https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_de26eb2c719b23651be707829_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova COP29 çərçivəsində Bakıda Azərbaycan parlamenti və Parlamentlərarası İttifaqın birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən Parlament Görüşündə iştirak etmək üçün Azərbaycanda səfərdə olan Özbəkistan Respublikası Ali Məclisi Senatının sədri Tənzilə Narbayeva ilə görüşüb.
Spiker Sahibə Qafarova ölkəmizin evsahibliyi ilə keçirilən bu mühüm tədbirdə iştirakına və oradakı çıxışına görə qonağa təşəkkür edib.
Bildirilib ki, iqlim dəyişikliyi ilə əlaqədar dünyanın üzləşdiyi problemlərin həlli üçün qlobal əməkdaşlığın əhəmiyyəti danılmazdır və bu istiqamətdə parlamentlərin mühüm rolu vardır.
Söhbətdə Milli Məclisin sədri ölkələrimiz arasında münasibətlərin yüksək səviyyədə olduğunu bildirib. Dövlətlərimiz arasında hərtərəfli əlaqələrin inkişafında prezidentlərin qarşılıqlı səfərlərinin, aparılan danışıqların önəmli rol oynadığını xüsusi qeyd edib. O, Azərbaycanla Özbəkistan arasında əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi, strateji tərəfdaşlığın dərinləşdirilməsi ilə bağlı imzalanmış sənədlərin vacibliyindən danışıb.
Spiker Özbəkistan dövlətinin başçısı Şavkat Mirziyoyevin ölkəmizə səfərə gələrək COP29-da iştirak etməsini, noyabrın 13-də isə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevlə Özbəkistan Respublikasının Prezidenti Şavkat Mirziyoyevin görüşündən sonra Azərbaycan və Özbəkistan prezidentlərinin iştirakı ilə Xankəndi şəhərində tikiş fabrikinin videobağlantı vasitəsilə açılış mərasiminin keçirilməsini məmnunluqla qeyd edib. Bildirilib ki, bizim özbək dostlarımızın Füzulidə məktəb tikintisinə, qısa müddətdə isə Xankəndidə minlərlə insanın çalışacağı bu gözəl müəssisənin yaradılmasına kömək göstərmələri qardaşlıq münasibətinin təzahürüdür.
Milli Məclisin sədri qanunverici orqanlar arasında da əməkdaşlığın uğurla inkişaf etdiyini bildirərək, Azərbaycan və Özbəkistanın parlamentlərində fəaliyyət göstərən parlamentlərarası dostluq qruplarının ikitərəfli əlaqələrin inkişafına töhfə verdiyini söyləyib. Bildirilib ki, deputatlarımız beynəlxalq parlament qurumlarında da səmərəli əməkdaşlıq edirlər.
Özbəkistan Ali Məclisi Senatının sədri Tənzilə Narbayeva görüşə və belə əlamətdar hadisə ilə bağlı dəvətə görə təşəkkürünü bildirib.
O, COP29 kimi mötəbər tədbirin yüksək səviyyədə keçirilməsi münasibətilə təbriklərini çatdırıb və orada müzakirə olunan məsələlərin dünyanın gələcəyi üçün önəmini qeyd edib.
Görüşdə Özbəkistanla Azərbaycan arasında münasibətlərin inkişafında parlamentlərin rolu vurğulanıb, nümayəndə heyətlərinin qarşılıqlı səfərlərinin əhəmiyyətindən bəhs edilib. O, Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova ilə görüşlərini məmnunluqla xatırlayaraq, belə görüşlərin qanunverici orqanlar arasında əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsində rolunu vurğulayıb.

https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_de26eb2c719b23651be707829_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova has had a meeting with Speaker of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan Tanzila Narbayeva, who is visiting Azerbaijan to participate in the Parliamentary Meeting organised by the Azerbaijani Parliament and the Inter-Parliamentary Union as part of the COP29 in Baku.
Speaker Sahiba Gafarova expressed her gratitude to the guest for participating in this important event hosted by Azerbaijan and for the speech she had delivered at the meeting.
It was remarked that global co-operation is indispensable in addressing the challenges the world faces due to climate change, and that parliaments play a crucial role in this regard.
During the conversation, Speaker of the Milli Majlis mentioned the high standards of the relations between our countries. She underscored also the tremendous role of mutual visits of the Presidents and of the conversations held in the advancement of the comprehensive relations between the two states.
Then, the Speaker broached the significance of the documents signed to date and aimed at furthering the growth of the co-operation and deepening of the strategic partnership between Azerbaijan and Uzbekistan.
Sahiba Gafarova expressed her satisfaction with the visit of Uzbekistan’s President Shavkat Mirziyoyev to Azerbaijan to participate in the COP29 as well as the meeting held on 13 November between President Ilham Aliyev of the Republic of Azerbaijan and President Shavkat Mirziyoyev of Uzbekistan. During that meeting, a ceremony to inaugurate a sewing factory in the city of Khankendi was held via videoconference, with the leaders of both countries in attendance.
According to Sahiba Gafarova, the assistance of their Uzbek friends in building a school in Fuzuli and establishing this remarkable enterprise in Khankendi, where thousands will be employed, is a testament to the fraternal relations between the two nations.
The Speaker of the Milli Majlis underscored the successful development of the collaboration between the legislative bodies, adding that the inter-parliamentary friendship groups active in the legislatures of Azerbaijan and Uzbekistan contribute significantly to the strengthening of the bilateral ties. Members of Parliament from both countries also engage in fruitful collaboration within international parliamentary organisations.
Speaker of the Senate of the Oliy Majlis of Uzbekistan Tanzila Narbayeva expressed her gratitude for the meeting and the invitation to such a momentous event.
She also extended her congratulations on the successful organisation of such a prestigious event as the COP29 happens to be and highlit the importance of the issues discussed there for the future of the entire world.
They emphasised the role of legislative assemblies in the development of relations between Uzbekistan and Azerbaijan and the significance of reciprocal visits by parliamentary delegations.
Speaker of the Senate of the Oliy Majlis of Uzbekistan Tanzila Narbayeva fondly recalled her meetings with Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova stressing their significance for strengthening cooperation between the legislative bodies.