https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_4af2bc8ad211be3d74711736a_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) rektoru Elçin Babayevin Pakistana səfəri çərçivəsində İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) Elmi və Texnoloji Əməkdaşlıq üzrə Daimi Komitəsinin (COMSTECH) Baş Koordinatoru Məhəmməd İqbal Çoudhari ilə rəsmi görüş keçirilib. Görüş zamanı BDU-nun COMSTECH-lə qarşılıqlı əməkdaşlıq imkanları, elmi-tədqiqat fəaliyyətlərinin gücləndirilməsi, üzvlük və birgə proqramların həyata keçirilməsi məsələləri ətraflı müzakirə edilib.
Müzakirələrin nəticəsi olaraq, Bakı Dövlət Universiteti ilə COMSTECH arasında anlaşma memorandumu imzalanıb. Bu mühüm sənəd iki qurum arasında elm və texnologiya sahəsində əməkdaşlığı daha da möhkəmləndirmək, birgə tədqiqat layihələrinin icrasını təşviq etmək və BDU-nun beynəlxalq elmi proqramlardan faydalanmasını təmin etmək məqsədi daşıyır. Memorandumun imzalanma mərasimində Azərbaycanın Pakistandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Xəzər Fərhadov iştirak edib. Səfir Xəzər Fərhadov bu əməkdaşlığın Azərbaycan və Pakistan arasında elmi əlaqələrin möhkəmlənməsinə mühüm töhfə verəcəyini vurğulayıb.
BDU üçün bu əməkdaşlıq böyük perspektivlər açır. Universitet COMSTECH-in elmi qrant və təqaüdlərindən faydalanmaq, müxtəlif sahələrdə ortaq elmi-tədqiqat işlərinə qoşulmaq imkanı əldə edir. Bu, xüsusilə fundamental və tətbiqi elmlər sahəsində yeni layihələrin reallaşdırılmasına, doktorant və tədqiqatçıların beynəlxalq təcrübə proqramlarında iştirakına şərait yaradacaq.
Cari ilin iyun ayında Bakıda İƏT-in Elm və Texnologiya üzrə Daimi Komitəsinin (COMSTECH) İcraiyyə Komitəsinin 29-cu iclası keçiriləcək. Bu tədbir İƏT üzv dövlətlərinin elm və təhsil sahəsində əməkdaşlığının dərinləşdirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Bakı Dövlət Universiteti bu toplantıda aktiv iştirak edərək, elmi-tədqiqat sahəsindəki nailiyyətlərini təqdim edəcək, eyni zamanda üzv ölkələrin ali təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlıq imkanlarını genişləndirmək istiqamətində müzakirələr aparacaq.
Qeyd edək ki, COMSTECH 1981-ci ilin yanvarında Səudiyyə Ərəbistanının Məkkə şəhərində keçirilən İƏT-in üçüncü İslam zirvə toplantısında yaradılıb. Təşkilatın əsas məqsədi İƏT-ə üzv dövlətlər arasında elm və texnologiya sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsinə, elmi potensialın artırılmasına və innovativ layihələrin dəstəklənməsinə töhfə verməkdir. COMSTECH-in sədri Pakistanın Prezidenti, həmsədri isə Baş naziridir. Təşkilat elmi biliklərin inkişafına yönəlmiş müxtəlif təqaüd, qrant və layihələr həyata keçirir və üzv ölkələrin alimlərini dəstəkləyir.

https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_4af2bc8ad211be3d74711736a_o.jpg
В рамках визита ректора Бакинского государственного университета (БГУ) Эльчина Бабаева в Пакистан состоялась встреча с генеральным координатором Постоянного комитета по научному и технологическому сотрудничеству (COMSTECH) Организации исламского сотрудничества (ОИС) Мухаммедом Икбалом Чоудхари. В ходе встречи обсуждались возможности интеграции БГУ с COMSTECH, усиления научно-исследовательской деятельности, членства и проведения совместных программ.
В результате обсуждений подписан меморандум о взаимопонимании между БГУ и COMSTECH. Целью документа является укрепление сотрудничества между двумя структурами, содействие реализации совместных исследовательских проектов и обеспечение участия БГУ в международных программах. На церемонии подписания меморандума присутствовал посол Хазар Фархадов, который подчеркнул, что эта интеграция внесет значительный вклад в укрепление научных связей между Азербайджаном и Пакистаном.
Это сотрудничество открывает большие перспективы для БГУ. Университет имеет возможность воспользоваться научными грантами и стипендиями COMSTECH, а также участвовать в совместных научных исследованиях. Это создаст условия для реализации новых проектов, особенно в области фундаментальных и прикладных наук, а также для участия докторантов и научных сотрудников вуза в международных программах.
29-е заседание Исполнительного комитета COMSTECH состоится в Баку в июне этого года. На этом мероприятии БГУ представит свои достижения в области исследований, а также проведет обсуждения по расширению интеграции с вузами стран-участниц ОИС.
Следует отметить, что COMSTECH создан на третьем исламском саммите ОИС, состоявшемся в Мекке (Саудовская Аравия) в январе 1981 года.