https://innews.az/uploads/news/2022-02/_innews_fbb7e19049c378d6731ddda7a_o.jpg
100 milyon dollar həcmində emissiya edilən, 400 milyon dollara yaxın tələb görən 2-ci SOCAR İstiqrazlarının ilk faiz ödənişi 1 fevral tarixində baş tutdu və sahiblərinə 1 milyon 125 min dollarlıq gəlir qazandırdı.
“SOCAR Capital” şirkətindən verilən məlumata istinadən, nominal qiyməti $1000, tədavül müddəti 5 il, illik gəlirliliyi 4.5% olan və kupon gəlirləri 3 aylıq qrafiklərlə ödənilən yeni SOCAR İstiqrazlarının $1.125 milyonluq rüblük faiz ödənişi istiqraz sahiblərinin hesablarına köçürülüb.
Sadəcə ilk 3 aylıq müddət ərzində təkrar bazar əməliyyatları həcminin $17 milyona çatması, bağlanmış əqd sayının 100-ü ötməsi, Bakı Fond Birjasında ən çox ticarət olunan korporativ qiymətli kağıza çevrilməsi və bu günə qədərki ən yüksək qiymət olan (1-ci SOCAR İstiqrazları da daxil) 1090 dollardan alqı–satqı əməliyyatlarının baş tutması yeni SOCAR İstiqrazlarına olan yüksək tələbatın artaraq davam etməsindən xəbər verir.
SOCAR İstiqrazlarının sahibləri uyğun şərtlərdə REPO əməliyyatı vasitəsilə qısamüddətli kredit götürə, eyni zamanda istiqrazlarını müvafiq bankda girov qoymaqla, 14–15%-lə Manat krediti cəlb edə bilərlər. Belə olan halda, istiqraz sahibləri 4.5%-lik gəlirlərini itirmir və götürdükləri kreditin faktik faiz dərəcəsi 9–10%-dək enmiş olur.
1 və 5 saylı “ASAN xidmət” mərkəzlərindən, eləcə də Azərbaycanda fəaliyyət göstərən investisiya şirkətlərinə müraciət edərək, əldə edilməsi mümkün olan SOCAR İstiqrazlarının növbəti faiz ödənişi 2022-ci ilin 1 may tarixində baş tutacaq.

https://innews.az/uploads/news/2022-02/_innews_fbb7e19049c378d6731ddda7a_o.jpg
The first coupon payment on the 2nd SOCAR Bonds issued at $100 mln., demand for which was $400 mln., took place on February 1 and generated a total cash inflow of $1,125 mln. to its owners.
According to SOCAR Capital, quarterly coupon payment of $1.250.000 on new SOCAR Bonds with a nominal value of $1,000 and a maturity of 5 year, annual coupon of 4.5% distributed every quarterly was transferred to accounts of SOCAR bondholders.
In just the first 3 months of circulation, the total amount of the secondary market transactions reached $17 mln., number of closed deals exceeded 100, the Bonds became the most traded corporate security on the Baku Stock Exchange and $1,090 was the highest sale price to date (including the 1st issue of SOCAR Bonds). This shows that the high demand for new SOCAR Bonds continues to grow.
SOCAR bondholders can get a short-term loan through repurchase (Repo) agreements on favourable terms, as well as access loans in AZN at rates of 14-15% by collaterizing their bonds at a bank. In this case, the bondholders do not lose their coupon payments of 4.5%, while the actual interest rate of the loan decreases to 9-10%.
The next coupon payment on SOCAR Bonds, are scheduled to May 1, 2022. SOCAR Bonds can be obtained from “ASAN” service centers No. 1 and No. 5, as well as investment companies operating in Azerbaijan.