https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_42abc4202405e67a8c5fc83a6_o.jpg
Fevralın 21-də Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Asiya Parlament Assambleyasının 14-cü plenar sessiyasında iştirak etmək üçün ölkəmizdə səfərdə olan Tacikistan Respublikası Ali Məclisinin Nümayəndələr Palatasının sədri Mahmadtoir Zokirzodanın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Spiker Sahibə Qafarova qonağı salamlayaraq Azərbaycanla Tacikistan arasında müxtəlif sahələrdə əlaqələrin dinamik inkişaf etdiyini söyləyib. O, dövlət başçılarının qarşılıqlı səfərlərinin, keçirilən görüşlərin ölkələrimiz və xalqlarımız arasında münasibətlərin dərinləşməsində mühüm rol oynadığını bildirib.
Görüşdə dövlətlərarası münasibətlərin möhkəmləndirilməsində parlamentlərarası əlaqələrin mühüm əhəmiyyəti vurğulanaraq, hər iki ölkənin qanunvericilik orqanında fəaliyyət göstərən dostluq qrupları çərçivəsində əməkdaşlığın vacibliyi qeyd edilib.
Spiker Sahibə Qafarova, fevralın 7-də ilk dəfə Azərbaycanın bütün ərazisində, o cümlədən Ermənistan işğalından azad olunmuş ərazilərdə keçirilmiş növbədənkənar prezident seçkilərində Tacikistan deputatlarının müşahidəçi qismində iştirakını yüksək dəyərləndirib.
Söhbətdə Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Azərbaycanın 44 günlük Vətən müharibəsində öz ərazilərini Ermənistanın işğalından azad etdiyini, ötən ilin sentyabrında isə lokal xarakterli uğurlu antiterror tədbirləri nəticəsində öz suverenliyini və ərazi bütövlüyünü tam bərpa etdiyini diqqətə çatdırıb. Spiker, hazırda işğaldan azad edilmiş ərazilərdə geniş quruculuq işlərinin həyata keçirildiyini, keçmiş məcburi köçkünlərin doğma yurdlarına qayıtdığını diqqətə çatdırıb.
Tacikistan Respublikası Ali Məclisinin Nümayəndələr Palatasının sədri Mahmadtoir Zokirzoda səmimi görüşə və qonaqpərvərliyə görə təşəkkürünü ifadə edib. O, Tacikistanın Azərbaycanla əlaqələrin inkişafında maraqlı olduğunu bildirib. Mahmadtoir Zokirzoda növbədənkənar prezident seçkiləri münasibəti ilə təbriklərini çatdırıb.
Qonaq ölkələrimiz arasında siyasi, iqtisadi, humanitar sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün geniş potensial imkanların olduğunu deyib. Mahmadtoir Zokirzoda qanunverici orqanlar arasında əməkdaşlığın inkişafının və parlament nümayəndə heyətlərinin qarşılıqlı səfərlərinin təcrübə və informasiya mübadiləsi baxımından önəmli olduğunu qeyd edib.
Tacikistan Ali Məclisinin Nümayəndələr Palatasının sədri Azərbaycanın Asiya Parlament Assambleyasının 14-cü Plenar Sessiyasına ev sahibliyini yüksək qiymətləndirərək, qurum çərçivəsində qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın əhəmiyyətindən bəhs edib.
Mahmadtoir Zokirzoda Azərbaycanın 44 günlük Vətən müharibəsində öz ərazi bütövlüyünü təmin etməsini mühüm hadisə adlandırıb.

https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_42abc4202405e67a8c5fc83a6_o.jpg
21-го февраля состоялась встреча спикера Милли Меджлиса Сагибы Гафаровой с прибывшим в страну для участия в 14-й пленарной сессии Азиатской Парламентской Ассамблеи в Баку председателем Палаты Представителей Высшего Собрания Таджикистана Махмадтоиром Зокирзодой и руководимой им делегацией.
Приветствуя гостя, спикер Сагиба Гафарова отметила динамичное развитие связей между Азербайджаном и Таджикистаном в различных сферах. Как она сказала, взаимные визиты глав государств и проведённые встречи сыграли важную роль в углублении отношений между нашими странами и народами.
Далее на встрече подчёркивалось большое значение межпарламентских связей в укреплении межгосударственных отношений, а также отмечалась важность сотрудничества в рамках групп дружбы, действующих в законодательных органах обеих стран.
Спикер Сагиба Гафарова высоко оценила участие таджикских депутатов в мониторинге внеочередных президентских выборов 7-го февраля, впервые состоявшихся на всей территории Азербайджана, в том числе на территориях, освобождённых от армянской оккупации.
В ходе беседы председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова говорила о том, что Азербайджан в ходе 44-дневной Отечественной войны освободил свои территории от оккупации Арменией, а в сентябре прошлого года в результате успешных антитеррористических мер локального характера полностью восстановил свои суверенитет и территориальную целостность. Спикер заметила, что в настоящее время на избавленных от оккупации территориях проводятся масштабные строительные работы, а бывшие вынужденные переселенцы возвращаются на родину.
Председатель Палаты Представителей Маджлиси Оли Республики Таджикистан Махмадтоир Зокирзода поблагодарил за тёплый приём. Он заявил о заинтересованности Таджикистана в развитии отношений с Азербайджаном. Кроме того, Махмадтоир Зокирзода передал свои поздравления по случаю внеочередных президентских выборов.
Гость говорил об имеющихся у наших стран широкие потенциальные возможности для расширения сотрудничества в политической, экономической и гуманитарной сферах. Г-н Зокирзода также подчеркнул необходимость развития сотрудничества между законодательными органами и взаимных визитов парламентских делегаций для обмена опытом и информацией.
Председатель Палаты Представителей высоко оценил то, как Азербайджан принимает у себя 14-ю Пленарную Сессию Азиатской Парламентской Ассамблеи и коснулся значимости взаимовыгодного сотрудничества в рамках данной структуры.
Махмадтоир Зокирзода заявил также, что восстановление Азербайджаном своей территориальной целостности на 44-дневной Отечественной войне было существеннейшим событием.