https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_072d3c6464fa8009687e664b7_o.jpg
Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının Telekommunikasiyanın inkişafı sektorunun Qadınlar Şəbəkəsi (NoW in ITU-D) Ümumdünya Telekommunikasiyanın İnkişafı Konfransı (WTDC-25) çərçivəsində Bakıda xüsusi tədbir təşkil edib. Tədbir qadınların informasiya-kommunikasiya texnologiyaları sahəsində liderliyinin, qərarvermə proseslərində daha fəal iştirakının dəstəklənməsi məqsədilə keçirilib.
Sessiyada Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının Baş katibi Dorin Boqdan-Martin və qurumun Telekommunikasiyanın İnkişafı Bürosunun direktoru Kosmas Lakison Zavazava çıxış edib.
Tədbirdə 2023 – 2025-ci illər ərzində şəbəkənin fəaliyyətinə töhfə verən üzvlər sertifikatlarla təltif olunublar. Onlar arasında Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin Texnoloji inkişaf şöbəsinin aparıcı məsləhətçisi, “WTDC-25” üzrə Qadınlar Şəbəkəsinin Məşvərət Şurasının üzvü və mentoru Sahibə Həsənova da yer alıb.
Nazirliyin Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin aparıcı məsləhətçisi Tinatin Vəliyeva isə menti kimi çıxış edərək təcrübəsini tədbir iştirakçıları ilə bölüşüb.
Qeyd edək ki, “NoW” Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının qadınların texnologiya və rəqəmsal sahədə iştirakını təşviq edən proqramdır. Şəbəkə qadınlara təhsil imkanları təqdim etməklə yanaşı, onların peşəkar bacarıqlarını inkişaf etdirmək üçün mentorluq, təcrübə mübadiləsi və əlaqələndirmə platforması da yaradır. Bu təşəbbüslər telekommunikasiya sahəsində qadın liderliyinin gücləndirilməsinə və gender bərabərliyinin təşviqinə xidmət edir.

https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_072d3c6464fa8009687e664b7_o.jpg
The Network of Women of the International Telecommunication Union’s Telecommunication Development Sector (NoW in ITU-D) organized a special event in Baku as part of the World Telecommunication Development Conference (WTDC-25). The event aimed to foster women’s leadership in the field of information and communication technologies and encourage their greater participation in decision-making processes.
During the session, Doreen Bogdan-Martin, Secretary-General of the International Telecommunication Union, and Cosmas Luckyson Zavazava, Director of the ITU Telecommunication Development Bureau, delivered remarks.
At the event, members who contributed to the network’s activities during 2023–2025 were presented with certificates. Among the awardees was Sahiba Hasanova, Leading Adviser of the Technological Development Department at the Ministry of Digital Development and Transport, member of the Advisory Board and mentor of the WTDC-25 Network of Women.
Tinatin Valiyeva, Leading Adviser at the Ministry’s International Cooperation Department, participated as a mentee and shared her experiences with the event’s participants.
It should be noted that “NoW” is a program of the International Telecommunication Union aimed at promoting women’s participation in the technology and digital sectors. In addition to offering educational opportunities, the network also serves as a platform for mentorship, experience sharing, and professional networking to help women develop their skills. These initiatives serve to strengthen women’s leadership in the telecommunications sector and promote gender equality.