengthen our international reputation as a reliable air carrier. By integrating the principles of the Global Compact into our operations, we aim to become one of the leading airlines in the global civil aviation industry."
Within the framework of this agreement, AZAL will undertake various activities related to environmental, social, and corporate governance. In alignment with its sustainable development strategy for 2023-2030, the airline plans projects that will create comfortable working conditions for its employees, promote gender equality, and address other relevant topics.
AZAL has already demonstrated its commitment to sustainable development and social responsibility through various initiatives. These include the commissioning of three new Airbus A320neo aircraft to modernize the fleet and reduce CO2 emissions, community support through initiatives promoting fair labor practices, employee development programs, and other similar endeavors.