https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_42abc4202405e67a8c5fc83a6_o.jpg
Fevralın 21-də Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Asiya Parlament Assambleyasının 14-cü plenar sessiyasında iştirak etmək üçün ölkəmizdə səfərdə olan Tacikistan Respublikası Ali Məclisinin Nümayəndələr Palatasının sədri Mahmadtoir Zokirzodanın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Spiker Sahibə Qafarova qonağı salamlayaraq Azərbaycanla Tacikistan arasında müxtəlif sahələrdə əlaqələrin dinamik inkişaf etdiyini söyləyib. O, dövlət başçılarının qarşılıqlı səfərlərinin, keçirilən görüşlərin ölkələrimiz və xalqlarımız arasında münasibətlərin dərinləşməsində mühüm rol oynadığını bildirib.
Görüşdə dövlətlərarası münasibətlərin möhkəmləndirilməsində parlamentlərarası əlaqələrin mühüm əhəmiyyəti vurğulanaraq, hər iki ölkənin qanunvericilik orqanında fəaliyyət göstərən dostluq qrupları çərçivəsində əməkdaşlığın vacibliyi qeyd edilib.
Spiker Sahibə Qafarova, fevralın 7-də ilk dəfə Azərbaycanın bütün ərazisində, o cümlədən Ermənistan işğalından azad olunmuş ərazilərdə keçirilmiş növbədənkənar prezident seçkilərində Tacikistan deputatlarının müşahidəçi qismində iştirakını yüksək dəyərləndirib.
Söhbətdə Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Azərbaycanın 44 günlük Vətən müharibəsində öz ərazilərini Ermənistanın işğalından azad etdiyini, ötən ilin sentyabrında isə lokal xarakterli uğurlu antiterror tədbirləri nəticəsində öz suverenliyini və ərazi bütövlüyünü tam bərpa etdiyini diqqətə çatdırıb. Spiker, hazırda işğaldan azad edilmiş ərazilərdə geniş quruculuq işlərinin həyata keçirildiyini, keçmiş məcburi köçkünlərin doğma yurdlarına qayıtdığını diqqətə çatdırıb.
Tacikistan Respublikası Ali Məclisinin Nümayəndələr Palatasının sədri Mahmadtoir Zokirzoda səmimi görüşə və qonaqpərvərliyə görə təşəkkürünü ifadə edib. O, Tacikistanın Azərbaycanla əlaqələrin inkişafında maraqlı olduğunu bildirib. Mahmadtoir Zokirzoda növbədənkənar prezident seçkiləri münasibəti ilə təbriklərini çatdırıb.
Qonaq ölkələrimiz arasında siyasi, iqtisadi, humanitar sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün geniş potensial imkanların olduğunu deyib. Mahmadtoir Zokirzoda qanunverici orqanlar arasında əməkdaşlığın inkişafının və parlament nümayəndə heyətlərinin qarşılıqlı səfərlərinin təcrübə və informasiya mübadiləsi baxımından önəmli olduğunu qeyd edib.
Tacikistan Ali Məclisinin Nümayəndələr Palatasının sədri Azərbaycanın Asiya Parlament Assambleyasının 14-cü Plenar Sessiyasına ev sahibliyini yüksək qiymətləndirərək, qurum çərçivəsində qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın əhəmiyyətindən bəhs edib.
Mahmadtoir Zokirzoda Azərbaycanın 44 günlük Vətən müharibəsində öz ərazi bütövlüyünü təmin etməsini mühüm hadisə adlandırıb.

https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_42abc4202405e67a8c5fc83a6_o.jpg
On 21 February, Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova had a meeting with Chairman of the Assembly of Representatives of the Supreme Assembly of Tajikistan Mahmadtoir Zokirzoda who had arrived in our country to take part in the 14th Plenary Session of the Asian Parliamentary Assembly held in Baku.
As she greeted the guest, Speaker Sahiba Gafarova noted the dynamic development of the ties between Azerbaijan and Tajikistan in various areas. She said that mutual visits of the Heads of State and the meetings held played an important role in deepening the relations between our countries and peoples.
Then, the importance of inter-parliamentary ties in strengthening inter-state relations was emphasised and the importance of co-operation within the framework of the friendship groups operating in the legislatures of both countries was stressed as the meeting went on.
Speaker Sahiba Gafarova praised Tajik MPs’ engagement in the monitoring of the extraordinary presidential election of 7 February – the election that had for the first time taken place all over the territory of Azerbaijan including the territories delivered from Armenian occupation.
The conversation continued: Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova spoke about Azerbaijan having liberated her territories from the Armenian occupation at the 44-day Patriotic War and having wholly restored her sovereignty and territorial integrity as a result of the successful anti-terrorist measures of the local nature that had been undertaken in September last year. The Speaker remarked that the large-scale construction work was in process in the de-occupied territories and that the IDP were returning to their homeland.
Chairman of the Assembly of Representatives of the Majlisi Oli of the Republic of Tajikistan Mahmadtoir Zokirzoda thanked for the warm welcome before saying that Tajikistan was interested in furthering the progress of its relations with Azerbaijan. Also, Mahmadtoir Zokirzoda passed on his congratulations on the occasion of the extraordinary presidential election.
The guest talked about the potential extensive opportunities of our countries to broaden their political, economic and humanitarian co-operation. In addition, Mr Zokirzoda underscored the necessity of bolstering the inter-parliamentary co-operation and putting on reciprocal visits of parliamentary delegations for experience and information exchanges.
The Chairman of the Assembly of Representatives expressed his high appreciation of the Azerbaijani hosting of the 14th Plenary Session of the Asian Parliamentary Assembly before broaching mutually beneficial co-operation within this Organisation.