https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_c3f33c3202c1d0cb9711ae188_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova COP29 çərçivəsində Azərbaycan parlamenti və Parlamentlərarası İttifaqın birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən Parlament Görüşündə iştirak etmək məqsədilə ölkəmizdə səfərdə olan Rusiya Federasiyası Federal Məclisinin Federasiya Şurası sədrinin birinci müavini Andrey Yatskin ilə görüşüb.
Görüşdə ölkələrimiz və qanunverici orqanlarımız arasında əməkdaşlıq məsələləri, həmçinin COP29 çərçivəsində aparılan müzakirələr barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova iqlim dəyişikliyi ilə bağlı məsələlərin bütün dövlətləri narahat etdiyini qeyd edərək, Azərbaycanın COP29-a uğurla sədrlik və evsahibliyi etdiyi xatırladaraq, bu mühüm qlobal tədbirdə bütün maraqlı tərəflərin iştirakı ilə məhsuldar müzakirələrin təşkil olunduğunu, artıq bəzi mühüm nəticələrin əldə olunduğunu diqqətə çatdırıb. O, Rusiya tərəfinin həm COP29, həm də Parlament Görüşündə iştirakına görə təşəkkürünü bildirib.
Andrey Yatskin isə öz növbəsində COP29-un uğurlu təşkili münasibətilə təbriklərini çatdıraraq, bütün dünyanın Bakıda keçirilən bu qlobal tədbirə böyük maraq göstərdiyini söyləyib.
Söhbət zamanı qeyd edilib ki, iqlim dəyişikliyi ilə bağlı məsələlərin həllində parlamentlər də mühüm rol oynayır. Bu baxımdan Parlament Görüşünün təşkili xüsusi məna ifadə edir və parlamentlərin bu prosesdə iştirakının gücləndirilməsi, qarşılıqlı müzakirələr və diskussiyalar nəticəsində ortaq mövqeyin ifadə olunması üçün yaxşı platforma rolunu oynayır.
Görüşdə, həmçinin ölkələrimiz arasında münasibətlərin yüksək səviyyədə inkişafından məmnunluq ifadə olunaraq, dövlət başçıları səviyyəsində qarşılıqlı səfərlərin əlaqələrin genişlənməsində mühüm rolu qeyd edilib. Ölkələrimizin digər sahələrdə olduğu kimi, qanunvericilik orqanları arasında da əlaqələrin inkişaf etdiyi bildirilərək, parlamentlərimizin bir sıra beynəlxalq parlament təşkilatlarında uğurlu əməkdaşlığı təqdir edilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_c3f33c3202c1d0cb9711ae188_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova met with First Deputy Speaker of the Federation Council of the Federal Assembly of the Russian Federation Andrei Yatskin, who is in Azerbaijan for the Parliamentary Meeting organised by the Azerbaijani Parliament and the Inter-Parliamentary Union within the framework of COP29.
Collaboration of our countries and the legislative bodies as well as the exchange of views in the discussions held at the COP29 were considered at the meeting.
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova said that climate change issues are of concern to all states; she recalled that Azerbaijan chaired the COP29 and hosted this conference equally successfully. She highlighted the productive discussions with the participation of all the stakeholders in this important world event and said that significant results have already been achieved. The Speaker thanked the Russian side for participating in both the COP29 and the Parliamentary Meeting.
Andrey Yatskin, in turn, offered congratulations on the successful arrangement of the COP29, saying that the whole world showed great interest in this global event taking place in Baku.
The important role of parliaments in addressing climate change issues was emphasised as well as the conversation went on. The holding of the Parliamentary Meeting is particularly of gravitas in this regard, whereas the strengthening of the participation of parliaments in the process, mutual discussions and discussions are a good platform for developing a common approach.
Besides, satisfaction was also expressed with the high level of development of relations between the two countries; it was said that mutual visits of the Heads of State play an important role in expanding relations. The relations between the legislative assemblies of our countries are advancing just as our links do in all the other areas. There is successful cooperation between our parliaments and in several international parliamentary organisations.