https://innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_ff33304fb6ba09f9a03b3bef6_o.jpg
Yelo Bankın baş sponsorluğu, Graphic Design Azerbaijan qrupu və Rəsul Həsənin təşkilatçılığı ilə 24 sentyabr 2022-ci il tarixində EGP Arenada “Bakı Dizayn Festivalı” baş tutdu. Bu il festival Azərbaycanın dahi rəssamı Əzim Əzimzadəyə həsr olunub.
Ölkəmizdə ilk dəfə baş tutan Dizayn Festivalının əsas məqsədi yaradıcı şəxslər arasında fikir mübadiləsini təmin etmək, dizayn sahələrinə olan marağı artırmaq, yeni dizayn sahələrini təbliğ etmək və gənc sənətkarlara özlərini göstərmək imkanı yaratmaqdır. Bakı Dizayn Festivalı Azərbaycanda dizaynın inkişafı istiqamətinə güclü təkan vermək niyyətindədir. Bu ilki festivalda xalq rəssamı Arif Hüseynov, kreativ direktor Orxan Kərimov, memar Aytac Əkbərli, kreativ direktor ABD Malik, fotoqraf Raj Steven, kreativ direktor Ersel Serdarlı çıxış edərək öz böyük təcrübələrini auditoriya ilə bölüşdülər.
Festival çərçivəsində müxtəlif yaradıcılıq stendləri, art-instalyasiyalar sərgiləndi. Yaradıcılıq zonasının bu ilki mövzusu qlobal istiləşmə və su probləmləri idi. Məhz buna görə rəssamlar damcı şəkilli maketlər üzərində rəsm çəkdilər. Bundan başqa qrafitti rəssamları onlar üçün ayrılmış xüsusi zonada öz yaradıcılıqlarını sərgilədilər. Art zonada rəngkarlar Ramilə Şamilova, Anar Şəmsi, Roza Muradova, Zöhrab Salam-Zadə, Aynur Mustafayeva, Orxan Qarayev, Nigar Niyazova, Ruhulla Həsənzadə, Nigar Familsoy, Erkin Ələkbərli, Vüsalə Ağarazıyeva, qraffiti rəssamları Azy, Fizzo Chi, Tovarich, Wave iştirakedirdi. Festivalda, həmçinin, Həbibə Hüseynova, Məmməd Rəşidov, Ramina Boçarova, Murad Vəliyev və digər sənətkarların art-instalyasiyaları da sərgiləndi.
Festival zamanı 44 günlük Vətən Müharibəsi iştirakçısı olan dizaynerlər də səhnəyə dəvət edildi, onlara üçün xüsusihədiyyələr təqdim olundu.
Dizayn festivalı ənənəvi olaraq ildə bir dəfə keçirilməsi nəzərdə tutulur. Festival haqqında ətraflı məlumat üçün: https://bakudesignfestival.com/
Qeyd edək ki, Korporativ Sosial Məsuliyyət Yelo Bank-ın əsas fəaliyyət istiqamətlərindən birini təşkil edir. Bank həm öz təşəbbüsü ilə gənclərə dəstək layihələrinə imza atıb, həmçinin, faydalı bir neçə layihələrin həyata keçirilməsinə öz töhfəsini verib. Bank gələcəkdə də maraqlı və parlaq layihələri həyata keçirərək, cəmiyyətə faydalı olmağa davam edəcək.
Bank xidmətləri, cümlədən, valyuta kursları haqqında əlavə sualınız var? O zaman 981 nömrəsinə zəng edin və ya Facebook, Instagram və ya Whatsapp hesablarımıza yazın.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_ff33304fb6ba09f9a03b3bef6_o.jpg
24 сентября в EGP Arena Дворца водных видов спорта группой «Graphic Design Azerbaijan» и дизайнером Расул Гасаном, при главном спонсорстве Yelo Bank-а, был организован первый «Бакинский Фестиваль Дизайна», посвященный гениальному азербайджанскому художнику Азиму Азимзаде.
Основной целью фестиваля являлось обеспечение обмена идей между творческими людьми, повышение интереса к искусству, продвижение новых областей в сфере дизайна, а также создание возможности для молодых художников проявить себя.
На мероприятии выступили и поделились своим бесценным опытом в сфере дизайна народный артист Ариф Гусейнов, креативный директоры Орхан Керимов, A.B.D. Малик, Эрсел Сердарли, архитектор Айтадж Акбарлы, фотограф Радж Стивен и др.
В рамках фестиваля были выставлены различные креативные стенды, отрывки граффити стен и арт-инсталляции. Тема креативной зоны в этом году — глобальное потепление и водные проблемы. Вот почему художники рисовали на каплевидных моделях.
В арт-зоне трудились такие художники, как: Рамила Шамилова, Анар Шамси, Роза Мурадова, Зохраб Салам-заде, Айнур Мустафаева, Орхан Гараев, Нигяр Ниязова, Рухулла Гасанзаде, Нигяр Фамилсой, Эркин Алекберлы, Вусала Агаразиева, граффитисты Азы, Физзо Чи, Товарич, Wave. На фестивале также были представлены арт-инсталляции Габибы Гусейновой, Мамеда Рашидова, Рамины Бочарова, Мурада Велиева и других художников.
Также в рамках фестиваля дизайнерам, участвовавшим в 44-дневной Отечественной войне, были вручены подарки.
Первый «Бакинский Фестиваль Дизайна» намерен дать мощный импульс развитию дизайна в Азербайджане. Подробнее о фестивале https://bakudesignfestival.com/
Следует отметить, что корпоративная социальная ответственность является одним из основных направлений деятельности Yelo Bank-а. Банк по собственной инициативе подписал проекты поддержки молодежи, а также способствовал их эффективной реализации. Yelo Bank и в дальнейшем будет приносить пользу обществу, продолжая предпринимать существенные шаги в распространении концепции яркого банкинга в нашей стране.
У вас есть дополнительные вопросы о других банковских услугах, включая курсы валют? Тогда позвоните по номеру 981 или напишите в наши аккаунты Facebook, Instagram или Whatsapp.