https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_57b3686f8940b7be71c01ed17_o.jpg
Fevralın 21-də Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Asiya Parlament Assambleyasının (APA) 14-cü plenar sessiyasında iştirak etmək üçün ölkəmizdə səfərdə olan Oman Sultanlığının Şura Məclisinin sədri Şeyx Xalid İbn Hilal Əl-Muavvali ilə görüşüb.
Şura Məclisinin sədrini ölkəmizdə salamlamaqdan məmnunluğunu bildirən spiker Sahibə Qafarova, xalqlarımız arasında mövcud olan ortaq dini və mədəni dəyərlərin ölkələrimiz arasında münasibətlərin inkişafı üçün möhkəm zəmin yaratdığını bildirib. Qeyd olunub ki, ölkələrimiz arasında münasibətlərin daha da inkişafı üçün yaxşı imkanlar mövcuddur.
Milli Məclisin sədri, parlament diplomatiyasının dövlətlərarası münasibətlərin inkişafında oynadığı rolu qeyd edərək, qanunverici orqanlarımız arasında əlaqələrin dərinləşdirilməsi imkanları barədə də danışıb. Sahibə Qafarova parlamentlərimizin beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığının və birgə fəaliyyətinin hər iki tərəfin maraqlarına cavab verdiyini vurğulayıb.
Görüşdə müasir dövrdə dünyada mövcud olan ikili standartlar, islamofobiya meylləri tənqid olunub. Spiker Sahibə Qafarova Azərbaycan torpaqlarının 30 il ərzində Ermənistan tərəfindən işğal altında saxlanıldığını, bu illər ərzində Azərbaycan torpaqlarının dərhal və qeyd-şərtsiz işğaldan azad olunmasına dair beynəlxalq qətnamələrin icra olunmadığını, 2020-ci ildə ölkəmizin öz gücü hesabına torpaqlarını işğaldan azad etdiyini diqqətə çatdırıb. O, hazırda işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə həyata keçirilən bərpa və quruculuq işləri haqqında da məlumat verib.
Göstərilən yüksək səviyyəli qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirən Oman Sultanlığının Şura Məclisinin sədri, Azərbaycana ilk dəfədir səfər etdiyini və paytaxt Bakının nümayəndə heyətində xoş təəssüratlar yaratdığını diqqətə çatdırıb. Qonaq, ölkələrimiz arasında mövcud olan müsbət siyasi əlaqələrin münasibətlərin bir çox sahələrdə daha da genişləndirilməsi üçün yaxşı imkanlar yaratdığını, o cümlədən, ticarət dövriyyəsinin artırılması, turizm əlaqələrinin daha da inkişafı və digər mövzularla bağlı fikirlərini bölüşüb. O, həmçinin parlamentlərimiz arasında da əməkdaşlığın daha da dərinləşdirilməsində maraqlı olduqlarını qeyd edib.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_57b3686f8940b7be71c01ed17_o.jpg
21-го февраля председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с председателем Совета Шуры Султана Оман Шейхом Халидом бин Хилалом Аль-Муаввали, находящимся в нашей стране для участия в проводимой в Баку 14-й пленарной сессии Азиатской Парламентской Ассамблеи (АПА).
Заявив об удовлетворении, вызываемом возможностью приветствовать председателя Совета Шуры у нас в стране, спикер Сагиба Гафарова сказала, что общие для наших народов религиозные и культурные ценности создают прочную основу для развития отношений между двумя странами. Было отмечено наличие хороших возможностей для дальнейшего развития отношений между нашими государствами.
Отмечая роль парламентской дипломатии в развитии межгосударственных отношений, председатель Милли Меджлиса также коснулась возможностей углубления уз между нашими законодательными органами. Сагиба Гафарова подчеркнула, что сотрудничество и совместная деятельность наших парламентов в рамках международных организаций отвечает интересам обеих сторон.
В ходе встречи подверглись критике существующие в современном мире двойные стандарты и исламофобские тенденции. Как заявила спикер Сагиба Гафарова, азербайджанские земли в течение 30 лет оставались захваченными Арменией, и в течение тех лет не выполнялись международные резолюции о немедленном и безоговорочном освобождении азербайджанских земель от оккупации. В 2020-м году наша страна освободила свои земли собственными силами. Г-жа Гафарова также поведала о восстановительных и строительных работах, идущих на избавленных от оккупации территориях.
Председатель Совета Шуры Султаната Оман выразил признательность за оказанное щедрое радушие, заметив, что это его первый приезд в Азербайджан и что столица страны Баку произвела благоприятное впечатление на руководимую им делегацию. Гость высказал такое мнение, что существующие между нашими странами позитивные политические связи создают прекрасные возможности для дальнейшего расширения отношений во многих сферах, в том числе в смысле увеличения торгового оборота, дальнейшего развития туристических связей и в других областях. Г-н Аль-Муаввали сказал и то, что оманская сторона заинтересована в ещё большем углублении сотрудничества между нашими парламентами.
На встрече, кроме того, произошёл обмен мнениями об иных предметах, представляющих взаимный интерес.