https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_de26eb2c719b23651be707829_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova COP29 çərçivəsində Bakıda Azərbaycan parlamenti və Parlamentlərarası İttifaqın birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən Parlament Görüşündə iştirak etmək üçün Azərbaycanda səfərdə olan Özbəkistan Respublikası Ali Məclisi Senatının sədri Tənzilə Narbayeva ilə görüşüb.
Spiker Sahibə Qafarova ölkəmizin evsahibliyi ilə keçirilən bu mühüm tədbirdə iştirakına və oradakı çıxışına görə qonağa təşəkkür edib.
Bildirilib ki, iqlim dəyişikliyi ilə əlaqədar dünyanın üzləşdiyi problemlərin həlli üçün qlobal əməkdaşlığın əhəmiyyəti danılmazdır və bu istiqamətdə parlamentlərin mühüm rolu vardır.
Söhbətdə Milli Məclisin sədri ölkələrimiz arasında münasibətlərin yüksək səviyyədə olduğunu bildirib. Dövlətlərimiz arasında hərtərəfli əlaqələrin inkişafında prezidentlərin qarşılıqlı səfərlərinin, aparılan danışıqların önəmli rol oynadığını xüsusi qeyd edib. O, Azərbaycanla Özbəkistan arasında əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi, strateji tərəfdaşlığın dərinləşdirilməsi ilə bağlı imzalanmış sənədlərin vacibliyindən danışıb.
Spiker Özbəkistan dövlətinin başçısı Şavkat Mirziyoyevin ölkəmizə səfərə gələrək COP29-da iştirak etməsini, noyabrın 13-də isə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevlə Özbəkistan Respublikasının Prezidenti Şavkat Mirziyoyevin görüşündən sonra Azərbaycan və Özbəkistan prezidentlərinin iştirakı ilə Xankəndi şəhərində tikiş fabrikinin videobağlantı vasitəsilə açılış mərasiminin keçirilməsini məmnunluqla qeyd edib. Bildirilib ki, bizim özbək dostlarımızın Füzulidə məktəb tikintisinə, qısa müddətdə isə Xankəndidə minlərlə insanın çalışacağı bu gözəl müəssisənin yaradılmasına kömək göstərmələri qardaşlıq münasibətinin təzahürüdür.
Milli Məclisin sədri qanunverici orqanlar arasında da əməkdaşlığın uğurla inkişaf etdiyini bildirərək, Azərbaycan və Özbəkistanın parlamentlərində fəaliyyət göstərən parlamentlərarası dostluq qruplarının ikitərəfli əlaqələrin inkişafına töhfə verdiyini söyləyib. Bildirilib ki, deputatlarımız beynəlxalq parlament qurumlarında da səmərəli əməkdaşlıq edirlər.
Özbəkistan Ali Məclisi Senatının sədri Tənzilə Narbayeva görüşə və belə əlamətdar hadisə ilə bağlı dəvətə görə təşəkkürünü bildirib.
O, COP29 kimi mötəbər tədbirin yüksək səviyyədə keçirilməsi münasibətilə təbriklərini çatdırıb və orada müzakirə olunan məsələlərin dünyanın gələcəyi üçün önəmini qeyd edib.
Görüşdə Özbəkistanla Azərbaycan arasında münasibətlərin inkişafında parlamentlərin rolu vurğulanıb, nümayəndə heyətlərinin qarşılıqlı səfərlərinin əhəmiyyətindən bəhs edilib. O, Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova ilə görüşlərini məmnunluqla xatırlayaraq, belə görüşlərin qanunverici orqanlar arasında əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsində rolunu vurğulayıb.

https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_de26eb2c719b23651be707829_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась со спикером Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзилой Нарбаевой, прибывшей в Азербайджан для участия в Парламентской Встрече, организованной парламентом Азербайджана и Межпарламентским Союзом в рамках COP29 в Баку.
Спикер Сагиба Гафарова поблагодарила гостью за участие в этом важном мероприятии, проходящем при поддержке нашей страны, и за её выступление на нём.
Было отмечено, что значение глобального сотрудничества для решения проблем, с которыми сталкивается мир в связи с изменением климата, является неоспоримым, а парламенты играют важную роль в этом направлении.
В ходе беседы спикер Милли Меджлиса отметила высокий уровень отношений между нашими странами. Она подчеркнула важную роль встречных визитов президентов и проведённых переговоров в развитии всесторонних связей между государствами.
Спикер также говорила о значимости подписанных документов, направленных на развитие сотрудничества и углубление стратегического партнёрства между Азербайджаном и Узбекистаном.
Сагиба Гафарова выразила удовлетворение визитом президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в нашу страну для участия в COP29, а также состоявшейся 13 ноября встречей президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева и президента Узбекистана Шавката Мирзиёева. На той встречи посредством видеосвязи состоялась церемония открытия швейной фабрики в городе Ханкенди, в которой приняли участие лидеры двух стран.
По словам Сагибы Гафаровой, помощь наших узбекских друзей в строительстве школы в Физули и в создании за короткий срок этого замечательного предприятия в Ханкенди, где будут работать тысячи человек, является проявлением братских отношений.
Спикер Милли Меджлиса отметила успешное развитие сотрудничества между законодательными органами, подчеркнув, что действующие в парламентах Азербайджана и Узбекистана межпарламентские группы дружбы вносят существенный вклад в укрепление двусторонних связей. Депутаты обеих стран плодотворно сотрудничают и в рамках международных парламентских организаций.
Спикер Сената Олий Мажлиса Узбекистана Танзила Нарбаева поблагодарила за встречу и за приглашение на столь знаменательное мероприятие.
Она, кроме того, озвучила поздравления с успешной организацией столь престижного события, как COP29, и отметила важность обсуждаемых на нём вопросов для будущего всего мира.
На встрече подчёркивалась роль законодательных собраний в развитии отношений между Узбекистаном и Азербайджаном, а также отмечена значимость взаимных визитов парламентских делегаций.
Спикер Сената Олий Мажлиса Узбекистана Танзила Нарбаева с удовлетворением вспомнила свои встречи со спикером Милли Меджлиса Сагибой Гафаровой, подчеркнув их важность для укрепления сотрудничества между законодательными органами.