https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_19f1c257d9008911dd466bc04_o.jpg
Bakıda Ümumdünya Telekommunikasiyanın İnkişafı Konfransının (WTDC-25) gənclərə həsr olunmuş “Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqı Qlobal Gənclər Sammiti 2025” (ITU Global Youth Celebration 2025) keçirilib.
60-dan artıq ölkədən 500-dən artıq nümayəndənin iştirak etdiyi tədbirin məqsədi gənc innovatorları, dövlət xadimlərini və sənaye liderlərini bir araya toplayaraq gənclərin rəqəmsal inkişafın gələcəyinin formalaşmasında iştirakını təşviq etmək olub.
Qlobal Gənclər Sammitinin açılış mərasimində Azərbaycan Respublikasının rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Saməddin Əsədov və Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının (BTİ) Telekommunikasiya İnkişaf Bürosunun direktoru Kosmas Lakison Zavazava çıxış ediblər.
Çıxışlarda gənclərin İKT sahəsində fəal iştirakının, eləcə də kosmik sənayenin, texnologiyanın qlobal inkişaf məqsədlərinin inkişafında rolunun vacibliyi vurğulanıb.
Açılış mərasimindən sonra “Nəsillərarası dialoq” sessiyası keçirilib. Burada BTİ-nin altı regional nümayəndəliyindən və Azərbaycandan olan gənclər fikir mübadiləsi aparıblar.
Tədbir çərçivəsində Milli Aviasiya Akademiyasında, Azərkosmosun KOSMİK Akademiyasında və STEAM İnnovasiya Mərkəzində interaktiv sessiyalar, seminarlar və dialoqlar təşkil olunub.
Milli Aviasiya Akademiyasında gənc peşəkarlar üçün İKT vasitəsilə bərabər imkanların yaradılmasına həsr olunmuş interaktiv sessiya keçirilib. Simulyatorlara, aerokosmik laboratoriyalara və aviasiya texnologiyaları mərkəzinə texniki ekskursiya təşkil edilib.
Azərkosmosun KOSMİK Akademiyasında ali məktəb tələbələri üçün “Beynəlxalq Kosmik Stansiya (ISS) ilə telekommunikasiyanın qurulması” seminarı keçirilib. Seminarda tələbələr öz orbital antenlərini yığaraq Beynəlxalq Kosmik Stansiya ilə canlı rabitə qurmağı öyrəniblər.
STEAM İnnovasiya Mərkəzində astronavtlarla – Alper Gezeravcı (Türkiyənin ilk astronavtı), Tuva Cihangir Atasever (Türkiyənin ikinci astronavtı), Dumitru-Dorin Prunariu (Rumıniyanın ilk astronavtı) interaktiv panel baş tutub. Panel müzakirəsi kosmik tədqiqatlarda telekommunikasiyanın roluna həsr olunub və imza sessiyası ilə başa çatıb.
Tədbir günü “Hilton” otelində keçirilmiş mədəni və nəsillərarası şəbəkələşmə görüşü ilə yekunlaşıb. Bu görüş “WTDC-25” iştirakçılarını, gənc peşəkarları və ictimaiyyətin tanınmış simalarını bir araya gətirərək əməkdaşlıq və dialoqun inkişafına şərait yaradıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_19f1c257d9008911dd466bc04_o.jpg
The ITU Global Youth Celebration 2025 (GYC-25), held within the framework of the World Telecommunication Development Conference (WTDC-25) and dedicated to young people, took place in Baku.
The event brought together more than 500 participants from over 60 countries, aiming to unite young innovators, government officials, and industry leaders to actively engage youth in shaping the future of digital development.
At the opening ceremony of the Global Youth Celebration, Deputy Minister of Digital Development and Transport of the Republic of Azerbaijan, Samaddin Asadov, and Director of the Telecommunication Development Bureau at the International Telecommunication Union (ITU), Cosmas Luckyson Zavazava, delivered speeches.
The speakers highlighted the importance of youth actively participating in the ICT sector, as well as the crucial role of the space industry and technology in advancing global development goals.
Following the opening ceremony, an “Intergenerational Dialogue” session was held, where young participants from ITU’s six regional offices and from Azerbaijan exchanged ideas.
As part of the event, interactive sessions, workshops, and dialogues were organized at the National Aviation Academy, Azercosmos’ SPACE Academy, and the STEAM Innovation Center.
At the National Aviation Academy, an interactive session dedicated to creating equal opportunities for young professionals through ICT was conducted. A technical tour was organized to the simulators, aerospace laboratories, and the aviation technology center.
At Azercosmos’ SPACE Academy, a workshop titled “Establishing Telecommunications with the International Space Station (ISS)” was held for university students. During the workshop, students assembled their own orbital antennas and learned how to establish live communication with the ISS.
At the STEAM Innovation Center, an interactive panel featured astronauts Alper Gezeravcı (Türkiye’s first astronaut), Tuva Cihangir Atasever (Türkiye’s second astronaut), and Dumitru-Dorin Prunariu (Romania’s first astronaut).The panel discussion focused on the role of telecommunications in space research and concluded with an autograph session.
The event concluded with a cultural and intergenerational networking session at the Hilton Hotel, bringing together WTDC-25 participants, young professionals, and prominent public figures in an environment that fostered collaboration and dialogue.