https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_0a7299f32a4d645b9ed62ca73_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Tonqa Krallığının Qanunvericilik Məclisinin sədri Lord Fkafanua Fatafehi ilə görüşüb.
Noyabrın 16-17-də COP29 çərçivəsində Milli Məclisin və Parlamentlərarası İttifaqın birgə təşkilatçılığı ilə keçiriləcək Parlament Görüşündə iştirak etmək məqsədilə ölkəmizdə səfərdə olan qonağı salamlayan spiker Sahibə Qafarova tədbirin əhəmiyyəti barədə fikirlərini çatdırıb.
Görüşdə iqlim dəyişikliyinin yaratdığı problemlərin bütün dövlətlərə mənfi təsirlərinin olduğu qeyd edilərək, bu istiqamətdə qlobal əməkdaşlığın vacibliyi vurğulanıb.
Söhbət zamanı, Azərbaycanın Millətlər Birliyi ilə əməkdaşlıq məsələləri, bu təşkilat vasitəsilə kiçik ada dövlətlərinə göstərdiyi humanitar, texniki yardımlar barədə məlumat verilib.
Lord Fkafanua Fatafehi kiçik ada dövlətlərinin iqlim ədalətsizliyi ilə üzləşdiklərini diqqətə çatdıraraq, deyib ki, iqlim dəyişikliyi onlar üçün təhlükəsizlik məsələsidir. O, qeyd edib ki, Azərbaycan kimi yeni dostların bu dövlətlərə iqlim dəyişikliklərinə uyğunlaşmağa göstərdiyi yardım çox böyük əhəmiyyətə malikdir. Qonaq, həmçinin, Azərbaycanın COP29 çərçivəsində kiçik ada dövlətlərinin səsini prioritetləşdirdiyi və daha yüksək səviyyəyə qaldırdığı üçün minnətdarlığını bildirib. O, ümidvar olduğunu söyləyib ki, həm COP29, həm də Parlament Görüşü çərçivəsində keçirilən müzakirələr məhsuldar olacaq və iqlim dəyişikliyi ilə bağlı məsələlərin həllinə mühüm töhfələr verəcək.
Ölkələrimiz arasında münasibətlərin də nəzərdən keçirildiyi görüşdə Tonqa Krallığının Baş nazirinin ölkəmizə səfəri, Bakı Bəyannaməsi imzalanması məmnunluqla xatırlanıb.
Söhbət zamanı parlamentlərimiz arasında əməkdaşlıq imkanları barədə də fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüşdə Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova qonaqlara regionda vəziyyət, Azərbaycanın reallıqları, ölkəmizin işğaldan azad olunmuş ərazilərində görülən işlər haqqında da geniş məlumat verib.

https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_0a7299f32a4d645b9ed62ca73_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова провела встречу со спикером Законодательного собрания Королевства Тонга Лордом Фкафануа Фатафехи.
Приветствуя гостя, прибывшего к нам в страну для участия в Парламентской Встрече, организовываемой 16-17 ноября в рамках COP29 совместно Милли Меджлисом и Межпарламентским Союзом, спикер Сагиба Гафарова поделилась мыслями о значении этого мероприятия.
Подчёркивалось, что вызванные изменением климата проблемы оказывают негативное влияние на все страны, и было отмечено большое значение глобального сотрудничества в этом направлении.
Во время беседы обсуждались сотрудничество Азербайджана с Содружеством Наций, а также гуманитарная и техническая помощь, оказываемая через эту организацию малым островным государствам.
Лорд Фкафануа Фатафехи отметил, что малые островные государства сталкиваются с климатической несправедливостью, подчеркнув, что изменение климата для них является вопросом безопасности. По его словам, огромное значение имеет помощь таких новых друзей, как Азербайджан, в адаптации к изменениям климата. Гость, кроме того, выразил благодарность за то, что Азербайджан в рамках COP29 отдаёт приоритет голосам малых островных государств и поднимает их на более высокий уровень. Как он надеется, как COP29, так и обсуждения на Парламентской Встрече будут продуктивными и внесут значительный вклад в решение проблем, связанных с изменением климата.
Далее рассматривались двусторонние отношения, и были с удовлетворением упомянуты визит в нашу страну премьер-министра Королевства Тонга и подписание Бакинской Декларации.
Состоялся и обмен мнениями о возможностях сотрудничества между нашими парламентами.
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова обстоятельно информировала гостей о положении в регионе, о реалиях Азербайджана и о работе, которую страна ведёт на своих освобождённых от оккупации территориях.