https://innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_2db01684f0bd5c4b7aa41cc04_o.jpg
“Fabrika” qalereyasında “İqlim dəyişikliyi” mövzusunda rəssamların seminarı keçirilib. Tədbir “Arts Council Azerbaijan” QHT-nin dəstəyi ilə Avropa İttifaqının Azərbaycandakı Nümayəndəliyi tərəfindən təşkil olunan “FantazEU 2024” mədəni irs festivalının bir hissəsi oldu.
innews.media xəbər verir ki, seminarda istedadlı rəssamlar bir araya gəliblər. Onların əsərləri iqlim dəyişikliyi mövzularının bənzərsiz bədii interpretasiyalarını təcəssüm etdirib.
Hər bir əsər müxtəlif perspektivləri və bədii yanaşmaları təmsil edərək, müəllifin iqlim dəyişmələrinin ətraf mühitə və bəşəriyyətə təsiri ilə bağlı şəxsi baxışını nümayiş etdirirdi. Bu seminar Azərbaycanda mədəni mübadiləni gücləndirmək və incəsənət vasitəsilə Avropa irsini təbliğ etmək üçün mühüm təşəbbüsə çevrilib.
“FantazEU 2024” festivalı mədəni üfüqləri genişləndirmək, mədəniyyətlərarası dialoqu qorumaq və Avropa ilə Azərbaycan arasında əlaqələri gücləndirmək missiyasını davam etdirir. Bu cür tədbirlər vasitəsilə festival mədəni əməkdaşlığı təşviq edir, mədəni və təbii irsin qorunmasının əhəmiyyəti haqqında məlumatlandırır.

https://innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_2db01684f0bd5c4b7aa41cc04_o.jpg
Воркшоп художников, посвященный теме «Изменение климата» прошел с 7 по 11 ноября в галерее «Фабрика». Мероприятие стало частью фестиваля культурного наследия FantazEU 2024, организованного представительством Европейского Союза в Азербайджане при поддержке НПО Arts Council Azerbaijan.
Как сообщает innews.media, воркшоп объединил талантливых художников, среди которых были Эльдар Бабазаде, Роя Гасан, Марьям Киблаева, Лейла Оруджева, Наиля Асланова, Севда Рустамова, Алия Асадуллаева, Самира Мухтарова, Тарана Алиева, Нигяр Алиева, Эльшан Рзаев, Камилла Зарбалиева, Наиля Магерамова, Айнура Мустафаева, Ляман Гаджиева, Гусейн Кянгярли, Руслан Рустамов, Лейли Мусеибова, Сабина Наджафова, Севиндж Гянджали, Наргиз Гулиева и Кенуль Джаббарова. Их работы воплотили уникальные художественные интерпретации темы климатических изменений.
Каждое произведение демонстрировало личное видение автора о влиянии климатических изменений на окружающую среду и человечество, представляя разнообразие перспектив и художественных подходов. Этот воркшоп стал важной инициативой, способствующей укреплению культурного обмена и продвижению европейского наследия через искусство в Азербайджане.
Фестиваль FantazEU 2024 продолжает свою миссию по расширению культурных горизонтов, поддержанию межкультурного диалога и укреплению связей между Европой и Азербайджаном. С помощью таких событий фестиваль продвигает культурное сотрудничество и способствует повышению осведомленности о значимости защиты культурного и природного наследия.