https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_0a7299f32a4d645b9ed62ca73_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Tonqa Krallığının Qanunvericilik Məclisinin sədri Lord Fkafanua Fatafehi ilə görüşüb.
Noyabrın 16-17-də COP29 çərçivəsində Milli Məclisin və Parlamentlərarası İttifaqın birgə təşkilatçılığı ilə keçiriləcək Parlament Görüşündə iştirak etmək məqsədilə ölkəmizdə səfərdə olan qonağı salamlayan spiker Sahibə Qafarova tədbirin əhəmiyyəti barədə fikirlərini çatdırıb.
Görüşdə iqlim dəyişikliyinin yaratdığı problemlərin bütün dövlətlərə mənfi təsirlərinin olduğu qeyd edilərək, bu istiqamətdə qlobal əməkdaşlığın vacibliyi vurğulanıb.
Söhbət zamanı, Azərbaycanın Millətlər Birliyi ilə əməkdaşlıq məsələləri, bu təşkilat vasitəsilə kiçik ada dövlətlərinə göstərdiyi humanitar, texniki yardımlar barədə məlumat verilib.
Lord Fkafanua Fatafehi kiçik ada dövlətlərinin iqlim ədalətsizliyi ilə üzləşdiklərini diqqətə çatdıraraq, deyib ki, iqlim dəyişikliyi onlar üçün təhlükəsizlik məsələsidir. O, qeyd edib ki, Azərbaycan kimi yeni dostların bu dövlətlərə iqlim dəyişikliklərinə uyğunlaşmağa göstərdiyi yardım çox böyük əhəmiyyətə malikdir. Qonaq, həmçinin, Azərbaycanın COP29 çərçivəsində kiçik ada dövlətlərinin səsini prioritetləşdirdiyi və daha yüksək səviyyəyə qaldırdığı üçün minnətdarlığını bildirib. O, ümidvar olduğunu söyləyib ki, həm COP29, həm də Parlament Görüşü çərçivəsində keçirilən müzakirələr məhsuldar olacaq və iqlim dəyişikliyi ilə bağlı məsələlərin həllinə mühüm töhfələr verəcək.
Ölkələrimiz arasında münasibətlərin də nəzərdən keçirildiyi görüşdə Tonqa Krallığının Baş nazirinin ölkəmizə səfəri, Bakı Bəyannaməsi imzalanması məmnunluqla xatırlanıb.
Söhbət zamanı parlamentlərimiz arasında əməkdaşlıq imkanları barədə də fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüşdə Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova qonaqlara regionda vəziyyət, Azərbaycanın reallıqları, ölkəmizin işğaldan azad olunmuş ərazilərində görülən işlər haqqında da geniş məlumat verib.

https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_0a7299f32a4d645b9ed62ca73_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova has had a meeting with Speaker of the Legislative Assembly of the Kingdom of Tonga Lord Fkafānua Fatafehi.
Greeting the guest who had arrived in our country for the Parliamentary Meeting that the Milli Majlis and the Inter-Parliamentary Union are co-organising on the COP29 sidelines on 16-17 November, Speaker Sahiba Gafarova shared her thoughts about that event’s significance.
It was stressed that the problems caused by climate change affected all the countries; the immense importance of global co-operation in that regard was underscored.
Then, they discussed the co-operation between Azerbaijan and the Commonwealth of Nations as well as the humanitarian and technical assistance extended via that organisation to Small Island States.
Lord Fkafānua Fatafehi said that the Small Island States encounter climatic unfairness before he pointed out that climate change was a security issue with them. According to him, the assistance of new friends like Azerbaijan is of immense importance in adapting to climate change. The guest also expressed gratitude for Azerbaijan's prioritisation of the voices of small island states within COP29, elevating them to a higher level. As he hopes, both the COP29 and the discussions due at the Parliamentary Meeting will be productive and make a significant contribution to addressing climate change issues.
Next, they talked about the bilateral relations and recalled fondly the visit to our country of the Kingdom of Tonga Prime Minister and the inking of the Baku Declaration.
There was also an exchange of views upon co-operation opportunities between our legislatures.
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova provided the guests with thorough information about the situation in the region, the Azerbaijani realia and the work that our country is doing in her de-occupied territories.