https://innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_b08e5cd0786bc5d0552e1ab64_o.jpg
Nazarbayev Universitetinin Prezidenti Vakar Əhməd Qazaxıstan Respublikasının Azərbaycandakı Səfirliyini ziyarət edib.
Səfir Alim Bayel ilə söhbət zamanı V. Əhməd hazırda Nazarbayev Universitetində təxminən 400 xarici tələbə təhsil aldığını və onların sayının artırılması, həmçinin universitetin dünya reytinqlərində mövqelərinin daha da möhkəmləndirilməsi planlaşdırıldığını bildirib.
Alim Bayel süni intellekt və türk araşdırmaları sahəsində Nazarbayev Universiteti ilə Azərbaycanın aparıcı ali təhsil müəssisəsi olan ADA Universiteti arasında əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsini təklif edib. Səfir bu istiqamətlər üzrə birgə magistr proqramlarının yaradılması təşəbbüsünü irəli sürüb.
Vakar Əhməd, təkcə son dövr ərzində Nazarbayev Universiteti təhsil müəssisəsinin 15 illik yubileyinə həsr olunmuş 20 beynəlxalq konfransının keçirildiyini qeyd edib. O, universitetin Honkonq Elm və Texnologiya Universiteti (HKUST) və London SOAS Universiteti ilə birgə proqramlara start verilməsinə hazırlıq gördüyünü bildirib.
Görüş zamanı, həmçinin, Qazaxıstan və Azərbaycan arasında ali təhsil və elm sahəsində ikitərəfli əməkdaşlıq ilə bağlı digər məsələlər də müzakirə olunub.

https://innews.az/uploads/news/2025-09/_innews_b08e5cd0786bc5d0552e1ab64_o.jpg
Президент Назарбаев Университета Вакар Ахмад посетил Посольство Республики Казахстан в Азербайджане.
В ходе беседы с Послом Алимом Байелем В. Ахмад рассказал, что в настоящее время в Назарбаев Университете обучается около 400 иностранных студентов, и есть планы по дальнейшему увеличению их числа, а также по продолжению повышения позиций университета в мировых рейтингах.
Алим Байель предложил развивать сотрудничество в области искусственного интеллекта и тюркских исследований между Назарбаев Университетом и ведущим азербайджанским высшим учебным заведением – Университетом АДА. Посол выдвинул инициативу по созданию совместных магистерских программ по этим направлениям.
Вакар Ахмад отметил, что только за последний период Назарбаев Университет провёл 20 международных конференций, приуроченных к 15-летнему юбилею университета. Он сообщил, что университет готовится к запуску совместных программ с Гонконгским университетом науки и технологий (HKUST) и Лондонским университетом SOAS.
В ходе встречи также были обсуждены иные вопросы двустороннего сотрудничества между Казахстаном и Азербайджаном в сфере высшего образования и науки.