Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Biologiya fakültəsində “Azərbaycanda İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının perspektivləri” mövzusunda seminar keçirilib.
Zoologiya və fiziologiya kafedrasının dosenti Sevinc Hümbətova iqlim dəyişikliklərinin səbəbləri barədə məlumat verib, son illər karbon emissiyası, ətraf mühitin çirklənməsi, istiləşmə kimi ekoloji problemlərin dünya əhalisinin sağlamlığını təhdid etdiyini deyib. Qeyd edib ki, yaşıl iqtisadiyyata keçid, bərpa olunan enerji ilə bağlı təşəbbüslərin dəstəklənməsi, yerli icmaların maarifləndirilməsi bu problemlərlə mübarizədə vacib amillərdəndir.
Məruzəçi BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının qəbulunun iqlim problemlərinin həllində əhəmiyyətini vurğulayıb. O bildirib ki, Azərbaycan bu ilin noyabr ayında BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) ev sahibliyi edəcək, ölkədə 2024-cü il “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilib. Azərbaycan coğrafi-iqlim şəraitinə görə yaşıl enerji potensialı yüksək ölkədir. COP29 tədbiri neft-qaz ölkəsi olan Azərbaycanın yaşıl iqtisadiyyat istiqamətində apardığı siyasət haqqında beynəlxalq ictimaiyyətdə fikir formalaşdırmasında və ölkəyə kapital cəlb edilməsində əhəmiyyətli rol oynayacaq.
Sonra iştirakçılarla birlikdə COP29-un Azərbaycan üçün yaradacağı yeni imkanlar, ekoloji problemlərin həlli, fakültənin professor-müəllim heyətinin yaşıl iqtisadiyyatla bağlı tədqiqat və proqramların yerinə yetirilməsində iştirakı haqqında müzakirələr aparılıb.

На биологическом факультете Бакинского государственного университета (БГУ) состоялся семинар на тему «Перспективы Рамочной конвенции по изменению климата в Азербайджане».
Доцент Севиндж Гумбатова рассказала о причинах изменения климата и сказала, что экологические проблемы, такие как выбросы углекислого газа, загрязнение окружающей среды и потепление, угрожают здоровью населения всей планеты. Она отметила, что переход к зеленой экономике, поддержка инициатив в области возобновляемой энергетики и просвещение местных сообществ являются важными факторами в борьбе с этими проблемами.
Докладчица подчеркнула важность принятия Рамочной конвенции ООН об изменении климата в решении климатических проблем. По словам Севиндж Гумбатовой, в этом году в Азербайджане пройдет 29-я сессия Конференции сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата (COP29), а 2024 год объявлен в стране «Годом солидарности во имя зеленого мира». Благодаря географическим и климатическим условиям Азербайджан является страной с высоким потенциалом зеленой энергетики. Мероприятие COP29 сыграет важную роль в формировании мнения международного сообщества о политике Азербайджана в области зеленой экономики и привлечении капитала в страну.
Затем состоялись обсуждения о новых возможностях, которые COP29 создаст для Азербайджана, решении экологических проблем, а также реализации факультетом исследований и программ, связанных с зеленой экономикой.