Azərbaycan Milli Antidopinq Agentliyi (AMADA) 2024-cü ilə mötəbər beynəlxalq konfransla yekun vuracaq. Cari il üçüncü dəfə beynəlxalq konfrans təşkil edən AMADA 16 dekabr 2024-cü il tarixində idman ictimaiyyətinin nümayəndələrini və antidopinq sistemində məsul şəxsləri yenidən bir araya toplayacaq.
Gənclər və İdman Nazirliyinin dəstəyi ilə Bakıda, “Four Season” mehmanxanasında “Təmiz qələbə: Olimpiya ilinə yenidən baxış” adı altında təşkil olunacaq beynəlxalq konfransda dövlət rəsmiləri, Olimpiya çempionları, federasiya rəhbərləri, həmçinin Ümumdünya Antidopinq Agentliyinin (WADA), Beynəlxalq Test Agentliyinin (ITA), digər ölkələrin milli antidopinq təşkilatlarının rəhbər şəxsləri, nüfuzlu ali təhsil ocaqlarının professorları və mütəxəssislər iştirak edəcəklər.
Sessiyalar üzrə davam edəcək konfransda “Paris-2024” Yay Olimpiya Oyunlarının yekunlarına nəzərə salınacaq, dopinqin aşkarlanmasında yenilikçi tədqiqatlar və gələcək çağırışlar, dopinq nəzarəti prosesində dəqiqlik, Olimpiya antidopinq səylərində əldə olunan nailiyyətlər, antidopinqdə təhsil və elmin öncüllüyü kimi mövzular müzakirə olunacaq.
Tədbirin məqsədi antidopinq sahəsindəki təcrübə və biliklərin artırılması, elmi araşdırmaların dəstəklənməsi, həmçinin idmançılar və idman ictimaiyyəti arasında dopinqə qarşı mübarizənin və maarifləndirmənin gücləndirilməsindən ibarətdir.
Konfrans çərçivəsində AMADA və “Gilavar” Foto Klubunun birgə təşkil etdiyi “Olimpiya ruhu: Qələbə və məğlubiyyətdən kənar” adlı beynəlxalq müsabiqənin qalib fotolarından ibarət sərgi nümayiş olunacaq.
Beynəlxalq konfransın informasiya dəstəkçisi Azərbaycan Dövlət İnformasiya Agentliyi (AZƏRTAC) olacaq.

The Azerbaijan National Anti-Doping Agency (AMADA) will conclude 2024 with a prestigious international conference. Hosting its third international conference of the year, AMADA will once again bring together representatives from the sports community and key figures in the anti-doping system on December 16, 2024.
Supported by the Ministry of Youth and Sports, the international conference, titled "Clean Victory: Rethinking the Olympic Year," will be held in Baku at the Four Seasons Hotel. The event will feature participation from government officials, Olympic champions, federation leaders, senior representatives of the World Anti-Doping Agency (WADA), the International Testing Agency (ITA), national anti-doping organizations, distinguished university professors, and experts in the field.
The conference will include a series of sessions addressing key topics such as the outcomes of the Paris 2024 Summer Olympic Games, advancements and challenges in detecting doping, precision in doping control processes, achievements in Olympic anti-doping efforts, and the critical role of education and science in the fight against doping.
The primary objective of the conference is to advance expertise and knowledge in the field of anti-doping, promote scientific research, and strengthen awareness and efforts to combat doping among athletes and the broader sports community.
As part of the event, an exhibition of winning photographs from the international competition "The Olympic Spirit: Beyond Victory and Defeat," jointly organized by AMADA and the Gilavar Photo Club, will be showcased.
The Azerbaijan State News Agency (AZERTAC) will serve as the official information partner for the international conference.