Bakıda keçirilən “WTDC-25” çərçivəsində Azərbaycanın telekommunikasiya və poçt xidmətləri üzrə tənzimləyici qurumu İnformasiya Kommunikasiya Texnologiyaları Agentliyi (İKTA) və Türkiyənin telekommunikasiya sektorunda tənzimləyici qurumu olan İnformasiya Texnologiyaları və Rabitə İdarəsinin (BTK) nümayəndələri arasında görüş keçirilib.
İKTA-nın İdarə heyətinin sədri Nail Mərdanov ölkəmizdə rəqəmsal transformasiya sahəsində atılan addımlar, sektorun modernləşdirilməsi və tənzimləmə mexanizmlərinin beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılması istiqamətində görülən işlər barədə məlumat verib.
Bildirilib ki, İKTA ilə BTK arasında əməkdaşlığın inkişafı müasir çağırışlara çevik reaksiya verilməsi, iki ölkənin telekommunikasiya bazarlarında təhlükəsizliyin və xidmət keyfiyyətinin yüksəldilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır.
Görüşdə radiospektr idarəçiliyi, şəbəkə dayanıqlığı, fövqəladə hallarda qarşılıqlı məlumat mübadiləsi, eləcə də sosial media platformalarının tənzimlənməsi sahəsində təcrübə mübadiləsinin genişləndirilməsi ilə bağlı müzakirələr aparılıb. Tərəflər gələcək əməkdaşlıq imkanlarını dəyərləndirərək birgə layihələrin icrası barəsində razılığa gəliblər.

В рамках проходящей в Баку WTDC-25 состоялась встреча между представителями Агентства информационно-коммуникационных технологий (АИКТ) — регулирующей структуры в сфере телекоммуникаций и почтовых услуг Азербайджана и Управления по информационным технологиям и коммуникациям (BTK) – регулирующей структуры в сфере телекоммуникаций Турции.
Председатель правления АИКТ Наиль Марданов представил информацию о шагах, предпринимаемых в нашей стране в области цифровой трансформации, проделанной работе по модернизации сектора и приведению регуляторных механизмов в соответствие с международными стандартами.
Было сообщено, что развитие сотрудничества между АИКТ и BTK имеет важное значение с точки зрения оперативного реагирования на современные вызовы, повышения безопасности и качества услуг на телекоммуникационных рынках двух стран.
На встрече обсуждалось расширение обмена опытом в области управления радиоспектром, устойчивость сетей, взаимный обмен информацией в чрезвычайных ситуациях, а также регулирование медиа-платформ. Стороны оценили возможности дальнейшего сотрудничества и договорились о реализации совместных проектов.