Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev avqustun 5-də Pakistan İslam Respublikasının ölkəmizdə yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Qasım Mohiuddinin etimadnaməsini qəbul edib.
Pakistana dövlət səfərini məmnunluqla xatırlayan Azərbaycan Prezidenti ona və nümayəndə heyətinə göstərilən qonaqpərvərliyin çox xoş təsir bağışladığını dedi, bunun ölkələrimiz və xalqlarımız arasında dostluğu, qardaşlığı və tərəfdaşlığı nümayiş etdirdiyini bir daha vurğuladı.
Dövlətimizin başçısı bu səfərin önəminə toxunaraq, əməkdaşlığımıza dair geniş sahələri əhatə edən məsələlərin müzakirə olunduğunu və sənədlərin imzalandığını məmnunluqla xatırladı. Prezident İlham Əliyev bu dövlət səfəri nəticəsində Azərbaycan-Pakistan əlaqələrinin keyfiyyətcə yeni mərhələyə qədəm qoyduğunu, səfər çərçivəsində müxtəlif sahələrdə, o cümlədən investisiya qoyuluşu və enerji sahələrində yeni əməkdaşlıq istiqamətlərinin müəyyən edildiyini vurğuladı. Dövlətimizin başçısı Pakistana dövlət səfəri zamanı qəbul olunmuş qərarların, əldə edilmiş razılaşmaların və imzalanmış sənədlərin həyata keçirilməsi istiqamətində hər iki tərəfin iş apardığını bildirdi. Azərbaycan Prezidenti preferensial ticarət sazişinin önəmini qeyd edərək, bu sənədə yeni maddələrin əlavə edilməsi istiqamətində aidiyyəti qurumlar tərəfindən işlərin həyata keçirildiyini vurğuladı.
Prezident İlham Əliyev ərazilərimizin işğalına görə Pakistanın Ermənistan ilə diplomatik əlaqələr qurmamasını, hətta torpaqlarımızın azad edilməsindən və suverenliyimizin tam bərpa olunmasından sonra da bunu etməməsini bir daha əsl dostluğun və qardaşlığın təzahürü kimi yüksək qiymətləndirdi. Dövlətimizin başçısı Pakistan rəhbərliyinin Vətən müharibəsi dövründə Azərbaycana göstərdiyi siyasi dəstəyin bizim üçün böyük önəm daşıdığını bir daha vurğuladı.
Azərbaycan Prezidenti səfir Qasım Mohiuddinə diplomatik fəaliyyətində uğurlar arzuladı.
Xoş sözlərə və qəbula görə minnətdarlığını bildirən səfir Pakistan Prezidenti Asif Əli Zərdarinin və Baş nazir Məhəmməd Şahbaz Şərifin səmimi salamlarını dövlətimizin başçısına çatdırdı.
Prezident İlham Əliyev salamlara görə minnətdarlığını bildirdi, onun da səmimi salamlarını Pakistan Prezidentinə və Baş nazirinə çatdırmağı xahiş etdi.
Ölkəmizə böyük məhəbbət hissi bəslədiyini qeyd edən səfir Azərbaycan kimi gözəl bir ölkədə Pakistanı təmsil etməkdən qürur hissi duyduğunu bildirdi.
Səfir dövlətimizin başçısının Pakistana dövlət səfəri zamanı müəyyən olunmuş strateji əməkdaşlıq istiqamətlərinin həyata keçirilməsi istiqamətində səylərini əsirgəməyəcəyini qeyd etdi. O, Azərbaycanın Pakistana dəstəyini, xüsusən Cəmmu və Kəşmir məsələsinin BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinə uyğun qaydada həllinə dair ölkəmizin ədalətli mövqeyinin önəmini vurğuladı.

5 августа Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял верительные грамоты новоназначенного чрезвычайного и полномочного посла Исламской Республики Пакистан в нашей стране Гасима Мохиуддина.
С удовлетворением вспомнив свой государственный визит в Пакистан, Президент Азербайджана сказал, что оказанное ему и делегации гостеприимство произвело очень приятное впечатление, еще раз подчеркнул, что это демонстрирует дружбу, братство и партнерство между нашими странами и народами.
Коснувшись важности этого визита, глава государства с удовлетворением вспомнил, что были обсуждены вопросы и подписаны документы, охватывающие широкие сферы двустороннего сотрудничества. Президент Ильхам Алиев подчеркнул, что в результате этого государственного визита азербайджано-пакистанские связи вступили в качественно новый этап развития, в его рамках были определены новые направления сотрудничества в различных сферах, в том числе в области инвестирования и энергетики. Глава государства сказал, что обе стороны работают над реализацией принятых в ходе государственного визита в Пакистан решений, достигнутых договоренностей и подписанных документов. Отметив важность соглашения о преференциальной торговле, Президент Азербайджана сообщил, что соответствующими структурами ведется работа по дополнению этого документа новыми статьями.
Президент Ильхам Алиев еще раз высоко оценил тот факт, что Пакистан не установил дипломатические отношения с Арменией из-за оккупации ею азербайджанских территорий, не сделал этого даже после освобождения наших земель и полного восстановления суверенитета Азербайджана. Он назвал это проявлением настоящей дружбы и братства. Глава государства вновь подчеркнул, что политическая поддержка руководством Пакистана Азербайджана в период Отечественной войны имеет для нас большое значение.
Президент Азербайджана пожелал послу Гасиму Мохиуддину успехов в дипломатической деятельности.
Выразив признательность за добрые слова и прием, посол передал главе государства искренние приветствия Президента Пакистана Асифа Али Зардари и премьер-министра Мухаммада Шахбаза Шарифа.
Президент Ильхам Алиев поблагодарил за приветствия, просил передать и его искренние приветствия Президенту и премьер-министру Пакистана.
Посол отметил, что он испытывает чувство большой любви к нашей стране. По его словам, он гордится тем, что представляет Пакистан в такой прекрасной стране, как Азербайджан.
Посол сказал, что приложит все усилия для реализации направлений стратегического сотрудничества, определенных в ходе государственного визита Президента Азербайджана в Пакистан. Он подчеркнул поддержку Азербайджаном Пакистана, в частности важность справедливой позиции нашей страны в решении проблемы Джамму и Кашмира в соответствии с резолюциями Совета Безопасности ООН.