https://innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_1411ec1589c77b90c3aba6f41_o.jpg
22 aprel 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin (SOCAR) prezidenti Rövşən Nəcəf Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının ölkəmizdəki səfiri Fergus Ould və Birləşmiş Kırallığın İxrac Maliyyəsi Departamentinin (UKEF) qlobal mənşə üzrə həmsədri Emma Tomas ilə görüşüb.
Görüşdə ölkələrimiz arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin müxtəlif sahələrdə, o cümlədən enerji sektorunda uğurla davam etdirildiyi bildirilib. Böyük Britaniya şirkətlərinin Azərbaycandakı uzunmüddətli və səmərəli fəaliyyəti qeyd edilib. Azərbaycanın təşəbbüsü ilə həyata keçirilən qlobal enerji layihələrinin regionun, o cümlədən Avropanın enerji təhlükəsizliyindəki mühüm rolundan bəhs olunub.
Söhbət zamanı SOCAR-ın Azərbaycanda və müxtəlif ölkələrdə həyata keçirdiyi layihələr, neft-qaz şirkətindən beynəlxalq enerji şirkətinə transformasiyası, 2035-ci ilədək Korporativ Strategiyasında müəyyənləşdirilən digər strateji hədəfləri barədə məlumat verilib.
Görüş çərçivəsində bərpaolunan enerji, ədalətli enerji keçidi, dekarbonizasiya, “Xalis sıfır”, rəqəmsallaşma və insan kapitalının inkişafı istiqamətlərində görülən işlər və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_1411ec1589c77b90c3aba6f41_o.jpg
On April 22, 2024, Rovshan Najaf, President of the State Oil Company of the Azerbaijan Republic (SOCAR), held a meeting with Fergus Auld, the Ambassador of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland to Azerbaijan, along with Emma Thomas, the co-head of UKEF's Global Business Origination.
At the meeting, both parties acknowledged the ongoing successful cooperation between our countries across various sectors, particularly the energy industry. The enduring and impactful presence of British companies in Azerbaijan was underscored. Furthermore, discussions encompassed the pivotal role of Azerbaijan's global energy projects in enhancing regional, including European, energy security.
Updates were provided on SOCAR's operations both domestically and internationally, underscoring its evolution from a national oil and gas company into a diversified international energy corporation. Key strategic goals from the Corporate Strategy leading up to 2035 were also discussed.
The dialogue further explored topics such as renewable energy, just energy transitions, decarbonization, 'Net Zero' initiatives, digitalization, human capital development, and other areas of mutual interest.