https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_072d3c6464fa8009687e664b7_o.jpg
Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının Telekommunikasiyanın inkişafı sektorunun Qadınlar Şəbəkəsi (NoW in ITU-D) Ümumdünya Telekommunikasiyanın İnkişafı Konfransı (WTDC-25) çərçivəsində Bakıda xüsusi tədbir təşkil edib. Tədbir qadınların informasiya-kommunikasiya texnologiyaları sahəsində liderliyinin, qərarvermə proseslərində daha fəal iştirakının dəstəklənməsi məqsədilə keçirilib.
Sessiyada Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının Baş katibi Dorin Boqdan-Martin və qurumun Telekommunikasiyanın İnkişafı Bürosunun direktoru Kosmas Lakison Zavazava çıxış edib.
Tədbirdə 2023 – 2025-ci illər ərzində şəbəkənin fəaliyyətinə töhfə verən üzvlər sertifikatlarla təltif olunublar. Onlar arasında Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin Texnoloji inkişaf şöbəsinin aparıcı məsləhətçisi, “WTDC-25” üzrə Qadınlar Şəbəkəsinin Məşvərət Şurasının üzvü və mentoru Sahibə Həsənova da yer alıb.
Nazirliyin Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin aparıcı məsləhətçisi Tinatin Vəliyeva isə menti kimi çıxış edərək təcrübəsini tədbir iştirakçıları ilə bölüşüb.
Qeyd edək ki, “NoW” Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının qadınların texnologiya və rəqəmsal sahədə iştirakını təşviq edən proqramdır. Şəbəkə qadınlara təhsil imkanları təqdim etməklə yanaşı, onların peşəkar bacarıqlarını inkişaf etdirmək üçün mentorluq, təcrübə mübadiləsi və əlaqələndirmə platforması da yaradır. Bu təşəbbüslər telekommunikasiya sahəsində qadın liderliyinin gücləndirilməsinə və gender bərabərliyinin təşviqinə xidmət edir.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_072d3c6464fa8009687e664b7_o.jpg
Сеть женщин сектора развития электросвязи Международного союза электросвязи (NoW in ITU-D) организовала специальное мероприятие в Баку в рамках Всемирной конференции по развитию электросвязи (WTDC-25). Мероприятие проводилось в целях поддержки лидерства женщин в сфере информационно-коммуникационных технологий и их более активного участия в процессах принятия решений.
На сессии выступили генеральный секретарь Международного союза электросвязи Дорин Богдан-Мартин и директор Бюро развития электросвязи организации Космас Лакисон Завазава.
На мероприятии членам, внесшим вклад в деятельность сети в 2023–2025 годах, были вручены сертификаты. Среди них — ведущий консультант отдела технологического развития Министерства цифрового развития и транспорта, член Консультативного совета и ментор Сети женщин WTDC-25 Сахиба Гасанова.
Ведущий консультант отдела международного сотрудничества министерства Тинатин Валиева выступила в качестве менти и поделилась своим опытом с участниками мероприятия.
Отметим, что NoW — программа Международного союза электросвязи, которая содействует участию женщин в технологической и цифровой сфере. Помимо предоставления женщинам образовательных возможностей, сеть также создает платформу менторства, обмена опытом и координации для развития их профессиональных навыков. Эти инициативы направлены на усиление женского лидерства в телекоммуникационной сфере и содействие гендерному равенству.