https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_c3f33c3202c1d0cb9711ae188_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova COP29 çərçivəsində Azərbaycan parlamenti və Parlamentlərarası İttifaqın birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən Parlament Görüşündə iştirak etmək məqsədilə ölkəmizdə səfərdə olan Rusiya Federasiyası Federal Məclisinin Federasiya Şurası sədrinin birinci müavini Andrey Yatskin ilə görüşüb.
Görüşdə ölkələrimiz və qanunverici orqanlarımız arasında əməkdaşlıq məsələləri, həmçinin COP29 çərçivəsində aparılan müzakirələr barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova iqlim dəyişikliyi ilə bağlı məsələlərin bütün dövlətləri narahat etdiyini qeyd edərək, Azərbaycanın COP29-a uğurla sədrlik və evsahibliyi etdiyi xatırladaraq, bu mühüm qlobal tədbirdə bütün maraqlı tərəflərin iştirakı ilə məhsuldar müzakirələrin təşkil olunduğunu, artıq bəzi mühüm nəticələrin əldə olunduğunu diqqətə çatdırıb. O, Rusiya tərəfinin həm COP29, həm də Parlament Görüşündə iştirakına görə təşəkkürünü bildirib.
Andrey Yatskin isə öz növbəsində COP29-un uğurlu təşkili münasibətilə təbriklərini çatdıraraq, bütün dünyanın Bakıda keçirilən bu qlobal tədbirə böyük maraq göstərdiyini söyləyib.
Söhbət zamanı qeyd edilib ki, iqlim dəyişikliyi ilə bağlı məsələlərin həllində parlamentlər də mühüm rol oynayır. Bu baxımdan Parlament Görüşünün təşkili xüsusi məna ifadə edir və parlamentlərin bu prosesdə iştirakının gücləndirilməsi, qarşılıqlı müzakirələr və diskussiyalar nəticəsində ortaq mövqeyin ifadə olunması üçün yaxşı platforma rolunu oynayır.
Görüşdə, həmçinin ölkələrimiz arasında münasibətlərin yüksək səviyyədə inkişafından məmnunluq ifadə olunaraq, dövlət başçıları səviyyəsində qarşılıqlı səfərlərin əlaqələrin genişlənməsində mühüm rolu qeyd edilib. Ölkələrimizin digər sahələrdə olduğu kimi, qanunvericilik orqanları arasında da əlaqələrin inkişaf etdiyi bildirilərək, parlamentlərimizin bir sıra beynəlxalq parlament təşkilatlarında uğurlu əməkdaşlığı təqdir edilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_c3f33c3202c1d0cb9711ae188_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с первым заместителем главы Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации Андреем Яцкиным, который прибыл в Азербайджан для участия в Парламентской Встрече, организованной парламентом Азербайджана и Межпарламентским Союзом в рамках COP29.
Во время встречи рассматривались вопросы сотрудничества между нашими странами и законодательными органами, а также обмен мнениями по обсуждениям, проходившим в рамках COP29.
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова сказала, что проблемы изменения климата беспокоят все государства, и напомнила, что Азербайджан успешно председательствовал в COP29 и принял у себя эту конференцию. Она подчеркнула продуктивные дискуссии с участием всех заинтересованных сторон в рамках этого важного мирового события, и отметила уже достигнуты существенные результаты. Спикер поблагодарила российскую сторону за участие как в COP29, так и в Парламентской Встрече.
Андрей Яцкин, в свою очередь, озвучил поздравления с успешной организацией COP29, отметив, что весь мир проявил большой интерес к этому глобальному событию, проходящему в Баку.
Во время беседы подчёркивалась важная роль парламентов в решении вопросов изменения климата. Проведение Парламентской Встречи имеет особое значение в этом плане, а усиление участия парламентов в процессе, взаимные обсуждения и дискуссии являются хорошей платформой для выработки общего подхода.
В ходе встречи также выражалось удовлетворение высоким уровнем развития отношений между нашими странами, и отмечалось, что взаимные визиты глав государств играют важную роль в расширении связей. Отношения между законодательными органами наших стран так же, как и в других сферах; налицо успешное сотрудничество наших парламентов и в ряде международных парламентских организаций.